Маратон на четенето - Програми

 

СЕДЕМНАЙСЕТИ МАРАТОН „ЧЕТЯЩА СТАРА ЗАГОРА”
Стара Загора, 1 – 30 април 2022 г.

 

Събитието е част от Националната кампания „Походът на книгите“, инициирана от Българската библиотечно-информационна асоциация в партньорство с Асоциация „Българска книга“ (АБК). Посвещава се на Международния ден на детската книга – 2 април, и на Международния ден на книгата и авторското право – 23 април.

logo maraton posledno nai

В Стара Загора се осъществява по инициатива на библиотека „Родина” в партньорство с РБ „Захарий Княжески”

с подкрепата на Община Стара Загора, Педагогически факултет при Тракийски университет, Радио Стара Загора, ТВ Загора, ИК „Жанет 45”, ИК „Сиела”, Фондация „Детски книги”, изд. „Рибка”, изд. „Кибеа”, изд. „Мусагена”, Регионален исторически музей, Къща музей „Гео Милев”, Държавен куклен театър Стара Загора.

 

loga

 

 

На 27 април (сряда) каним всички любители на хубавата книга – деца, ученици, студенти и възрастни, да участват в празника „Четяща Стара Загора” на работното си място, в класната стая, клуба, бизнес офиса или кварталното кафене, в семейна среда.
Да се насладим заедно на удоволствието от четенето!

Участието в Маратона е нерегламентирано и доброволно. Състои се в четене на текстове от любими произведения, от произведения на даден автор или по избрана тема. Резултатите от Маратона ще бъдат илюстрирани на уебсайта на библиотека „Родина” и в социалните мрежи.

 

ПРОГРАМА

В четенията с деца и ученици се включват поети, писатели, журналисти, студенти и библиотекари, актьори и общественици, детски клуб „Приятели на книгата” и Център за работа с доброволци при библиотека „Родина”, родители и приятели

Гости на старозагорци са писателите Алек Попов, Христо Карастоянов, Деница Дилова, Георги Бърдаров, Нидал Алгафари, Георги Връбчев, детските автори Катя Антонова и Галина Стойнова, поетът, композитор и певец Хайгашот Агасян.


В инициативите на „Четяща Стара Загора” се включват студентите от Педагогически факултет на Тракийски университет и старозагорските поети и писатели Мария Донева, Екатерина Стратиева, Ботьо Буков, Димитър Никленов, Надежда Станилова, Никола Райков, Йордан Атанасов, Живка Барова и др.

За илюстриране на Вашите инициативи изпращайте снимки и клипчета на и-мейл: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Ако публикувате на личните си страници в социалните мрежи, използвайте хаштаг #МаратонЧетящаСтараЗагора22


В маратона „Четяща Стара Загора” до момента се включиха 15 читалища, 18 училища и 20 детски градини от общината.

Програмата е отворена за промени и допълнения.

1 – 23 април

16:15 – 16:30, Личен Маратон на четенето на старозагорската поетеса Мария Донева

Всеки ден Мария чете предимно за деца, но чете и за възрастни. Чете класически новоизлезли книжки и книжки, предстоящи за издаване. Чете предимно римувани неща, но чете и проза…
Следете блога ѝ https://mdoneva.com/ и страницата ѝ във фейсбук https://www.facebook.com/mariadoneva7 .

1 – 23 април

ДГ № 5 „Мечо Пух”
Маратон в маратона:
Откриване на Маратона на четенето в ДГ № 5 „Мечо Пух” с посещение на децата на спектакъла „Меко казано” от Валери Петров в ДКТ Стара Загора.
„Зелена библиотека” – четене на открито в парк „Чадър могила”.
Известни старозагорци четат любима приказка от детството.
„С мама, татко и моята любима книга” – родители на деца представят любима приказка или детска книга.
„Подарявам книжка от сърце” - Обогатяване на детските библиотеки в групите с нови книги.
Създаване на табло от снимки на децата с техните любими книжки.

ОУ „Веселин Ханчев”
Всички деца от начална степен изработват и илюстрират свои книжки със стих по избор на патрона на училището Веселин Ханчев.

1 април (петък)

10:00 часа, Библиотека на НЧ „Развитие – 1878”, с. Дълбоки
Откриване на маратона на четенето в с. Дълбоки с изложба „Любими приказки”. Четене на приказки от Братя Грим с децата от селото.

10:30 часа, РБ „Захарий Княжески“, Детски отдел
Четем с ДГ № 3 „Ян Бибиян”.

10:30 часа, Библиотека на НЧ „Димитър Наумов - 1908”, с. Преславен
„Пролетен букет от книги” – представяне на новите заглавия в библиотеката и четене на откъси от тях с ученици от ОУ „Бойчо Русев” и поетичен клуб „Стихотворец”.

4 – 19 април

ДГ № 8 „Българче”, в 4.а група
„Маратон в Маратона”. Четене на приказки от родители, учители и студенти от ПФ на ТрУ; анимирани презентации на приказки; работилнички за рисуване, оцветяване, апликиране и моделиране на герои от прочетените приказки; създаване на собствен лапбук за приказките „Житената питка” на Ангел Каралийчев и „Червената шапчица” на Братя Грим; изложби на детското творчество от работилничките за „Загубената пчела” на Елин Пелин, „Как яйцата повярваха в чудесата“ на Мая Дългъчева и „Сливи за смет” на Ран Босилек; драматизация на приказката „Дядовата ръкавичка” и др.

4 април (понеделник)

07:00 – 09:00, 16:00 – 18:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай“
Кампания на родителите „Дари книга” по случай 2 април - Ден на детската книга.

09:30 часа, ДГ № 2 „Зорница“
Драматизация на „Мимето” от Асен Босев с децата в ПГ (5 г.) „Червената шапчица”.

09:30 часа, ДГ №7 „Светулка“ – в апартамента на първа група „Радост“
„Любимите детски книжки на моите родители“ - Родители на деца от групата четат детски приказки, като една от тях е „Под гъбата” на Вл. Сутеев. На следващия ден – „Театър на маса”, представяне на приказката „Под гъбата” чрез средствата на театралното изкуство.

10:00 часа, Пенсионерски клуб, с. Дълбоки
Поетично матине на участници в клуба, читатели на библиотеката.

10:30 часа, Библиотека на НЧ „Изгрев-1921”, с. Кирилово
„Прочети ми приказка” – забавно четене с децата на с. Кирилово.

5 април (вторник)

17:00 часа, Младежки дом
Четем разкази от български писатели с ДФА „Траянци” и филиал „Димитър Благоев” на библиотека „Родина”

6 април (сряда)

09:30 часа, ДГ № 66 „Детски рай”
Мария Донева гостува на децата от III група „Бонбон“ и ПГ група „Мики Маус“.

10:00 часа, ДГ № 1 „Звънче”
Филиал „Лозенец“ на библиотека „Родина” гостува на децата от подготвителната група с „Приказки за първолака“ - четем и илюстрираме „Червената шапчица“.

10:00 часа, ДГ № 6 „Камбанка”
Студенти от Педагогически факултет на Тракийски университет четат приказки на децата от 4.а и 4.б група.

10:30 часа, Зала на НЧ „Димитър Наумов - 1908” , с. Преславен
„Маратон от стихове“ с поетичен клуб „Стихотворец“. Отбелязване 125-годишнината от рождението на поета Иван Мирчев и 40 години от смъртта му.

12:30 часа, НЧ „Развитие – 1878”, с. Дълбоки
„Четем заедно” – служителите на читалището и ВК „Шести май” четат стихове от книгите на Добромир Банев и Маргарита Петкова.

7 април (четвъртък)

В електронна среда
„Селфи с моята любима книга” правят учениците от 2.а и 2.д клас на II ОУ „Петко Р. Славейков”.

НЧ „Ахинора”, с. Яворово – Дамски клуб „Ахинора”
На сбирките на клуба на 7, 14 и 21 април дамите четат поезията на Ботьо Буков и Ивелина Радионова.

09:30 часа, ДГ № 2 „Зорница”
„От мен за теб и от теб за мен” – размяна на любими книжки между децата в ПГ (6 г.) „Мечо Пух”; „Гатанки любими за приказни герои“ в ПГ (4 г.) „Усмивка”.

10:30 часа, Библиотека на НЧ „Изгрев-1921”, с. Кирилово
„Искаме да знаем повече за Елин Пелин” – четене и разговор с ученици от 4. до 7. клас по случай 145 години от рождението му.

17:00 часа, ДГ № 17 „Знаме на мира“
Деца четат на деца „Сребърно звънче“ – стихове за деца от Гео Милев
и Леда Милева, съвместно с филиал „Димитър Благоев“ на библиотека „Родина”.

8 април (петък)

ДГ № 5 „Мечо Пух”
Приказна драматизация „Чудо ряпа” по Ран Босилек с децата от 2. група „Прасчо”.

09:30 часа, ДГ № 2 „Зорница”
„Косе Босе“ и театър на маса с децата от 1. група „Мики Маус”.

10:00 часа, Пенсионерски клуб, с. Ракитница
„С любимите стихове на Венелина Пашова” – четне на поезия и среща на жителите на с. Ракитница с поетесата Венелина Пашова.

10:30 часа, Библиотека на НЧ „Стефан Генчев-1901”, с. Хрищени
„Забавно е да се чете” – четене на забавни детски книги с деца от селото.

11:00 часа, Библиотека на НЧ „Изгрев-1921”, с. Кирилово
Четене с творческа работилничка за илюстрации на любими приказки с децата от селото

13:30 часа, Кметство в с. Дълбоки
Служителите на кметството и читалището четат от „Книга за Дълбоки”.

16:00 часа, ДГ № 35 „Свобода“
Четем с леля Данче от библиотека „Родина” „Как да порасна“ – стихове за деца от Петя Александрова.

9 април (събота)

17:00 часа, в парка на с. Лясково
Маратон на четенето, организиран от НЧ „Зора-1929”. Жителите на селото четат разказите на Здравка Евтимова и Мирослав Пенков, откъси от книгите на Мария Лалева.

11 – 15 април

II ОУ „Петко Р. Славейков” – класна стая на 3.г клас
Представяме нашите любими литературни герои в разказ, стихотворение и рисунка и издаваме книжка „Стихове от мен за теб” с личното творчество на класа.

11 април (понеделник)

ОУ „Веселин Ханчев”
Рецитал по стихове на Веселин Ханчев на ученици от театрална група „Мелпомена”, от 6.в клас, пред съучениците им от прогимназиалната степен.

08:00 – 12:10 часа, ОУ „Кирил Христов“ – по класове, в класната стая на открито, в Актовата зала
Училищен маратон на четенето с учениците от началната степен: „Деца четат на деца” – 4. г клас четат на първолаците от 1.г клас; 2.в клас четат любими приказки на 1.б клас; „Гатанки ще ви прочетем” – 2.г клас гостуват на 1.г клас; „Всичко друго остави – ела с мен и книга прочети“ – 2.а клас гостуват на 1.в клас; „Малки книгоиздатели и любители на приказки и загадки“ с участието на 1.д и 2.б класове; Изработване на „Малка книжка за Деня на детската книга” от първите класове, посветена на 2 април; Всички трети класове четат любим произведения пред своите ученици в часа на класа; В 12:10 ч. – Среща разговор на всички четвъртокласници с прочит на произведения на Гочо Гочев.

09:30 часа, ДГ № 2 „Зорница“
„Бабо, приказка ми прочети” – в ПГ (4 г) „Усмивка”.

09:30 часа, ДГ №7 „Светулка“ – в апартамента на първа група „Зайо Байо“
„Любимите детски книжки на моите родители“ – Родители на деца от групата четат детски приказки, като една от тях е „Дядо вади ряпа”. На следващия ден – музикална драматизация на приказката „Дядо вади ряпа”.

10:00 часа, ДГ № 3 „Ян Бибиян”
Час на приказките с поетесата Мария Донева .

10:25 часа, II ОУ „Петко Р. Славейков”
Драматизация на приказката „Най-хубавите ръце” и „Мечов буквар” в 1.г клас. Творческа работилница за илюстриране на любима приказка и изработване на корица на любима книжка.

11:30 часа, ДГ № 11 „Загоре”
Поетесата Мария Донева гостува на децата от 3. и 4. група.

11:40 часа, Библиотека на НЧ „Развитие – 1878”, с. Дълбоки
„Днес аз съм библиотекар” – запознаване на учениците от 1. и 2. клас на ОУ „Иван Мирчев“ с библиотеката и четене на „Пипи дългото чорапче“ на Астрид Линдгрен.

14:30 часа, Природоматематическа гимназия „Гео Милев”
Среща на поетесата Мария Донева с ученици от гимназията.

15:00 ч., РБ „Захарий Княжески“, Детски отдел
Четем с 1. – 4. класове на НУ „Зора”.

16.00 часа, СУ „Васил Левски”
Среща на поетесата Мария Донева с учениците от 4. клас, с кл. ръководител г-жа Иванова.

12 април (вторник)

ОУ „Веселин Ханчев”
Прочети и предай нататък – верижно четене от любими книжки в 3.б клас.

ПГЕТ „Георги С. Раковски“,
Рецитация на одата „Раковски” на Иван Вазов, четене на поемата „Горски пътник“ на Раковски, презентиране на нови книги от съвременни български автори и дискусия по тях на учениците от 9. и 10. клас и тяхната преподавателка г- жа Кирилова.

09:00 часа; 11:10 часа, ОУ „Кирил Христов“
„Парад на читателите” – учениците от 4.б клас гостуват на 2.б клас; „Чудни детски книжки с картинки” – децата от 2.в клас представят пред съучениците си изработени от тях книжки с любими гатанки, приказки и лично творчество.

10:00 часа, , ДГ № 66 „Детски рай“
„Къде живеят книгите?” – посещение и четене на книжки на втора група „Усмивка” в Детски отдел на библиотека „Родина”.

10:30 часа, Детски отдел на библиотека „Родина”
„Лабиринти от книги“ – запознаване с библиотеката, четене на приказки, литературна викторина с 2. група на ДГ № 66 „Детски рай”.

10:30 часа, НЧ „Ахинора”, с. Яворово
Среща разговор на жителите на селото с писателя Нидал Алгафари.

11:15 часа; 13:10 часа, СУ „Иван Вазов“
„В света на приказките” – четат учениците от 1.в клас; Учениците от 7.а клас четат Алеко Константинов.

11:25 часа, Библиотека на НЧ „Развитие – 1878”, с. Дълбоки
„Дядо, разкажи ми за шевиците“ – четене от книгата на проф. Живко Желев и Аркадиа Желева и оцветяване на книжки с народни носии с 4. клас на ОУ “Иван Мирчев“.

12:00 часа, Детски отдел на библиотека „Родина”
„Лабиринти от книги“ – запознаване с библиотеката, четене и литературна викторина с 4.б клас на СУ „Васил Левски”.

12:00 часа, II ОУ „Петко Р. Славейков” – Актова зала
Среща на четвъртокласниците с детския писател Никола Райков и с „Голямото приключение на малкото таласъмче”;

12:30 часа, II ОУ „Петко Р. Славейков – класни стаи
Четене на откъси от любими произведения в 6.а клас;
„Математически акростихове” – четене и споделяне на информация за известни математици в 6.б клас.

13:00 часа, ОУ „Отец Паисий”, с. Калояновец
Студенти от Педагогически факултет на Тракийски университет четат с учениците от 5. клас.

14:15 часа; 15:00 ч.; 16:40 ч.; 17:45, II ОУ „Петко Р. Славейков” – класни стаи
Книжен театър „Деца четат на деца” във 2.г клас;
„Със златните герои от златните книжки в раничката” – ревю на любими герои от любими книги във 2.в клас;
„Приятел на книгата” – викторина на 2.в клас с новия софтуер Class-buddy в дигитална учебна среда;
Състезание за най-добър четец в 3.д клас и изработване на табло с пословици, поговорки и мисли на велики хора за книгите.

14:30 часа, Градинката пред ПГКНМА „проф. Минко Балкански” (старата сграда на I ОУ)
Секретарите на читалищата в селата Горно Ботево, Михайлово, Памукчии и техни приятели четат стиховете на Петя Дубарова по повод 60 години от рождението ѝ.

15:00 часа, НЧ „Христо Ботев-1952”, с. Старозагорски бани
Среща разговор на жителите на селото с писателя Нидал Алгафари.

13 април (сряда)

ОУ „Веселин Ханчев”
„Любимата ми приказка от Андерсен” – четат учениците от 5. класове.

09:30 часа, ДГ № 2 „Зорница”
„Стихотворения от нас за вас“. Г-жа Димитринка Златева от Библиотека „Родина“ чете на децата от 1. група „Мики Маус”.

09:40 часа, ОУ „Кирил Христов”
Студенти от Педагогически факултет на Тракийски университет четат заедно с учениците от 3.г клас.

10:00 часа, ДГ №29 ,,Славейче”
Празнична среща на децата от детската градина с ХайгашотАгасян, поет, композитор и певец.

10:00 часа, , ДГ № 66 „Детски рай“
„Добро утро с приказка“ – в първа група ,,Бърборани“ четат приказки на децата, облечени като приказни герои.

10:10 часа, СУ „Иван Вазов“
„Възкресение Христово“ – четат учениците от 3.в клас.

10:30 часа, РБ „Захарий Княжески” – Детски отдел
„Час на приказката”. Гостуват учениците от 1.в клас на II ОУ „Петко Р. Славейков”.

12:00 часа, Библиотека на Тракийски университет
Среща разговор с писателя Нидал Алгафари.

12:30 часа, II ОУ „Петко Р. Славейков” – Актова зала
Среща с дискусия на ученици от 6. класове с писателя Никола Райков.

12:45 часа, Библиотека на НЧ „Развитие – 1878”, с. Дълбоки
Познай произведението – занимателна игра с учениците от 3. и 4. клас на ОУ „Иван Мирчев“.

13:00 часа, ОУ „Георги Райчев“
Учениците от 6.а клас четат на децата от подготвителната група „Бяла приказка“ на Валери Петров.

14:00 чса, ОУ „Георги Райчев“
„В приказния свят на Ханс Кристиян Андерсен”. Презентация на филиал „Лозенец” при библиотека „Родина” за живота и творчеството на Андерсен и конкурс за бързо четене с учениците от 3. и 4. клас.

16:40 часа, II ОУ „Петко Р. Славейков” – стая № 14
„Работилница за книжки” във 2.а клас, съвместно с 2.д клас.

17:00 часа, Къща музей „Гео Милев”
Среща със старозагорския писател Димитър Никленов. Представяне на новите му книги „Опит за оцеляване” и „Убийство в пропастта”.

18:00 часа, РИМ – IV eкспозиционно ниво
Среща разговор с Нидал Алгафари, автор на четирилогия от романи с последна книга „Орисани да избираме” и на романа „Рано или късно”.

14 април (четвъртък)

ДГ № 5 „Мечо Пух”
Откриване на изложба „Приказни рисунки” и драматизация на приказката „Под гъбата” на Владимир Сутеев от децата в 1. група „Зайо”.

ОУ „Веселин Ханчев”
Четене по роли на ученици от 4.а клас пред децата от подготвителната група.

10:00 часа, Библиотека на НЧ „Стефан Генчев-1901”, с. Хрищени
„Първа среща с книгите” – четене с деца от ДГ „Лилия” с. Хрищени

10:00 часа, ДГ № 23 „Кипарис“
„Кучето детектив” на Джулия Донълтсън чете Димитринка Златева, библиотекар във филиал „Августа Траяна” на библиотека „Родина”.

10:00 часа, ОУ „Кирил Христов“
„Чети и предай нататък” – верижно четене в 3.д клас, съвместно с филиал „Димитър Благоев” на библиотека „Родина”.

10:30 ч., РБ „Захарий Княжески“, Детски отдел
Четем с Пето основно училище „Митьо Станев” – 3. клас.

11:00 часа, НЧ „Димитър Наумов-1908”, с. Преславен
Среща разговор на жителите на селото с писателя Нидал Алгафари.

11:00 часа, ОУ „Отец Паисий”, с Калояновец
НЧ „Възраждане-1927” и учениците от 1. до 4. клас четат приказките на Ангел Каралийчев и отбелязват 120 г. от рождението му.

11:25 часа, Библиотека на НЧ „Развитие – 1878”, с. Дълбоки
Творческо ателие за илюстриране на любима книга и герои от прказките с учениците от 4. клас на ОУ „Иван Мирчев“.

14:00 часа; 13:10 чса, СУ „Иван Вазов“
„Четящи шестокласници“ – 6.в и 6.г класове; Творчеството на Паисий четат в 9.б клас.

13:30 ч.; 14:20 часа, II ОУ „Петко Р. Славейков” – Актова зала; класна стая № 5
Открит урок на 5.а и 5.д класове с преподавател Дида Марчева за Шарл Перо и приказката „Котаракът в чизми”;
В 3.в клас четем Христо Ботев на български, руски, френски и английски език с приятели.

15 април (петък)

ОУ „Веселин Ханчев”
Четене и илюстриране на любима детска приказка в 1. клас.

08:00 часа; 08:50 часа, ОУ „Георги Райчев“
„Стани богат с четене“. Куиз върху възрожденската литература с ученици от 7. клас.

09:10 часа, 12:00 часа, СУ „Васил Левски”
„Крадецът на праскови” на Емилиян Станев четат в 11.а клас; Старобългарски произведения четат учениците от 8.б клас.

09:30 часа, ДГ № 2 „Зорница“
Четене и драматизация на българската народна приказка„Неволята“ с децата в ПГ (5 г.) „Малкият принц”; Изработване на лапбук по любима приказка от децата в ПГ (6 г.) „Мечо Пух”.

09:30 часа, ДГ № 25 „Ален мак”
„Във вълшебния свят на приказките”. Студенти от Педагогически факултет на Тракийски университет четат на децата от 3. и 4. група.

10:00 часа, Детски отдел на Библиотека „Родина”
„Час на приказката”. Четем с 3. група на ДГ № 11 „Загоре”.

10:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай”
„Приказки любими с герои незабравими“ – четене на любими приказки в 1.а група „Слънчо“.

10:00 часа, ОУ „Кирил Христов“
Деца четат на деца от любимата си книжка в 4.б клас. Съвместно с филиал „Димитър Благоев” на библиотека „Родина”.

10:00 часа, ДЦ „Св. св. Козма и Дамян”
Четем „Цветни приказки” на Леда Милева. Гостуват филиал „Август Траяна” и доброволци на библиотека „Родина”.

10:30 ч., РБ „Захарий Княжески“, Детски отдел
Четем с ДГ № 3 „Ян Бибиян”, група „Детелини”.

10:30 часа, Парк на НЧ „Димитър Наумов - 1908”, с. Преславен
„Бабо, ще ти почета“ – четене на любими откъси от книги, викторини и спортни игри с учениците от ОУ „Бойчо Русев”.

11:30 часа, ОУ „Бойчо Русев”, с. Преславен
Среща с детския писател Никола Райков и с „Голямото приключение на малкото таласъмче”.

12:00 часа, II ОУ „Петко Р. Славейков”, Актова зала
„За ползите от четенето” – разговор на Вал Стоева, главен редактор на сайта „Детски книги”, с ученици от 4. класове.

12:00 часа, ПГ по облекло и хранене „Райна Княгиня”
Среща на учениците с Живка Барова и представяне на дебютната ѝ стихосбирка „Късчета душа”.

14:30 часа, IХ ОУ „Веселин Ханчев”, Актова зала
„За ползите от четенето” – разговор на Вал Стоева от сайта „Детски книги” с учениците от 1.б, 2.а и 3.а класове.

17:00 ч., РБ „Захарий Княжески“, зала първи етаж
Приказен спектакъл за деца и родители на ДГ № 10 „Светлина”.

17:00 часа, Къща музей „Гео Милев”
Представяне на литературния сборник „Гласове от Тракия – 3”, с участието на старозагорските автори.

16 април (събота)

12:00 ч., РБ „Захарий Княжески“, Детски отдел
„Рисувани и четени истории” с Макс и Мориц, Плиш и Плюм, Цоп и Цап и други забавни герои. Арт ателие по повод 190 години от рождението на Вилхелм Буш.

17 април (неделя)

11:00 часа, Библиотека на НЧ „Св. Климент Охридски-1930”, с. Могила
„Деца четат на деца”. Децата на село Могила четат от любимите си книжки.

18 април – 21 април

Библиотека на НЧ „Развитие – 1878”, с. Дълбоки
Читателски маратон на учениците от 5. до 7. клас на ОУ „Иван Мирчев”.

18 април (понеделник)

ДГ № 5 „Мечо Пух”
Драматизиране на приказката „Житената питка” с децата от 4. група „Йори”.

В часа на класа, ОУ „Кирил Христов“
Споделено четене на учениците от 6.б, 6.в и 7.в класове.

08:20 часа, СУ „Иван Вазов”
„Великден” – четат учениците от 3.д клас; „Приказен свят” – четене на учениците в 5.а и 5.в класове.

08:50 часа, Библиотека на НЧ „Развитие – 1878”, с. Дълбоки
Презентация „50 най-красиви библиотеки в света“ с учениците от 6. клас на ОУ “Иван Мирчев“.

09:30 часа, ДГ № 2 „Зорница“
„Како, батко, прочети ми приказка“ – среща с бивши възпитаници на 1. група „Мики Маус”.

09:30 часа, ДГ №7 „Светулка“ – в апартаментите на първа група „Зайо Байо“ и на вторите групи „Звездичка“, Бамсе“ и „Буратино“
„Любимите книжки от детството на мама и татко”. Обособяване на библиотечен кът с книжки в първа група „Зайо Байо”. На следващия ден родители ще четат на децата любими детски приказки (видеозаписи); „Във вълшебния свят на Андерсен“ – четене на приказки в групите „Звездичка“, Бамсе“ и „Буратино“.

10:00 часа, ДГ № 24 „Радост“
„Пролетни тайнства“. Филиал „Лозенец” на библиотека „Родина” гостува на децата от 3.а група. Четем тихотворения и гатанки и изработваме отговорите на гатанките от пластелин.

10:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай”
„Приказки в рими“ – игри с приказни герои във втора група „Приказка без край“

11:00 часа, НЧ „Възраждане-1927”, с. Калояновец – Клуб на самодееца
„Романът на моя живот” на Стефан Данаилов четат самодейци и читатели на библиотеката по случай 80 години от рождението му.

11:00 часа, Къща музей „Гео Милев”
С приключенията на малкото таласъмче и писателя Никола Райков ще се срещнат четвъртокласници от СУ „Васил Левски” и деца от ДГ № 3 „Ян Бибиян”.

11:30 часа, II ОУ „Петко Р. Славейков” – класна стая № 15
Изготвяне на проект за корица на книга от учениците в 3.б клас.

14:30 часа, Клуб на пенсионера „Августа Траяна”
„С обич към старозагорските поети” – литературно четене на женската секция на клуба, с участието на филиал „Августа Траяна” при библиотека „Родина”.

15:30 часа, Училище „Европа”
Училище „Европа” чете авторски приказки на английски език.

19 април (вторник)

ОУ „Веселин Ханчев”
„Защо обичам да чета?” – изработване на постер от учениците във 2.б клас.

08:00 часа, ОУ „Георги Райчев“
Четем откъси от любими произведения – в 5.б клас.

09:30 часа, ДГ № 2 „Зорница“
„В света на българските народни приказки“ – драматизация, скечове, викторина. Гостува г-н Желязко Динев от ТВ Стара Загора и чете приказката „Момче и вятър“.

09:30 часа, ДГ №7 „Светулка“
„Моливко, моля помогни, страничката покажи“ – изработване на книгоразделители в четвъртите групи „Звездичка“, Бамсе“ и „Буратино“.

10:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай”
„Любими приказки от детската ни библиотека“ в трета група „Бонбон“ - представяне на любима приказка от деца към деца.

10:30 часа, VI ОУ „Св. Никола”, Актова зала
Среща на Катя Антонова (изд. „Рибка”) с учениците от 4.г клас.

10:30 часа, ОУ „Георги Райчев“
„Моите любими книжки“ – четат ученици със СОП.

11:00 часа, Младежки дом
Четем заедно с филиал „Димитър Благоев” разказите на Николай Хайтов.

11:10 часа; 12:40 часа, СУ „Иван Вазов”
„В света на приказките“ – четат учениците от 1.а, 1.б и 1.д класове; „В чудния свят на приказките” – четат 3.г, 4.б и 4.в класове.

12:00 часа, СУ „Христо Ботев“
„Предай нататък” – празник на книгата. Филиал „Августа Траяна” на библиотека „Родина” и СУ „Христо Ботев” учредяват клуб „Приятели на книгата” във 2. клас. Верижно четене на приказките на Братя Грим с учениците от 2., 3. и 4. класове. Творческа работилничка „Великденско настроение”.

12:00 часа, РБ „Захарий Княжески” – Детски отдел
Гостуват учениците от 3.а и 3.б класове на II ОУ „Петко Р. Славейков”.

12:30 часа, II ОУ „Петко Р. Славейков” – Актова зала; класни стаи
• Състезание по четивна грамотност между учениците от 7.а и 7.г класове;
• Учениците от 7.б клас четат щафетно с г-жа М. Дженева откъси от „Малкият принц“ на Антоан дьо Сент-Екзюпери;
• „Похитителят на мълнии” четат учениците от 5.б и 5.в класове;
• „Чета любима книга у дома" – видеозаписи на учениците от 5.г клас.

13:00 часа, V ОУ „Митьо Станев”, Актова зала
Среща с Катя Антонова и представяне на новите ѝ книги „14 ванилии и половина” и „Баобаба” (изд. „Рибка”) – с ученици от 3. и 4. класове.

13:00 часа, Библиотека на НЧ „Развитие - 1878”, с. Дълбоки
„Детска академия за добри обноски“ - урок с учениците от 2. и 3. класове на ОУ „Иван Мирчев“.

15:00 часа; 16:40 часа; 17:45 часа, II ОУ „Петко Р. Славейков” – класни стаи
• Среща на 2.б клас с писателката Надежда Станилова;
• „Аз прочетох, съветвам те да го направиш и ти”. Съвместна инициатива на 2.а. и 2.д класове;
• „Рецитирам и рисувам” – дигитална изложба на илюстрации и рецитал по стихове от читанката в 3.а клас – онлайн изява.

15:30 часа, ОУ „Георги Райчев”
Вълшебна среща на третокласниците от ОУ „Георги Райчев” с детската писателка Катя Антонова.

18:00 часа, Културен център за даровити деца „Петър Жеков“
„Добрите герои”. Литературна вечер на учениците от Литературен клуб към ЦПЛР с Никола Райков, автор на увлекателни приказки игри.

18:00 часа, РИМ – IV експозиционно ниво
Библиотека „Родина” и ИК „Жанет 45” представят Христо Карастоянов и последния му роман „Т като Ташкент”, номинирана за Националната литературна награда „Елиас Канети”.

20 април (сряда)

ОУ „Веселин Ханчев”
„Приказните герои оживяват”. Ученици от 2. клас, облечени като приказни герои, четат на децата от 1.б клас.

08:20-12:30 часа; 09:35 часа, СУ „Иван Вазов”
Произведения от Алеко Константинов, Борис Христов и Христо Ботев четат учениците от 5.б, 7.а, 7.г, 9.б и 12.а, класове; „Детскте енциклопедии – първи помощници” – във 2.а клас.

09:30 часа, ДГ № 2 „Зорница“
Четене и драматизация на приказката „Пролетен венец“ от Рада Александрова с децата в ПГ (4 г.) „Усмивка”.

10:00 часа, ДГ № 8 „Българче”
Среща на децата от 4. група с детската писателка Галина Стойнова и книжката ѝ „Азбучни приключения”, номинирана за награда „Бисерче вълшебно” (2022).

10:00 часа, Къща музей „Гео Милев”
„На гости в музея” – с децата от 4. група на ДГ №7 „Светулка”.

10:30 ч., РБ „Захарий Княжески“, Детски отдел
Четем и рисуваме с ПГ „Мики Маус” от ДГ № 66 „Детски рай”.

10:30 часа, НЧ „Георги Бакалов-1933”
„Аз вече мога да чета” – четат първолаците на г-жа Соня Хараланбева от ОУ „Св. Никола”.

10:30 ч., РБ „Захарий Княжески“, Детски отдел
Четем с ДГ № 66 „Детски рай”.

10:30 часа, ДГ № 68 „Патиланско царство”
Студенти от Педагогически факултет на Тракийски университет четат приказки на децата от 3. и 4. група.

10:30 часа, IХ ОУ „Веселин Ханчев”, Актова зала
Среща с Катя Антонова и представяне на новите ѝ книги „14 ванилии и половина” и „Баобаба” (изд. „Рибка”) – с ученици от 3. и 4. класове.

10:40 часа, ОУ „Георги Райчев“
Четем откъси от любими произведения – в 5.в клас.

12:00 часа, Игротека на ОУ „Бойчо Русев”, с. Преславен
25 години без приказника Асен Босев – четене и драматизации по негови творби.

12:00 ч.; 16:40 ч., II ОУ „Петко Р. Славейков” – класни стаи на ПГ и 2.б клас
Учениците от 3.д клас гостуват на децата от подготвителната група с драматизация на народната приказка „Най-хубавото”. Запознават бъдещите първокласници с „Молбата на книгата” и им четат приказки и гатанки;
„Книжен театър” във 2.б клас.

12:30 часа, СУ „Иван Вазов”
„Хиляда причини да се гордеем, че сме българи” четат учениците от 3.д клас. Очакван гост е Петър Желязков, един от съставителите на енциклопедията.

15:00 часа, Библиотека на НЧ „Изгрев-1921”, с. Кирилово
Празник на книжките и четенето с децата от селото – четене на откъси от препоръчани и любими книги, „деца четат на деца”..

18:00 часа, РИМ – IV eкспозиционно ниво
Библиотека „Родина” и ИК „Сиела” представят Алек Попов и последната му книга „Мисия Туран”.

21 април (четвъртък)

ДГ № 5 „Мечо Пух”
Парад на приказните герои: шествие – карнавал.

ОУ „Веселин Ханчев”
Учениците от 6. и 7. класове представят изработения от тях постер, посветен на 23 април – Световен ден на книгата. Размяна на любими книги между децата от прогимназията и началната степен.

08:00 часа, СУ „Иван Вазов”
„На какво ни учат вълшебните приказки?” – четене с разговор във 2.д клас.

09:30 часа, ДГ №7 „Светулка” – в апартаментите на съответните групи
„Светулчести приказки“. Съчиняване на приказки от децата в четвъртите групи „Звездичка“, „Бамсе“ и „Буратино“. Оформяне на книжки с лично творчество.

09:30 часа, ДГ №29 „Славейче”
В Маратона книжки две чете Димитринка Златева, библиотекар във филиал "Августа Траяна" на библиотека "Родина".

09:40 часа; в часа на класа, ОУ „Кирил Христов“ – в обществена библиотека; в класната стая
Урок на началната учителка Мария Вълева с учениците от 4.б клас на тема „Да общуваме като читатели за това, което сме прочели и научили“; Презентация и литературно четене в 6.б клас, посветени на 23 април – Световен ден на книгата и авторското право.

10.00 часа, ДГ № 33 "Люляк", кв. Зора
„От приказка в приказка” – с участието на читалище „Зора” и студенти от Педагогически факултет на Тракийски учиверситет.

10:30 ч., РБ „Захарий Княжески“, Детски отдел
Четем с Второ основно училище „Петко Р. Славейков” – 1. клас.

11:30 часа, ОУ „Христо Ботев”, с. Хрищени
Среща на учениците от ОУ „Христо Ботев” с писателя Никола Райков. Съвместна инициатива с библиотеката на НЧ „Стефан Генчев-1901”.

12:30 часа, II ОУ „Петко Р. Славейков”
„В света на приказките” – драматизация на ССИИ (представителна изява). Участват учениците от 2.б. и 1.д клас.

26 април (вторник)

ОУ „Веселин Ханчев”
Размяна на любими книги между децата от прогимназията и началната степен.

09:15 часа, ДГ №7 „Светулка” – в апартаментите на третите групи „Дъга“, Патиланци“ и „Буратино”
„Любимите приказки на мама и тати“ - родители на децата от съответните групи четат любимите си приказки.

18:00 ч., РБ „Захарий Княжески“, зала първи етаж
Среща с Минко Балкански. Представяне на филм и книгата му „Завет”. Организатор: Фондация „Миню Балкански“.

27 април (сряда)

09:30 часа, ДГ №7 „Светулка”
„Порасналите светулинчета четат“ – бивши възпитаници на детската градина, ученици в ОУ „Димитър Благоев”, четат любими приказки на децата от третите групи „Дъга“, Патиланци“ и „Буратино“.

10:00 – 15:00 часа, Парк „5-и октомври”
Празнично четене с участието на старозагорски творци, ученици, студенти, библиотекари, книжари, културни дейци и граждани. 

„Чети и се снимай 3” – Безплатни читателски карти за всички, които се снимат със специалната рамка на библиотека „Родина” и покажат кадъра при записване в библиотеката.

16:00 часа, НЧ „Железник-1988”
Творческа среща със старозагорските поети Йордан Атанасов и Ботьо Буков.

18:00 часа, Арт фоайе на БНР Стара Загора
Представяне на Георги Връбчев и неговия сборник с разкази "Акорди" (изд. Планини).

28 април (четвъртък)

09:30 часа, ДГ №7 „Светулка”
Видеосреща на старозагорската поетеса и преводач Мария Донева с децата от третите групи „Дъга“, Патиланци“ и „Буратино“. Мария чете приказката „Зог и Летящите лекари” от Джулия Доналдсън.

09:40 часа, Библиотека на НЧ „Развитие – 1878”, с. Дълбоки
Състезание по изразително четене с учениците от 5. клас на ОУ „Иван Мирчев“ и закриване на Маратона с награждаване на победителите.

13:30 часа, II ОУ „Петко Р. Славейков”
„В необятния свят на книгите”. Студенти от Педагогически факултет на Тракийски университет четат и беседват с учениците от 4.г клас на г-жа Павлина Балева.

18:00 часа, Артфоайе на Радио Стара Загора
Библиотека „Родина” и ИК „Сиела” представят Деница Дилова и новата ѝ книга „Перфектна колода”.

29 април (петък)

10:30 часа, Библиотека на НЧ „Стефан Генчев-1901”, с. Хрищени
„Четящо Хрищени” – четене с жители на селото.

12:00 часа, Парк на НЧ „Димитър Наумов – 1908”, с. Преславен
„Бабо, ще ти почета” – четене, викторини и спортни игри.
„Да бъде Мирна планета“ – литературно четене и конкурс за рисунка върху асфалт..

Община Стара Загора Българска библиотечно-информационна асоциация РС-ТМ Обществен дарителски фонд Стара Загора Посолство на САЩ в България Bemis Public Library, Colorado
© 2004 - 2020, Библиотека Родина - Стара Загора