За високи художествено-творчески постижения в духовния живот и в сферата на образованието и науката в община Стара Загора

Наградата е учредена през 1968 г. Връчвана е до днес с прекъсвания. През годините нейният статут е претърпявал множество промени, последната от които е от 2013 г.

 



Носители на Наградата "СТАРА ЗАГОРА"

 

1968 г.

Иван Мирчев, за стихосбирката "Избрани стихове"
Константин Колев, за сборника разкази "Откриване на старите истини"
Рашко Стойков, за драмата "Жестокият пръстен"
Димитър Чехларов, за картината "Заминаване на фронта"
Георги Стефанов, за картината "Партизанска колона"
Благой Хаджитанев, за релефа "Алеко Константинов"
Димитър Копчев, за главата "Тачо Даскалов"
Борислав Кожухаров, за проектите на медальона, дипломата и папка към наградата "Стара Загора"
Христо Лулчев, за самостоятелната му изложба по дърворезба
Георги Делев, за постановката на пиесата "Жестокият пръстен" от Р. Стойков
Михаил Марков, за образа на Гео Милев в пиесата "Жестокият пръстен" от Р. Стойков

1970 г.

Иван Огнянов, за повестта "Шоколада"
Константин Колев, за книгата с очерци "Хора и съдби"
Нейко Велчев, за стихосбирката "Открит рудник"
Кънчо Стоянов, за стихосбирката "Отлетяха птиците"
Ганчо Проданов, за пиесата "Глътка безсъние"
Снежана Дескова, за ролята на Кармен от балета "Кармен" от Шчедрин
Ангел Ламбев, за ролята на Адамов от пиесата "Гимназисти" и на Ендерсън от пиесата "Процесът Ричард Уевърли"
Любомир Цакев, за куклите и сценографията към куклената пиеса "Михал Мишкоед"
Мара Георгиева, за паметника на Ленин в Стара Загора
Kолектива с ръководител арх. Соколовски, за оформлението на сградата за опера и театър в Стара загора

1971 г.

Иван Мирчев, за стихосбирката "Есенни наздравици"
Ганчо Проданов, за сборника новели "Късни светлини"
Нино Луканов, за ролята на Градоначалника ("Ревизор") и на Хан Аспарух ("Хан Аспарух")
Бойо Боев, за ролята на Палача ("Изключителен шанс")
Георги Делев, за постановката "Хан Аспарух"
Антон Гюков, за постановката "Хан Аспарух"
Творческия колектив, участвал в постановката на операта "Момчил"
Михаил Мартинов, за ролята Момчил ("Момчил")
Станка Кавалджиева, за ролята на Елена ("Момчил")
Милчо Христов, цикъл графики на работническа тематика

1972 г.

Иван Попчев, живопис
Георги Николов, живопис
Кирил Тодоров, музикално изкуство
Балетния колектив при Народна опера, балетно майсторство
Колектива на Народната опера, вокално и актьорско майсторство
З.а. Ангел Ламбев, актьорско майсторство
Колектива на Държавния куклен театър, театрално изкуство
Любомир Цакев, сценография

1973 г.

Янко Димов, за стихосбирката "Железни карамфили"
Константин Колев, за сборника разкази "Ароматен пръстен"
Петър Тонков, за книгата "Литература и живот"
Светозар Караджов, за пиесата "Фантастична ваканция"
Михаил Косев, за цикъл графики "Септември-23"
Христо Танев, за декоративни пана на културния дом в Мъглиж
Тодор Ковачев, за декоративни пана на културния дом в Мъглиж
Стефка Минева, за ролята на кармен в едноименната опера на Ж. Бизе
Аврам Георгиев, операта "Майстори" от П. Хаджиев и пиесата "Снаха" от Г. Караславов
Любомир Цакев, за пиесите "Заешко училище" от П. Манчев и "Ламята" от Н. Хайтов
Антон Гюков, за пиесите "Хоро" от Ан. Страшимиров и "Снаха" от Г. Караславов
Добрина Бунарджиева, Атанаска Луканова, Вяра Калинкова, Добрина Тенева, Тодорка Рускова, Маргарита Апостолова, за ролите на зайчетата от пиесата " Заешко училище" от П. Манчев
Георги Георгиев, за ролята на Калота от пиесата "Ламята" от Н. Хайтов и ролите " Заешко училище" от П. Манчев
Веселин Савов, за ролята на Езоп от пиесата "Лисицата и гроздето" от Г. Фигейреду

1974 г.

Константин Колев, за "Здравей, грешнико"
Янаки Кавръков, за "Ятачка"
Милчо Христов, за литогравюра "Строители"
Иван Петров, за паметника на антифашистите край с. Манолово
Стоян Гайдарджиев, за проектиране на жилищния блок "Стрела"
Колектива на спектакъла "Сътворението на света"
Георги Делев, за пиесата "Любов необяснима"

 

1975 г.

Жеко Христов, за стихосбирката "Участта на простите неща"
Стойчо Стойчев, за стихосбирката "Безсънни жерави"
Иван Попчев, за творбите му "Портрет", "Възрожденка" и "Хоро"
Димитър Чехларов, за творбите му "Старозагорското въстание" и "Зима"
Янаки Кавръков, за творбата му "В асансьора"
Илия Петков, за графиката "Село"
Арх. Ваня Тончева, за проекта на сградата на партийната школа
Колектива на Старозагорската опера, за реализацията на операта "Цар Калоян" от П. Владигеров
Богдана Попова, за високи художествени постижения
Колектива на Държавен куклен театър, за реализацията на пиесата "Ангел войвода" по Н. Хайтов
З.а. Ангел Ламбев, за образа на Маноле Круду от пиесата "Смъртта на един юрист"
Румена Георгиева, за образите на Кристина от пиесата "Смъртта на един юрист" и на Ана от пиесата "Щастливият мъж"

1976 г.

Христо Кацаров, за стихосбирката "Есенна тишина"
Илия Денев и Панайот Манолов, за книгата "Двадесет и пет бурни години"
Димитър Чехларов, за самостоятелната изложба
Христо Танев, за изложбата му "Впечатления от едно пътуване в СССР"
Пеньо Радев, за самостоятелната изложба
Арх. Надя Пиперова, за проекта и реализацията на градоустройственото решение на ж.к. "Трите чучура"
Оркестъра на Народната опера, за постигнати успехи в операта "Сън в лятна нощ" от Б. Британ
Колектива на хора при народната опера, за цялостно успешно представяне през сезона
Снежина Дескова, за ролята на Лауренсия в едноименния балет от Ал. Крейн
Актьорския състав от драматичен театър "Гео Милев", за постановката на "Проток от едно заседание" от Ал. Герман
Творческия колектив на Държавния куклен театър, за постановката "Аленото цвете" от карпаухова и Брусевич
Корнелия Петкова, за ролята на Абби от "Страсти под брястовете" и за ролята на Въла от "Женски години"
Илия Георгиев, за ролята на Кейбът от "Страсти под брястовете"
Антон Гюков, за сценографията на постановката "Женски години"

1977 г.

Иван Мирчев, за стихосбирката "Младост"
Константин Колев, за повестта "Матей"
Петър Тонков, за книгата "Иван Мирчев"
Любомир Цакев, за цялостно представяне със самостоятелна изложба
Янаки Кавръков, за творбата "Червеният площад"
Михаил Косев, за цикъла "Свобода"
Злати Златев, за творбата "Вечният порив"
Авторският колектив на мемориала "Бранителите на Стара Загора"
Теньо Тенев, за творбата "Балада за руския войн"
Нина и Христо Турлакови, за цялостно представяне със самостоятелна изложба
Арх. Стойно Илчев, за административна сграда на АПК и ДСК в Казанлък
З.а. Димитър Димитров, за оперите "Кола Брюньон" и "Ивайло"
Борислав Дойчев, за ролята на Кола от операта "Кола Брюньон"
Никола Кутин, за ролята на Ивайло в едноименната опера
Колективът на Старозагорската опера, за постановката на операта "Кола Брюньон"
Васил Апостолов, за постановката на "Буратино"
Георги Петров, за постановката на операта "Ивайло"
Петър Русков, за сценографията на операта "Ивайло"
Маргарита Апостолова, за ролята на Вещицата в пиесата "Огнивото"
З.а. Дора Маркова, за ролята на Струнова в пиесата "Кристална нощ"

1978 г.

Константин Колев, за сборника "Пристрастия"
Кънчо Стоянов, за стихосбирката "Преди да тръгнеш"
Георги Матев, за книгата "Срещи и разговори с Чудомир"
Янаки Кавръков, за цялостно представяне
Георги Славов, за цялостно представяне
Райчо Чакъров, за цялостно представяне
Димитър Сотиров, за представяне в общите художествени изложби
Илия Тодоров, за цялостно представяне
Райчо Радев, за цялостно представяне
Арх. Стоян Гайдарджиев, за Дома на инвалида в Стара Загора
З.а. Димитър Димитров, за спектаклите "Янините девет братя" и "Фаворитката"
Петя Павлович, за високи творчески постижения
Никола Кутин, за ролята на Георги Грозника от операта "Янините девет братя"
Мария Клинчева, за ролята на Яна от операта "Янините девет братя"
Иван Топалов, за ролята на Чиполино от едноименния балет на Хачатурян
Николай Ламбев, за постановките "Време разделно" и "Законодателят"
Любомир Цакев, за пиесата "Юнаци с умни калпаци"
Антон Гюков, за пиесата "Законодателят"
Петър Антов, за ролята на Хан Крум от пиесата "Законодателят"
Пламена Гетова, за ролята на Люба от пиесата "Фантазиите на Фарятиев"
Творческия състав на драматичен театър "Гео Милев", за постановката "Време разделно"
Творческия състав на Държавния куклен театър, за пиесата "Цар Петльо"

1979 г.

Йордан Стоев, за книгата "Цветове на земетръса"
Константин Колев, за повестта "Спомени на едно селянче" и за книгата "Живот в провинцията"
Янко Димов, за стихосбирката "И винаги ще се завръщам"
Стойчо Стойчев, за стихосбирката "Музика след полунощ"
Христо Кацаров, за книгата "Път до село"
Колектива на вестник Септември, за постижения в областта на публицистиката
Янаки Кавръков, за цялостно представяне
Димитър Чехларов, за представяне в национални изложби
Михаил Косев, за цялостно представяне със самостоятелна изложба
Илия Петков, за представяне в ОХИ "Младост '79"
Георги Върлинков, за паметника на Септемвриеца в г. Мъглиж
Колектив Л.Цакев,В.Неделчев,Е.Иванов и арх. И.Иванов, за декоративно-монументалното решение на интериора и фасадата на Държавен куклен театър
Арх. Стоян Гайдарджиев, ръководител колектив, за профсъюзния дом на културата "Митьо Станев"
Колектива на Старозагорската опера, за успешно представяне в VI национален преглед на оперните театри
Васил Апостолов, за постановката "Меко казано" от Валери Петров
Руси Карабалиев, за постановката "Чучулигата" от Жан Ануи
Любомир Цакев, за сценографията на пиесата "Меко казано" от Валери Петров
Антон Гюков, за сценографията на пиесата "Чучулигата" от Жан Ануи
Бойо Боев, за ролята на Флоро от пиесата "Каруцата и камъкът" от Йордан Радичков
Татяна Баева, за ролята на Жана д'Арк от пиесата "Чучулигата"
Добрина Бунарджиева, за ролята на проф. Кълви от пиесата "Меко казано" от Валери Петров
Росица Андонова, за ролята на Мишката от пиесата "Меко казано" от Валери Петров

Електронна библиотека

Община Стара Загора Българска библиотечно-информационна асоциация РС-ТМ Обществен дарителски фонд Стара Загора Посолство на САЩ в България Bemis Public Library, Colorado
© 2004 - 2020, Библиотека Родина - Стара Загора