Горещи новини

 

ШЕСТНАДЕСЕТИ МАРАТОН „ЧЕТЯЩА СТАРА ЗАГОРА”
Стара Загора, 1 – 30 април 2021 г.

 

logo maraton posledno nai

Събитието се осъществява по инициатива на библиотека „Родина”
в партньорство с РБ „Захарий Княжески”

с подкрепата на Община Стара Загора, Педагогически факултет при Тракийски университет, Радио Стара Загора, ТВ Загора, ИК „Кибеа”, Регионален исторически музей, Къща музей „Гео Милев”, Къщата на Архитекта, Книжарница в Куфар, Драматичен театър „Гео Милев”, Държавен куклен театър Стара Загора.

maraton 2021

 ПРОГРАМА

В четенията с деца и ученици се включват поети, писатели, журналисти и библиотекари, актьори и общественици, детски клуб „Приятели на книгата” и Център за работа с доброволци при библиотека „Родина”, родители и приятели.

Програмата е отворена за промени и допълване на проявите.

По-голямата част от инициативите се провеждат на открито и при строго спазване на противоепидемичните мерки.

 В инициативата участваха 15 читалища, 19 училища, 10 детски градини и 16 институции, НПО, фирми от Стара Загора, поетите Мария Донева, Виолета Бончева, Ботьо Буков, Екатерина Стратиева, Йордан Атанасов и писателите Пламен Тотев и Никола Райков

2 – 23 април

Детски отдел на библиотека „Родина”

Детски онлайн маратон на четенето.

  •      Снимайте се и изпратете видеоклип с изразително прочетен откъс от любимо произведение (до 3 мин.).
  •      Направете и изпратете семеен видеоклип на четене на „приказки за лека нощ”, прочетени от мама, татко, баба,…
  •     „Ревю на книжките” – препоръчайте и споделете чрез видеоклип една от последните книги, която сте прочели и ви е харесала.
  •      Направи си селфи с любимата ти книжка.

Изпращайте материалите на е-мейл: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Ако публикувате на личните си страници в социалните мрежи, използвайте хаштаг  #МаратонЧетящаСтараЗагора21

2 – 23 април

16:15 – 16:30, Личен Маратон на четенето на старозагорската поетеса Мария Донева

Всеки ден Мария чете класически, новоизлезли книжки, предстоящи за издаване и такива, които ще бъдат прочетени еднократно. Чете предимно за деца, предимно римувани неща, защото ѝ е по-весело и по-сладко.

2 – 23 април

НЧ ,,Иванка Терзиева-1927”, с. Богомилово

Онлайн конкурс „Как чета с мама или с татко у дома” – инициатива за споделяне във фейсбук на видеозаписи и снимки на четящи деца и семейства, и на рисунки на любими литературни герои.

2 – 23 април

НЧ „Пробуда-1928”, с. Сулица – в парка, на детската площадка, пред здравната служба, пред КМП, пред кметството, пред читалището, пред магазина

„Четяща Сулица” – маратон в Маратона. Четене на любими приказки и откъси от любими произведения от деца на възрастни, от възрастни на деца, семейно и родово четене.

2 – 23 април

ДГ № 5 „Мечо Пух” – по групи, на открито в двора на ДГ, в онлайн среда

„Маратон в Маратона”. Четене на стихчета, римушки, гатанки, приказки и откъси от любими книжки и от книжки на любими автори; „Дари книга, дари любов!” – акция за даряване на книги на детската градина и за размяна на книжки между децата; „Деца четат на деца”;„Да разкажем приказка на белия лист”; „Всички ние сме герои в приказка” – създаване на приказки от децата; „Моят любим приказен герой” – представяне чрез разговор и рисунка на любимия приказен герой; „Ден на народното словесно творчество”; Прочетохте ли тази книжка?“; Игра „Кой съм аз?”; „Що е то?“ – ден на гатанките; „По пътя на Марсохода” в Деня на космонавтиката; „Подреди приказния пъзел!”; Книжно селфи; Демонстрации на Монтесори практики, рецитали, драматизации…

2 – 23 април

II ОУ „Петко Р. Славейков” – класна стая, училищна библиотека, градска библиотека, в онлайн среда

„Маратон в Маратона”. Четене на откъси от любими приказки и книги; „Деца четат на деца”; Празници на буквите; Състезания за най-добър четец; Ревюта на интересни и любими книги; „С приказките на моето семейство”; Театър на четенето и приказните герои; Панаир на книгата; Ателиета за изработване на малки детски книжки, на корици и книгоразделители; Виртуална изложба от компютърни рисунки – илюстрации по любими приказки; „Книжен театър”; Селфи с любима книга; Буктрейлър на приказка;  литературни викторини, кръстословици, презентации…

2 – 23 април

13:00 часа, Дневен център „Св. св. Козма и Дамян”

Всеки ден – четене на произведения на Мая Дългъчева (Топлото човече, Разкажи ми в рими, Приказки от оная гора).

2 – 30 април

НЧ „Развитие-1878” съвместно с ОУ „Иван Мирчев” и Клуб на пенсионера, с. Дълбоки

Изложба под надслов „Бабо, разкажи ми приказка“; Четене на любими детски стихове, приказки и откъси от любими книжки по класове; „Днес аз съм библиотекар”; „Какво ни разказват народните носии”; Състезания с ученици „Аз чета без да греша“; „Как се раждат книжките” – презентация; „Символите на България”; „145 години от Априлското въстание 1876” и „Разтърсващата любов на Пенчо Славейков и Мара Белчева”– с пенсионерския клуб; „Да четем заедно” – с читатели, самодейци и жители на селото; Четене по работни места– Кметство, ВК „Шести май“, Потребкооп, Пенсионерски клуб,и др.

7 - 23 април

ОУ „Георги Райчев”

„Виртуално слово” - представяне на авторски стихотворения на ученици от 5. и 6. клас.

2 април (петък)

11:00 часа, НЧ „Възраждане-1927“, с. Калояновец – на открито пред читалището

Баснописецът Лафонтен – 400 години от рождението му. Четат децата на с. Калояновец.

11:30 часа, в двора на ОУ „Бойчо Русев” (съвместно с читалище „Димитър Наумов-1908”), с. Преславен

Четене с драматизации по приказките: „Хитър Петър”(1. клас с ръководител г-жа Велчева), „Отровната баница” (2. клас с ръководител г-жа Велчева), „Бързата работа, срам за майстора” и „Гостенчето” (3. клас с ръководител г-жа Николова). Четат и учениците от 4. клас на г-жа Динева – откъси от „Хари Потър”.

ОУ „Георги Райчев”

Онлайн четене на любима приказка от учениците на 3.а клас.

Видеозаписи на ученици от 3.б клас, които четат приказки за децата от ДГ № 7 ,,Светулка“, ДГ № 29 ,,Славейче“ и ДГ № 34 ,,Райна Княгиня“.

5 април (понеделник)

07:00 – 8:30; 16:00 – 18:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай”

Родителска акция „Дари книжка – отвори детските очички”.

10:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай” – Библиотека

Из „Чудесата на света” – чете учител на децата от 4. група „Бърборани”.

6 април (вторник)

10:30 часа, ДГ № 66 „Детски рай”

„Имало едно време...” – четене на приказки с децата от 1.А група „Усмивка”.

ДГ № 5 „Мечо Пух”

„Що е библиотека?” – децата от 2. група гостуват на Детския отдел на библиотека Родина.

7 април (сряда)

10:00 часа, НЧ „Стефан Генчев-1901”, с. Хрищени

Среща със старозагорската поетеса Мария Донева.

14:00 часа, НЧ "Изгрев-1921", с. Кирилово – в градинката пред читалището

„Деца четат на деца" – участват ученици и деца от селото.

8 април (четвъртък)

ДГ № 5 „Мечо Пух” – на открито в двора на ДГ

„На гости на втора група“ - демонстриране на Монтесори практики от направление „Реч” от децата във 2. група.

9 април (петък)

10:30 часа, НЧ „Димитър Наумов-1908”, с. Преславен

На пикник в гората с поетесата Мария Донева.

ДГ № 5 „Мечо Пух”

„В приказния дом на книжките” – децата от 4. група гостуват на Детския отдел на библиотека „Родина”.

12 април (понеделник)

09:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай”

„Българска история“ : дете чете пред децата от 4. група ,,Бърборани’’.

13 април (вторник)

10:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай”

„Детска лотария“ –  изработване на книжка за приятел от децата от  1.А група „Усмивка“.

12:00 часа, СУ „Христо Ботев“

„Лазарчице, китчице“ – литературно четене, творческо ателие за оцветяване на национални костюми и създаване клуб „Приятели на книгата” към филиал „Августа Траяна” на библиотека „Родина” с 2. клас.

14 – 23 април

 СУ „Васил Левски” – по класове

„Маратон в Маратона”. Четене на любими приказки, стихове и гатанки, на откъси от произведения на Иван Вазов, Леда Милева, Борис Априлов, Виктор Самуилов, Мая Дългъчева, Алън Милн, Екзюпери…, на старозагорски автори; Слушане и разпознаване на аудиоприказки; Литературни четения за отбелязване 235 години от рождението на Вилхелм Грим, 135 години от рождението на Ран Босилек и 85 години от рождението на Стефан Цанев; Създаване на читателски клуб, Среща с писателя Никола Райков/Мария Донева…

 14 април (сряда)

09:00 часа, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, с. Хан Аспарухово

„Ще ти прочета приказка” – учениците от 3.б клас четат български народни приказки на децата от подготвителната група, а в 3.а клас се провежда състезание с награди за най-добър четец.

10:00 часа, ДГ №2 „Зорница” – на открито

Филиал „Августа Траяна” на библиотека „Родина” гостува на децата с „Кучето детектив”. 

 10:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай”

„И ние сме били мънички“ –  съвместна инициатива на 1.А група „Усмивкас родителите, четене, илюстрации на любима приказка и организиране на изложба.

10:00 часа, ОУ „Христо Ботев” с. Хрищени (съвместно с читалище „Стефан Генчев-1901”)

„Познаваме ли българските автори?” – маратон на четенето по класове. Учениците от прогимназиалната степен четат разкази на Йордан Йовков и Елин Пелин. 2. – 4. клас четат „Цветни приказки” на Леда Милева и „Аз искам да бъда” на Цвета Белчева,. Децата от 1. клас – приказките на баба.

12:30 часа, ОУ „Николай Лилиев” – в двора на училището

„Забавното четене” – учениците от 4. клас четат приказки на децата от 2. клас.

 15:00 часа, градинката пред бившата сграда на I основно училище

Читалищните секретари на селата Горно Ботево, Михайлово и Памукчии и техни приятели  за пореден път ще четат стихове на глас в градинката пред бившата сграда на I основно училище "Георги Бакалов", с което ще отбележат 145 години от гибелта на Христо Ботев.

15 април (четвъртък)

II ОУ „Петко Р. Славейков”

Среща на 2.д клас със старозагорската поетеса Виолета Бончева. Рецитал по нейни стихове и дискусия.

16 април (петък)

10:30 часа, в черковния двор на с. Преславен

„Защо ме мъчиш, Господи, светец ли ще ме правиш” – НЧ „Димитър Наумов-1908” и поетичен клуб „Стихотворец” отбелязват с поетично четене 85 години от рождението на старозагорския поет Жеко Христов.

17 април (събота)

09:30 часа, ДГ № 66 „Детски рай”

„Житената питка“ от Ангел Каралийчев –  драматизация във 2. група „Бонбон”.

19 – 23 април

ДГ № 7 „Светулка”

„Маратон в Маратона”. Родителско доброволчество за дарение на книги във всички групи;  „Приказка от мама и тате“ – родители от групите четат, разказват или драматизират във видеоклип любими приказки от детството си; Драматизации на приказки и приказни етюди на децата от 4.,3., и 2. група; „Пътуващ куфар с приказки” във всички групи; Ателиета за изработка на книгоразделители и мини книжки с илюстрации на любими герои или епизоди от приказки; „В чудния свят на библиотеката”; Приказно дефиле – флашмоб; „Книжка за мен, книжка за теб” – размяна на книжки;…

ОУ „Кирил Христов” – по класове и на открито

„Маратон в Маратона”. Четене на откъси от любими произведения по класове; „Деца четат на деца”;  презентации; творчески работилници за изработване на мини книжки, за илюстриране на любими детски творби, за направа на постери; ревюта на книги; „Можем да четем навсякъде” – снимай се и покажи най-приятното ти място за четене и любимата ти книга…

19 април (понеделник)

09:30 часа, ДГ № 66 „Детски рай”

„Пиленцето и патенцето“ от Сутеев –  драматизация в 1.А  група „Усмивка”.

11:30 часа, НУ „Димитър Благоев”

Бивши ученици на училището четат на децата от 1.а клас;

Видеозаписи на ученици от 3.б клас, които четат приказки за децата от ДГ № 7 ,,Светулка“, ДГ № 29 ,,Славейче“ и ДГ № 34 ,,Райна Княгиня“.

12:20 часа, ПМГ „Гео Милев”

Среща на осмокласници със старозагорската авторка Мария Донева.

12:30 часа, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, с. Хан Аспарухово

Басните на Петко Р. Славейков и Езоп четат  учениците от 4.б клас на децата от 1. клас.

ДГ № 5 „Мечо Пух”

Посещение на къща музей „Гео Милев” с децата от 4. група. Разговор за семейството на поета – Пенка Касабова и Леда Милева. Представяне на творчеството на Леда Милева.

20 април (вторник)

09:30 часа, ДГ № 23 „Кипарис“ – съвместно с филиал „Августа Траяна” на библиотека „Родина”

„Цветно и пъстро“ – литературно четене, творческо ателие за оцветяване на пролетни картини, подреждане на изложба.

09:30 часа, ДГ № 66 „Детски рай”

„Работна мецана“ от Леда Милева –  четене с драматизация от децата в ПГ.А „Слънчо”.

09:30 часа, ДГ № 66 „Детски рай” – на поляната в двора

„Дядо и ряпа“ от Ран Босилек –  четене с драматизация от децата в ПГ.А „Слънчо”.

11:00 часа, ОУ „Отец Паисий”, с Калояновец

Среща с детския писател Никола Райков и с „Голямото приключение на малкото таласъмче”.

11:30 часа, НУ „Димитър Благоев” – в класните стаи

„Деца четат на деца” в 1.а клас;

„Как се раждат книгите?” във 2.а клас;

Конкурс „Най-добър четец” във 2.б клас.

 12:30 часа, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, с. Хан Аспарухово

Да прочетем на по-малките любимите ни вълшебни приказки. Четат учениците от 3.а клас пред децата от 1. клас.

13:30 часа, ОУ „Георги Райчев”

Състезание по изразително четене с учениците от 5., 6. и 7. клас.

 21 април (сряда)

10:50 часа, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, с. Хан Аспарухово

„Направи и подари книгоразделител ” – творческа работилница на 4.а клас.

 22 април (четвъртък)

08:10 часа; 10:45 часа, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, с. Хан Аспарухово

„Аз чета и разбирам” – състезание в 4.б клас; Илюстриране на любима приказка в 1. клас.

10:00 – 14:00 часа, НЧ „Пробуда-1928”, с. Сулица

„Книгата прави човека крилат” – четене и споделяне с читалищни членове и читатели на библиотеката.

10:00 часа, IV ОУ „Кирил Христов”

„Любими герои от любими книги” – съвместна инициатива на 3.а клас и филиал „Димитър Благоев” на библиотека „Родина”.

10:10 часа, ПГ по компютърни науки и математически анализи

Пламен Тотев – писател, и издателство „Персей” гостуват на първия випуск на гимназията.

 11:35 часа, ОУ „Георги Райчев” – в двора на училището

Учениците от 2.а и 1.а клас четат от любимите си енциклопедии.

 12:30 часа, ОУ „Георги Райчев” – в двора на училището

„Четем на нашите малки приятели от подготвителна група“ – четат ученици от 5-те класове.

12:33 часа, ОУ „Георги Райчев”

„Денят на земята” – четат учениците от 3.а клас, съвместно с филиал „Лозенец” на библиотека „Родина”.

17:30 часа, РИМ - Лапидариум

Библиотека „Родина” представя Виолета Бончева и новата ѝ поетична книга „Подари ми цвете”.

 23 април (петък)

Световен ден на книгата и авторското право

 09:00; 10:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай”

„Деца четат на деца“  български народни приказки в ПГ „Бърборани” и ,,Вълшебства от приказни думи’’, написани от децата в ПГ „Бърборани“ и аранжирани в чудни, весели бурканчета;

„Виртуални приказки с родители добри“ – олайн час на приказката в 3. група „МикиМаус”

9:30 часа, ДГ „Люляк“

„В любопитния свят на детските енциклопедии” с НЧ „Отец Паисий-1947”

10:00 часа, IV ОУ „Кирил Христов”

„Разкажи ми за любимата си книжка” – съвместна инициатива на 3.а клас и филиал „Димитър Благоев” на библиотека „Родина”.

10:00 часа, НЧ „Стефан Генчев-1901”, с. Хрищени

„Незабравимите поети на България” - поетичен маратон с читатели и с жители на селото.

10:30 часа, НУ „Димитър Благоев”

Деца и родители четат заедно в 3.а клас;

Четем заедно ,,Ян Бибиян“ от Елин Пелин – 4.б клас и г-жа Минчева, директор на НУ ,,Димитър Благоев“, град Стара Загора.

10:30 часа, НУ „Зора”, кв. „Зора”

НЧ „Отец Паисий-1947” чете с децата от 1. и 2. клас незабравимите стихове за деца на  Иван Вазов, а с учениците от 3. и 4. клас - басните на Стоян Михайловски.

10:30 часа, ОУ „Георги Райчев”

„Четенето е забавно“ – четат специални ученици от началната степен.

10:30 часа, НЧ "Изгрев-1921", с. Кирилово – в градинката пред читалището

„Прочети ми – ще ти прочета и аз" – участват самодейци и читатели на библиотеката.

 11:00 – 13:30 часа, парк „Пети октомври”

„Да прочетем старозагорските поети” – празнично четене с участието на старозагорски творци, ученици, библиотекари, книжари, културни дейци и граждани.

Носенето на защитна маска за лице и спазването на социална дистанция от 1,5 м е задължително за участници и публика!

„Чети и се снимай 2” – Безплатни читателски карти за всички, които се снимат със специалната рамка на библиотека „Родина” и покажат кадъра при записване в библиотеката.

 11:00 часа, НЧ „Възраждане-1927“, с. Калояновец – клуб на самодееца

„Великата Лили Иванова” – членове на читалището и читатели четат „Лили. Един живот, една съдба”.

 11:30 ч., в парка на читалище „Димитър Наумов-1908”, с. Преславен

„Вълшебните герои от приказките оживяват”. Литературен празник съвместно с ОУ „Бойчо Русев”. Гостува детската писателка Надежда Станилова. Четене, драматизация и конкурс за рисунка върху асфалт „Вълшебни герои от приказки”.

12:00 часа,  НЧ „Отец Паисий-1947” – Библиотека

С читатели и членове от Клуба на пенсионера – четене с разговор за любими автори и книги, незабравими стихове, мисли и афоризми на велики писатели.

 ДГ № 5 „Мечо Пух”

Карнавал на приказните героив двора на ДГ.

Среща на децата от 4. група с писателя Никола Райков в двора на Къщата на Архитекта и забавни приключения с неговите книги-игри.

СУ „Васил Левски”

Да подарим усмивка на първокласниците със стиховете на Виктор Самуилов.

12:30 часа, НУ „Димитър Благоев”

Литературна викторина в 4.а клас

14:20 часа, II ОУ „Петко Р. Славейков”

Среща на четвъртокласници със старозагорската поетеса Мария Донева.

 27 април (вторник)

 13:10 часа, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, с. Хан Аспарухово

„Пролетни обреди и обичаи“ – презентация

Община Стара Загора Българска библиотечно-информационна асоциация РС-ТМ Обществен дарителски фонд Стара Загора Посолство на САЩ в България Bemis Public Library, Colorado
© 2004 - 2020, Библиотека Родина - Стара Загора