Стара Загора

Награда Анастасия Тошева

За високи постижения в областта на образованието

Наградата е създадена през 1985 г. Връчвана е до 1989 г., след което е възстановена през 1999 г.

 

Носители на Наградата "АНАСТАСИЯ ТОШЕВА"

Носители на колективната
награда са били:
Индивидуални носители на
наградата са били:

Пето основно училище "Митьо Станев"

ГПЧЕ "Ромен Ролан"

Търговска гимназия

ПМГ "Гео Милев"

ЦДГ №7 "Светулка"

ЦДГ №8 "Българче"

СОУ "Максим Горки"

ЦДГ №17 "Знаме на мира"

СОУ "Васил Левски"

ЦДГ №29 "Славейче"


Павлин Пеев от ПМГ "Гео Милев"

Стоянка Хаджиева – директор на ЦДГ №10 "Светлина"

Стефан Кожухаров – учител в Търговската гимназия

Христо Христов – директор на ПМГ "Гео Милев"

 

2005 г.

Средно училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова"

Седмична детска градина № 24 "Радост"

Целодневна детска градина № 20 "Мир"

Пенка Парапанова – преподавател по математика в Обединен детски комплекс – Стара Загора

2006 г.

Шесто основно училище "Свети Никола" – по случай 165-годишнината на училището и за високи постижения в учебно-възпитателната работа

Тонка Иванова – учителка по физика в Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия – за висок професионализъм, активна извънкласна дейност и принос за просперитета на образованието в региона

Грамоти "Анастасия Тошева"
27 ученици – за постигнати успехи на олимпиади, конкурси, фестивали и състезания
28 учители
3 училищни настоятелства: ГПЧЕ "Ромен Ролан", Спортно училище "Тодор Каблешков", Второ основно училище "П. Р. Славейков"

2007 г.

Румяна Стефанова Горанова – учителка по български език и литература в ГПЧЕ "Ромен Ролан"

доц. д-р Христо Димитров Макаков – декан на Педагогическия факултет при Тракийския университет

СОУ "Железник"

СДГ № 10 "Светлина" – за изграждане на модерна архитектурна среда, създаваща оптимални условия за интегрирано отглеждане, възпитание и обучение на деца от различни етноси

ЦДГ № 25 "Ален мак" – за постигнати високи резултати в учебно-възпитателната дейност и издигане на нивото на предучилищното възпитание в Община Стара Загора

2008 г.

Плакет „Анастасия Тошева” за колектив
Педагогически колектив на детска градина – СДГ № 35 "Свобода"
Педагогически колектив на начално и основно училище – ІІ ОУ "П. Р. Славейков"
Педагогически колектив на среднообщообразователно училище и гимназия – ПГ по облекло и хранене "Райна Княгиня"

Плакет „Анастасия Тошева” индивидуални носители 
Директор на детска градина – Бойка Люцканова – директор на ЦДГ № 3 "Ян Бибиян"
Директор на училище – не се присъжда
Учител в детска градина – Теодора Костова – учител в ЦДГ № 7 "Светулка"
Учител в начална степен – не се присъжда
Учител в прогимназиален етап – Бистра Турлакова – учител във ІІ ОУ "П. Р. Славейков"
Учител в гимназиален етап – Таня Стаматова – учител в ГПЧЕ "Ромен Ролан" и Светлозар Дойчев – учител в ПМГ "Гео Милев"

Диплом
Ученици и ученически колективи
Евгени Петков Папазов – ученик в ІV ОУ "Кирил Христов"
Валентин Славчев Славов – ученик в ІV ОУ "Кирил Христов"
Николай Иванов Белухов – ученик в ПМГ "Гео Милев"
Надежда Райчева Гичева – ученик в ПМГ "Гео Милев"
Маргарита Добринова Димитрова – ученик в ПМГ "Гео Милев"
Ростислав Емилов Енев – ученик в ГПЧЕ "Ромен Ролан"
Гергана Данчева Новачева – ученичка в ГПЧЕ "Ромен Ролан"
Ани Колева – ученичка в ГПЧЕ "Ромен Ролан"
Жени Иванова – ученичка в ГПЧЕ "Ромен Ролан"
Яна Николаева Иванова – ученичка в ПГ по облекло и хранене "Райна Княгиня"
Марин Петров Стоев – ученик в ПГ по ветеринарна медицина "Иван П. Павлов"
Росен Йорданов Иванов – ученик в ПГ по ветеринарна медицина "Иван П. Павлов"
Яница Николаева Георгиева – ученичка в Търговска гимназия "Княз Симеон Търновски"
Костадинка Минчева Костадинова – ученичка в Търговска гимназия "Княз Симеон Търновски"

Училищни настоятелства и общественици
СНЦ "Училищно настоятелство при Гимназия "Христо Ботев"
Училищно настоятелство към ОДЗ № 58 "Звездица"

2009 г.

Плакет „Анастасия Тошева” за колектив
Педагогически колектив на детска градина – ОДЗ № 58 "Звездица"
Педагогически колектив на начално и основно училище – не се присъжда
Педагогически колектив на средно общообразователно училище и гимназии Професионална гимназия по ветеринарна медицина "Иван П. Павлов"

Плакет „Анастасия Тошева” индивидуални носители 
Директор на детска градина – Наташа Цолова Новачкова – директор на ЦДГ № 29 "Славейче"
Директор на училище – не се присъжда
Учител в детска градина Величка Велчева – учител в ЦДГ № 35 "Свобода"
Учител в начална степен на училище Петя Йорданова Костова – учител в НУ "Димитър Благоев"
Учител в прогимназиален етап на училище Тошо Георгиев Стефанов – учител по изобразително изкуство в СОУ "Васил Левски"
Учител в гимназиален етап Петър Коняров Щилянов – учител пенсионер и Керка Иванова Колева – учител по руски език и литература в СОУ "Максим Горки"

Диплом
10 ученици – за постигнати успехи на олимпиади, конкурси, фестивали и състезания
Училищното настоятелство на ЦДГ № 68 "Патиланско царство"

2010 г.

Плакет „Анастасия Тошева” за колектив
Педагогическите колективи на ЦДГ N 7 "Светулка", СДГ N 24 "Радост", НУМСИ "Христина Морфова" и ГПЧЕ "Ромен Ролан".

Плакет „Анастасия Тошева” индивидуални носители 
Грозданка Димитрова Ранчева, директор на ЦДГ "Светулка"
Милка Стоянова Генчева, старши учител в ЦДГ "Светулка"
Златка Митева Шабаркова, начален учител във II ОУ "П. Р. Славейков"
Златка Петкова Гинчева, начален учител в СОУ "Васил Левски"
Росица Делчева Атанасова-Минева, начален учител в V ОУ "Митьо Станев"
Марияна Тодорова Генчева, главен учител по история и цивилизация в IV ОУ "Кирил Христов"
Сребра Ангелова Порязова, учител по български език и литература в V ОУ "Митьо Станев"
Славка Колева Стойкова, учител по философия в Търговска гимназия "Княз Симеон Търновски"

Диплом
Мая Живкова Генева, ученичка в IV ОУ "Кирил Христов"
Леда Петрова Драгиева, ученичка във II ОУ "П. Р. Славейков"
Николай Владимиров Генов, ученик във II ОУ "П. Р. Славейков"
Теодор Павлинов Филипов, ученик във II ОУ "П. Р. Славейков"
Таня Божидарова Танева, ученичка в СОУ "Максим Горки"
Йоана Йовчева Петрова, ученичка в СОУ "Максим Горки"
Делян Лафчиев, ученик в ГПЧЕ "Ромен Ролан"
Рада Кирилова, ученичка в ГПЧЕ "Ромен Ролан"
Моника Емилова, ученичка в ГПЧЕ "Ромен Ролан"
Борис Красимиров Марков, ученик в СОУ "Васил Левски"
Калина Драгомирова Кайракова, ученичка в СОУ "Васил Левски"
Иван Атанасов Рудев, ученик в V ОУ "Митьо Станев"
Теодора Иванова Кючукова, ученичка в V ОУ "Митьо Станев"
Жасмина Мирославова Митева, ученичка в V ОУ "Митьо Станев"

2011 г.

Плакет „Анастасия Тошева” за колектив
Педагогически колектив на начално училище "Димитър Благоев"

Плакет „Анастасия Тошева” индивидуални носители 
Камен Ябълкаров – директор на ПГ по ветеринарна медицина "Иван П. Павлов"

Диплом за високи постижения
Диана Динчева Георгиева – заслужил учител и дългогодишен директор на СОУ "Иван Вазов"

2012 г.

Плакет „Анастасия Тошева” за колектив
Педагогически колектив на СОУ ”Максим Горки”

Плакет „Анастасия Тошева” индивидуални носители 
Лиляна Александрова – старши учител по музика в V ОУ „Митьо Станев”

Награда за ученически колектив, училищно настоятелство, граждани и ученици:
Ивайло Панайотов – VІ а клас, ІІ ОУ „П.Р.Славейков“ (ученик)
Академичен колегиум на Педагогически факултет, Тракийски университет

2013 г.

Плакет „Анастасия Тошева” за колектив
Педагогически колектив на IV ОУ "Кирил Христов"

Плакет „Анастасия Тошева” индивидуални носители 
Любка Иванова - директор на ОДЗ № 34 „Райна Княгиня"
Росица Атанасова - Минева - старши начален учител в V ОУ „Митьо Станев".

Награда за ученически колектив, училищно настоятелство, граждани и ученици:
Мила Минева - старши експерт по обществени науки и гражданско образование в Регионален инспекторат по образованието,
Йолита Добрева - ученичка от Търговска гимназия „Княз Симеон Търновски" за спечелено второ място на Национално състезание по счетоводство през 2012 г.,
Константина Петкова Иванова - гражданин, родител на дете в Обединено детско заведение № 34 „Райна Княгиня" - за изразена гражданска позиция и принос за  подобряване на материалната му база,
„Технопол" ЕООД, Стара Загора - за изразена гражданска позиция и безвъзмездна охрана на сградата на ОДЗ № 34 „Райна Княгиня

2014 г.

Плакет „Анастасия Тошева” за колектив
Педагогически колектив на Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Лубор Байер" - по случай 70-годишнината на училището и за високи постижения  в учебно-възпитателната работа, за прилагането на иновативни педагогически подходи и модернизация на учебната база.
Педагогически колектив на Целодневна детска градина № 24 „Радост" - за високи резултати във възпитателно-образователния процес, за включване и задържане на децата от етническите малцинства в подготвителните групи за предучилищна подготовка, за активно участие в проекти и Национални програми на МОН, както и за ползотворно сътрудничество с родителската общност.
50-годишния юбилей на СОУ „Христо Смирненски" - за висок професионализъм, мениджърски умения и граждански принос за развитие на образованието на ученици билингви, както и във връзка с 50-годишния юбилей на училището.

Плакет „Анастасия Тошева” - индивидуални носители 
Пламен Михалев - учител по изобразително изкуство в ОУ „Кирил Христов" - за активно и успешно участие на негови ученици в общински, регионални, национални и   международни конкурси и състезания и за безвъзмездно изработване на всички стенописи в училището.

2015 г.

Плакет „Анастасия Тошева” за колектив
Педагогическите колективи на II ОУ „Петко Рачев Славейков” и ЦДГ № 66 „Детски рай” – за високи постижения във възпитателно-образователния процес.

Плакет „Анастасия Тошева” индивидуални носители 
Венета Йоргова – учител по практическо обучение в Търговската гимназия „Княз Симеон Търновски” – за участие в разработване на учебна програма към МОН.
Михаил Михов – ученик от 4 клас във II ОУ „Петко Рачев Славейков” – за завоюваните три първи места в национални и международни математически олимпиади.

2016 г.

Плакет „Анастасия Тошева” за колектив
Педагогическите колективи на Детска градина № 10 „Светлина“ и Детска градина № 7 „Светулка“ – за високи постижения във възпитателно-образователния процес.

Плакет „Анастасия Тошева” индивидуални носители 
Любомир Любенов – учител по математика, подготвил четирите старозагорски деца, извоювали медали на математически състезания в Сингапур и Хонг Конг, организатор е и на национално математическо състезание „Математика без граници“.

Проф. д.в.м.н. Иван Въшин - ректор на Тракийски университет Стара Загора – за първи път в България работи и защитава 2 дисертации по изолиране и диференциране на микроорганизми в областта на медицината и ветеринарната медицина.

За носител на отличието бе предложена и Дочка Тодорова – старши учител в Детска градина № 7 „Светулка“ – доказан професионалист, педагог и творец. Работи със студенти от Педагогическия факултет на Тракийския университет в Стара Загора.

Предложени за индивидуални носители на плакет „Анастасия Тошева“ бяха и старозагорските ученици, медалисти от международни математически първенства и олимпиади. Петокласниците Михаил Михов и Любен Карбанов, Светослав Карабалиев, 6 клас, всички от ППМГ „Гео Милев“ и Христо Георгиев – ученик от 4 клас на Средно училище „Максим Горки“, бяха удостоени с грамоти.

2017 г.

Плакет „Анастасия Тошева” за колектив
Детска градина № 68 „Патиланско царство“ - за високи постижения като екип, модерна материална база, ефективно използване на иновативни технологии и съвременни методи за обучение, активна работа с родителите, както и за организираната съвместно с Общината „Патиланска Европеада“, в рамките на кампанията „Стара Загора европейски град на спорта“.

Плакет „Анастасия Тошева” индивидуални носители 
Мариета Петрова, директор на XI основно училище „Николай Лилиев“ - за въвеждане на иновативни практики, работа по проекти и стимулиране на училищни изяви за създаване на оптимизирани условия за работа на педагогическия екип.

2018 г.

Плакет „Анастасия Тошева” за колектив
Дeтcĸa гpaдинa №10 „Cвeтлинa“ - за работата си по няколко проекта - “Училищната мрежа на програмите Екоучилища и Учим за гората - модел за успешно сътрудничество за устойчиво развитие, на опазване на околната среда и екологично образование”, “С грижа за всяка капка”, за съвместни инициативи с Операта, Драматичния и Кукления театър в Стара Загора.

Плакет „Анастасия Тошева” индивидуални носители 
Taня Maджapoвa, пpeпoдaвaтeл пo aнглийcĸи eзиĸ в Гимнaзия c пpeпoдaвaнe нa чyжди eзици „Poмeн Poлaн“ - за многобройните успехи на нейни възпитаници на национално и международно ниво, за разработени и финансирани от Европейската комисия 4 проекта по програма Еразъм+, за получен от ЕК сертификат за най-добра проект в областта на образованието и младежта “Моята, твоята, нашата културна идентичност”.

Гергана Стратиева стана първият носител на учредената през юли тази година награда “Млад учител”, която се присъжда за значим принос в областта на образованието и с него се удостояват млади учители и други педагогически специалисти със стаж до 5 години.

2019 г.

Плакет „Анастасия Тошева” индивидуални носители 
Сребра Порязова, учител по български език и литература в Пето основно училище „Митьо Станев“;

Маргарита Шоселова, музикален педагог в Държавна опера Стара Загора, създател и ръководител на Детско-юношеска студия за опера и балет „Маргаритки“.

2020 г.

Плакет „Анастасия Тошева” за колектив
Динка Тодорова, Живка Недялкова, Ивелина Глинджурска и Радостина Кръстева – учители по информатика и информационни технологии в ГПЧЕ „Ромен Ролан“ за спечелени проекти и участие в Национални програми – проект „Шанс за работа“, 2 проекта по Национална програма „Информационни и компютърни технологии“, проект „Четири лапи“ и др.

Плакет „Анастасия Тошева” индивидуални носители 
Проф. д-р Петър Динев Петров, дългогодишен преподавател и декан в изминалия мандат на Педагогически факултет при Тракийски университет, работил за утвърждаване на образователните традиции и продължаване делото на Анастасия Тошева;

Павлин Здравков Пеев, старши учител по информатика и информационни технологии в ППМГ „Гео Милев“, член на Национална комисия за олимпиади и състезания по информатика, ръководител на школа по информатика в ЦПЛР;

Красимир Петров Къшев, преподавател в НУМСИ „Христина Морфова“, ментор, вдъхновител и реализатор на значими сценични проекти с участието на ученици, с принос към успешна професионална реализация на възпитаници на училището.

Плакет “Млад учител”
Евгени Черепов, учител по Български език и литература в ГПЧЕ „Ромен Ролан“;

Дамян Дончев Димитров, учител по професионална подготовка в НПГВМ „Иван Павлов“;

Асен Йорданов Анастасов, учител по професионална подготовка в НПГВМ „Иван Павлов“ за прилагане на креативни и иновативни методи при преподаването.

2021 г.

Плакет „Анастасия Тошева” за колектив
Профилирана природоматематическа гимназия „Гео Милев“ и Средно училище „Иван Вазов“ за постигнати изключителни успехи в развитието на образованието.

Плакет „Анастасия Тошева” индивидуални носители 

Плакет “Млад учител”
Теодора Нончева, учител по Информатика и информационни технологии в Професионална гимназия по компютърни науки и математически анализи „Проф. Минко Балкански“;

Силвия Колева, начален учител в група за целодневно обучение в Средно училище „Христо Смирненски“;

Мария Личева, учител по природни науки в Пето основно училище „Митьо Станев“.

2022 г.

Плакет „Анастасия Тошева” за колектив
Колективът на Средно училище „Максим Горки“ заради успешната му работа и международен обмен. Училището е единствено в областта с интензивно обучение по китайски език.

Плакет „Анастасия Тошева” индивидуални носители 
Здравко Личев, старши учител, преподавател по немски език в ГПЧЕ „Ромен Ролан“, основен преподавател в международната програма за DSD;

Росица Джиновска, старши учител по Български език и литература в Профилирана природо-математическа гимназия „Гео Милев“;

Мая Нейчева, директор на ДГ №23 „Кипарис“ - за принос към духовно-нравственото възпитание на децата, инициатор и организатор на събития с Църковното настоятелство на храм „Света Троица“ в Стара Загора;

Мария Табанова, старши учител в Национална професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“;

Патриция Ахчиева, старши учител в Национална професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“, ръководител на клуб „Руски театър и слово“.

2023 г.

Плакет „Анастасия Тошева” за колектив
Педагогически колектив на Търговска гимназия „Княз Симеон Търновски“ за високи постижения в образователната дейност и професионалното обучение на възпитаниците

Педагогическия колектив на Второ основно училище „Петко Рачов Славейков“ за завоювани призови места на ученици и учители за иновации и високи постижения в образователния процес.

Плакет „Анастасия Тошева” индивидуални носители 
Екатерина Йовчева, старши учител по математика в Основно училище „Кирил Христов“ за постигнати високи резултати на нейни ученици, за иновативни образователни практики в сферата на математиката и екологичното образование.

проф. д-р Галя Кожухарова, директор на Департамент за информация и повишаване квалификацията на учителите при Тракийски университет за утвърждаване на институцията с богата научно-изследователска дейност и иновативни практики.

Плакет “Млад учител”
Мария Даскалова, учител по китайски език в Средно училище „Максим Горки“,
Кристиан Емил Михайлов, учител по информатика и информационни технологии в Средно училище „Иван Вазов“,
Красилена Калъчева-Иванова, учители по български език и литература в Национална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“,
Делчо Делчев, учители по български език и литература  в Национална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“, 
Петър Иванов, учител по английски език в Национална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“,
Ралица Бояджиева, учител по информационни технологии в Профилирана природоматематическа гимназия „Гео Милев“.

Награда Икар

За високи постижения на студенти и ученициНаграда Икар
в областта на науката, културата и спорта


Наградата е учредена през 2005 г. и е връчвана до 2013 г

 

 

 


Носители на Наградата "ИКАР"

2005 г.

Отбор по бадминтон - момичета към ІV ОУ "Кирил Христов" :Стефани Ясенова Гюдженова – VІІІ кл., Виктория Радостинова Желева – VІ кл., Мария Иванова Минкова – VІ кл., Мирена Тилева Керезова – VІІ кл.
Ръководител: Ивалина Александрова

Иван Недков Димитров – ученик от ГПЧЕ "Ромен Ролан"
Възпитаник на средношколски център по физика към Народно читалище "Георги Бакалов". Ръководител: ст. н. с. Борис Комитов

2006 г.

Школа по изобразително изкуство "Икар" при Народно читалище "Даскал Петър Иванов", за особени постижения на младите художници, участвали в национални и международни изложби. Ръководител: Камелия Мирчева

Николай Белухов – ученик от 11 клас на ПМГ "Гео Милев", за високи постижения в областта на математиката

2007 г.

Детска вокална студия "Усмивки" при НЧ "Родина" – за постижения в областта на културата (награди, албуми, песни, включени в учебниците по музика за І – ІV кл.).
Ръководители: Жанина Янкулова и Елена Маликатова

Отбор по баскетбол – юноши, към ГПЧЕ "Ромен Ролан" – за високи постижения в областта на спората (републикански шампион за 2007 г. на Ученическите игри).

Цветослав Венциславов Койнарски, студент VІ курс във Ветеринарномедицинския факултет при Тракийския университет – за високи постижения в областта на науката (отличен успех, научноизследоветелска дейност и публикации).

2008 г.

Йонко Дончев Дончев, ученик в Спортно училище "Тодор Каблешков" – за високи постижения в областта на спората, в дисциплината "Скокове на акробатична пътека".
- VІІ място на Световно първенство в гр. Квебек, Канада, проведено през м. ноември 2007 г.
- Първо място на международен турнир в гр. Гент Белгия през м. април 2008 г.
- Трето място на международен турнир в гр. Лоуле, Португалия.
- Шампион на страната в своята възрастова група. Клуб по скокове на батут и акробатика "Добри Костин".

Детска вокална група "Ян Бибиян" – ІІ ОУ "П. Р. Славейков" – носител на множество престижни национални и международни награди, с 4 самостоятелни албума. Носител на три големи награди от Световен детски и младежки фестивал, проведен през м. април 2008 г. в Италия – голямата награда Гранд при "Ла корона ди Орфео" и специалните награди "Диамант в короната на Европа".

Отбор по баскетбол – девойки при ІХ ОУ "Веселин Ханчев" – в две последователни години отборът е първенец на Националните спортни ученически игри, носител е на златни медали и купи от състезания и турнири по баскетбол.

2009 г.

Станислав Кънчев Кънев, ученик от 11 клас в Спортно училище "Тодор Каблешков" – за високи постижения в областта на спорта, национален състезател в дисциплината "Борба класически стил – кадети". 
- Бронзов медалист от Европейско първенство по борба класически стил – кадети в Сърбия. 
- Второ място на Международен турнир "Виктори" за кадети, проведено в Турция. 
- Златен медал от Международен турнир "Динко Петров" за кадети, Стара Загора. 
- Двукратен шампион на България. 

Отбор от Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Лубор Байер"
- Национален първенец (Първо място) от Национален кръг в състезание по професионално направление "Строителство и геодезия". В дисциплина "Ефекти и декоративни мазилки" – Драгостина Детелинова; дисциплина "Сухо строителство" – Венцислав Тепелиев и Йордан Йорданов; дисциплина "Облицовки и настилки" – Иван Петров, дисциплина "Зидария с YTONG" – Христо Кълвачев.
- Трето място в дисциплина "Сухо строителство" на Международно състезание "KNAUFJUNIORTROPHY 2009", проведено през м. юни 2009 г. в Загреб, Хърватска, за Венцислав Тепелиев и Йордан Йорданов.

2010 г.

Вокален квартет "Розов свят" с художествен ръководител Веселин Божков при Народно читалище "Св. Климент Охридски – 1858 г." – за постижения в областта на изкуството.
- Златен медал на Национален конкурс "Орфеева дарба", гр. София, на Гран при на Национален конкурс "Сладкопойна чучулига", гр. Бургас и др. първи награди.

Милица Елинова Семерджиева – ученичка от VІІ клас във ІІ ОУ "П. Р. Славейков" – за високи постижения в областта на изкуството.
- Солистка на Детска вокална група "Ян Бибиян", заела І място на международен конкурс "Песен магия", Кранево, през 2008 г.
- Като индивидуален изпълнител печели Гран-при на фестивалите "Диамант в короната на Европа" и "Магия Италиана" в Италия.

2011 г.

Владимир Христов Шишков,  ученик от 11 клас в Спортно училище "Тодор Каблешков", национален състезател по бадминтон – за високи постижения в областта на спорта.
- Носител на първо място от Първите световни игри за момчета до 15 години.
- Златен медал от Балканското първенство за смесени двойки до 17 години.
- Първо място от Балканското първенство до 15 години – индивидуално представяне.
- Участник в Европейско първенство за юноши до 17 години.

Театрална формация при ГПЧЕ "Ромен Ролан" с режисьор Стефан Делев и ръководител Теодора Николова. Трупата е носител на множество отличия на Франкофонските фестивали – няколко златни маски, награди за най-добър актьор и най-добра актриса, а през 2011 година и на "Специалната награда на журито".

2012 г.

Галина Костова, ученичка от 12 клас в СОУ "Иван Вазов". Носител на награди от международни и национални конкурси в областта на литературното творчество.

2013 г.

Отбор на Професионалната гимназия по електроника „Джон Атанасов", спечелил състезание и квота за участие в програмата „Евроскола" на Европейския парламент.

Иван Петков Петков – випуск 2013 на Гимназия с преподаване на чужди езици „Ромен Ролан", завоювал първо място на Национално състезание по публична реч в София и класиран сред първите 10 участници на международния кръг на състезанието, проведено в Лондон.

 

Почетни граждани


УДОСТОЕНИ СЪС ЗВАНИЕТО "ПОЧЕТЕН ГРАЖДАНИН НА СТАРА ЗАГОРА"
Български и чужди граждани (приживе и посмъртно) за изключителни заслуги в развитието на Стара Загора

П Р А В И Л Н И К за удостояване със званието "Почетен гражданин на Стара Загора"


1963

1. Веселин Симеонов Ханчев, поет, за заслуги към българската литература – 8.11.1963 г.
2. Василий Иванов Банников, участвал в строителството на АТЗ, гражданин на СССР – 22.08.1963 г.
3. Валентина Владимировна Терешкова, космонавт, гражданин на СССР – 11.11.1963 г.
4. Валерий Фьодорович Биковски, космонавт, гражданин на СССР – 11.11.1963 г.

1964

5. Леонид Илич Брежнев, член на Президиума и секретар на ЦК на КПСС, гражданин на СССР – 10.09.1964 г.
6. Александър Ишков, министър на рибната промишленост на СССР – 14.09.1964 г.
7. Валтер Улбрихт, първи секретар на Германската единна социалистическа партия и председател на Държавния съвет на ГДР – 15.09.1964 г.

1965

8. Владимир Чернов, парашутист. Преди 09.09.1944 г. участвал в партизанското движение в Старозагорски окръг, гражданин на СССР - 05.09.1965 г.

1966

9. Григорий Сергеевич Хламов, началник на Главно управление на държавен резерв за материали при МС на СССР – 21.09.1966 г.
10. Алексей М. Токарев, във връзка с дружбата между гр. Стара Загора и гр. Куйбишев, гражданин на СССР – 26.09.1966 г.

1967

11. Акад. Димитър П. Димитров, посветил научната си дейност на древната история на Стара Загора – 05.05.1967 г.
12. Дамян Николов Иванов, за дългогодишна работа в строителните организации в града – 04.07.1967 г.
13. Койчо Петров Пенчев, за дългогодишна работа в строителните организации в града – 04.07.1967 г.
14. Еньо Нанев Петков, за дългогодишна работа в строителните организации в града – 04.07.1967 г.
15. Атанас Добрев Атанасов, за дългогодишна работа в строителните организации в града – 04.07.1967 г.
16. Иван Трифонов Иванов, за дългогодишна работа в строителните организации в града – 04.07.1967 г.
17. Иван Радков Костов, за дългогодишна работа в строителните организации в града – 04.07.1967 г.
18. Иван Мирчев Стоянов, поет – 26.10.1967 г.

1968

19. Александър М. Позанов, във връзка с пребиваването му в гр. Стара Загора, гражданин на СССР – 10.01.1968 г.
20. Анатолий Г. Гусев, във връзка с пребиваването му в гр. Стара Загора, гражданин на СССР – 10.01.1968 г.
21. Тано Цолов, член на ЦК на БКП, във връзка с пребиваването му в гр. Стара Загора – 01.02.1968 г.
22. Семьон Андреевич Скачков, председател на Комитета за взаимопомощ на СССР – 01.09.1968 г.
23. Степан Иванович Мойсейченко, офицер от Червената армия, гражданин на СССР – 08.09.1968 г.
24. Ген. Леонид Устинович Белоус, във връзка с пребиваването му в гр. Стара Загора, гражданин на СССР – 22.11.1968 г.

1969

25. Акад. Петко Груев Стайнов, композитор, по повод 20 г. от създаване на Градския представителен детски хор – януари 1969 г.
26. Ружа Делчева, народен артист – 24.01.1969 г.
27. Стефан Й. Гецов, артист – 24.01.1969 г.
28. Никола Й. Николов, оперен певец – 24.01.1969 г.
29. Любомир Кабакчиев, артист – 24.01.1969 г.
30. Василий Кузмин Хренов, ръководител на групата съветски специалисти, участвали в изграждането на комплекс "Марица-изток", гражданин на СССР – 20.05.1969 г.
31. Леонид Аркадиевич Костандов, министър на химията на СССР – 28.08.1969 г.
32. Николай Николаевич Органов, първи зам.-председател на Дружеството за съветско-българска дружба в Москва, гражданин на СССР – 28.08.1969 г.
33. Владимир Николаевич Судец, зам.-председател на Дружеството за съветско-българска дружба в Москва, гражданин на СССР – 28.08.1969 г.
34. Генадий Павлович Неопиханов, специалист, участвал в изграждането на завода за капролактам, гражданин на СССР – 09.10.1969 г.
35. Христо Никифоров Шанов, секретар на ОК на БКП, по случай 50-годишнината му – 28.11.1969 г.

1970

36. Мара Георгиева Нанева, скулптор, автор на паметника на Ленин в Стара Загора – 21.04.1970 г.

1971

37. Андриан Николаев, летец-космонавт, гражданин на СССР – 25.05.1971 г.

1972

38. Димо Дичев Новаков, за заслугите му за изграждане и укрепване на БКП, член на ЦК на БКП – 27.01.1972 г.
39. Николай Гяуров, оперен певец – 30.11.1972 г.


1973

40. Алексей Петрович Мересиев, летец, герой на СССР, във връзка с пребиваването му в града ни – 11.07.1973 г.
41. Кръстьо Желязков Добрев, участник в борбата против капитализма – 24.09.1973 г.

1976

42. Алексей Станиславович Елисеев, космонавт, гражданин на СССР – 08.04.1976 г.

1977

43. Николай Константинович Байбаков, за оказана ценна помощ в развитието на химическата промишленост, електрониката и др. отрасли, гражданин на СССР – 07.07.1977 г.
44. Никола Динев Николов, заслужил майстор на спорта и световен шампион по борба – 21.09.1977 г.
45. Акад. Марин Петров Големинов, композитор – 21.11.1977 г.

1978

46. Стойо Иванов Неделчев-Чочоолу, за големите му заслуги в съпротивителното движение у нас и в изграждането на развито социалистическо общество в НРБ – 07.02.1978 г.

1979

47. Георги Иванов Иванов, първият български космонавт – 09.05.1979 г.
48. Николай Николаевич Рукавишников, космонавт – 09.05.1979 г.

1981

49. Георги Павлов Георгиев, герой на социалистическия труд, за активното му участие в борбата против фашизма и капитализма, народен представител – 16.02.1981 г.
50. Борис Владимирович Бальмонт, министър на машиностроителната промишленост на СССР – 08.07.1981 г.
51. Владимир Михайлович Воеводин, зам.-министър на машиностроителната промишленост на СССР – 08.07.1981 г.

1982

52. Михаил Сергеевич Соломенцев, кандидат-член на ЦК на КПСС и председател на Министерския съвет на РСФСР – 17.03.1982 г.
53. Атанас Петков Стоянов, строителен работник в СМК – 01.11.1982 г.

1983

54. Димитър Тодоров Узунов, оперен певец – 21.01.1983 г.
55. Георги Цанков Панков, министър на химическата промишленост, във връзка с 20-годишнината от пускането в експлоатация на Химическия комбинат – 30.05.1983 г.
56. Анна Томова-Синтова, оперна певица – 28.11.1983 г.

1984

57. Атанас Димитров Петров, заслужил деятел на хранителната промишленост, във връзка с удостояването му със званието "Герой на социалистическия труд" – 30.03.1984 г.
58. Проф. Въто Груев Груев, заслужил деятел на науката, професор, за особено големите му заслуги в изграждането на ВИЗВМ – 21.05.1984 г.
59. Костас Димитриус Канидис, алпинист, участник в българската експедиция "Еверест-84" – 28.05.1984 г.
60. Людмила Жечева Андонова, спортистка, световен рекордьор на висок скок – 12.12.1984 г.
61. Павел Христов Матев, поет – 12.12.1984 г.

1985

62. Христо Нанев Стайков, за личния му принос в укрепване на народната власт и награждаването му с орден "Георги Димитров" – 08.04.1985 г.
63. Йордан Христов Капсамунов, кмет на Стара Загора – 08.04.1985 г.

1987

64. Дойка Русенова Докузова, за активно участие в борбата против фашизма и капитализма – 26.03.1987 г.
65. Пенка Минева Стойкова, заслужил майстор на спорта – 26.03.1987 г.

1988

66. Анатолий Яковлевич Соловьов, за успешно изпълнение на научно-техническата програма "Шипка '88" в съвместния българо-съветски космически полет, гражданин на СССР – 01.07.1988 г.
67. Виктор Петрович Савених, за успешното изпълнение на научно-техническата програма "Шипка '88" в съвместния българо-съветски космически полет, гражданин на СССР – 01.07.1988 г.
68. Александър Панайотов Александров, български летец-космонавт, за успешното изпълнение на научно-техническата програма "Шипка '88" – 01.07.1988 г.


1993

69. Рене Йорданова, оперна певица – 04.10.1993 г.
70. Димитър Караджов, художник, поет, педагог, преводач – 04.10.1993 г.

1994

71. Иван Тодоров Попчев, художник (посмъртно) – 29.09.1994 г.
72. Христо Кацаров, поет, драматурт (посмъртно) – 29.09.1994 г.
73. Недьо Александров, историк и общественик – 29.09.1994 г.
74. Петър Русков, художник и сценограф – 29.09.1994 г.
75. Едит Гайс, д-р на филологическите науки, Берлин, Германия, за изключителен принос в научното изследване и популяризиране на историята на Августа Траяна по целия свят с издадения от нея научен труд – 29.09.1994 г.
76. Д-р Христо Огнянов, литератор, историк, журналист – 29.09.1994 г.

1995

77. Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Панкратий, за съхраняване на църковното наследство – 21.09.1995 г.
78. Васил Михайлов, артист – 21.09.1995 г.

1996

79. Иван Неделчев, енциклопедист, краевед, писател (посмъртно) – 03.10.1996 г.
80. Веселина Кацарова, оперна певица – 03.10.1996 г.
81. Радослав Димитров, летец-изпитател (посмъртно), загинал при изпълнение на служебния си дълг – 03.10. 1996 г.
82. Димитър Димитров, дългогодишен диригент на Старозагорската опера – 03.10.1996 г.

1997

83. Проф. Митко Гогошев, физик, принос за космическата наука (посмъртно) – 02.10.1997 г.
84. Леда Милева, поетеса и преводачка и за дарителството, свързано с къща музей "Гео Милев" – 12.10.1997 г.
85. Минчо Драндаревски, за всеотдайна служба на народа и БЗНС (посмъртно) –12.10.1997 г.

1998

86. О.з.ген.-майор Делчо Делчев, за строителството на България – 01.10.1998 г.
87. Кирил Тодоров, композитор – 01.10.1998 г.
88. Александър Михайлов – Аличко, музикант – 01.10.1998 г.

1999

89. Проф. Росен Иванов, лекар, ортопед – 25.06.1999 г.
90. Стефка Минева, оперна певица – 01.10.1999 г.
91. Проф. Андон Геров, учен, създател на породата местно кафяво говедо за Южна България – 01.10.1999 г.
92. Акад. Никола Бонев, астроном, създател на Старозагорската обсерватория (посмъртно) – 10.10.1999 г.

2000

93. Проф. Минко Балкански, световнопризнат физик – 18.05.2000 г.
94. Наум Шопов, артист – 28.07.2000 г.
95. Арх. Никола Каишев, основател и дългогодишен председател на Тракийското и Македоно-одринското дружество в Стара Загора, строител на Стара Загора в началото на века (посмъртно) – 29.09.2000 г.
96. Стойчо Стойчев, поет (посмъртно) – 29.09.2000 г.
97. Арманд Перего от Страсбург (Франция), за активната му дарителска дейност – 29.09.2000 г.
98. Росица Баталова, диригент, популяризатор на българското класическо изкуство, авторка на три книги за родния град – 29.09.2000 г.
99. Проф. Александър Йосифов, композитор – 29.09.2000 г.
100. Иванка Колева, параолимпийска шампионка – 23.11.2000 г.
101. Станчо Колев, световен шампион по борба – 23.11.2000 г.

2002

102. Проф. Петър Жеков, учен генетик и композитор – 05.10.2002 г.
103. Крум Георгиев, фолклорист – 05.10.2002 г.
104. Георги Велев, артист – 05.10.2002 г.
105. Д-р Никола Ненов, лекар (посмъртно) – 05.10.2002 г.


2003

106. Богдана Попова, хоров диригент – 05.10.2003 г.
107. Веселин Ненов, композитор и диригент – 05.10.2003 г.
108. Величка Койчева, музеен работник – 05.10.2003 г.
109. Жеко Христов, поет (посмъртно) – 05.10.2003 г.
110. Д-р Дарина Кръстинова, лекар офталмолог – 05.10.2003 г.
111. Проф. Иван Карабалиев, преподавател в Тракийския университет – 05.10.2003 г.
112. Добри Алексиев Костин, старши треньор по спортна акробатика – 05.10.2003 г.

2004

113. Таньо Клисуров, поет – 24.05.2004 г.
114. Димитър Македонски, учител – 24.05.2004 г.
115. Борис Христов, световноизвестен оперен певец, бас (посмъртно) – 24.05.2004 г.
116. Димитър Николов, музеен работник – 24.05.2004 г.

2005

117. Иво Папазов – Ибряма, музикант – 04.10.2005 г.

2006

Не се присъжда.

2007

Не се присъжда.

2008

 Негово Високоблагоговейнство митрофорен протойерей Александър Иванович Карягин, Предстоятел на Руското подворие в България – Протокол №13/26.06.2008 г.
118. Светлозар Дойчев, учител по математика в ПМГ "Гео Милев" Стара Загора, автор на учебници, наставник на националния отбор по математика – 18.09.2008 г.
119. Явор Янакиев, спортист, състезател по борба класически стил, световен шампион 2007 г., носител на бронзов медал от Олимпийските игри в Пекин 2008 г. – 18.09.2008 г.
120. Христина Морфова, оперна певица (посмъртно) – 30.10.2008 г.
121. Митрополит Методий Кусев (посмъртно) – 30.10.2008 г.

2009

Не се присъжда.

2010

122. Димитър Рачев, съдия и културен деец, по случай 100-годишнината му – 30.09.2010 г.

2011

Не се присъжда.

2012

Не се присъжда.

2013

123. Петър Хубчев, старши треньор на ПФК "Берое". Под ръководството на Хубчев през 2013 г. "Берое" печели Купата на България и Суперкупата на България и записа ново участие в Европейските клубни турнири - 26.09.2013 г.

2014

124. Димо Бухчев, бизнесмен, наследник на един от старите старозагорски индустриални родове, известен с благотворителната си дейност - 11.09.2014 г.

2015

125. Петра Мечева, учителка. За принос към просветното дело на града тя е удостоена с орден "Кирил и Методий" и е една от първите носителки на престижната награда за учители на Стара Загора "Анастасия Тошева". От 1992 г. г-жа Мечева оглавява Тракийско дружество "Одринска епопея". Дългогодишен председател е и на Тракийския женски съюз в България и член на Централното ръководство на Съюза на тракийските дружества в България – 17.09.2015 г.

2016

126. Петко Петков, футболист. Ненадминат голмайстор за отбора на Берое. Играл в Аустриа (Виена). Селекционер в Берое. Считан за човека, изградил шампионския отбор на Берое. После става треньор. Когато Берое става шампион през 1986 година, той не е на кормилото, а наставник е Евгени Янчовски. Впоследствие още два пъти е начело на Берое - 29.09.2016 г.

127. Кънчо Матев, дългогодишен директор на ГПЧЕ „Ромен Ролан”. Един голям човек, педагог и ръководител, който създаде модел за качество и престиж на  българското образование. Модел за лидер, управляващ с огромната власт на собствения си авторитет - 29.09.2016 г.

2017

128. Христо Стоичков, футболист - 05.10.2017 г.

2018

Не се присъжда.

2019

129. Мария Жекова, общественик и дарител на сградата, в която ще се помещава Център за даровити деца - 26.09.2019 г.

130. Снежана Дескова, балетна прима и дългогодишен ръководител на школата за класически танци при НЧ „Родина - 1860“ - 26.09.2019 г.

2020

Не се присъжда.

2021

131. Проф. д-р Иван Божков, първи ректор на Тракийския университет и преподавател във Ветеринарномедицинския факултет  - 30.09.2021 г.

2022

132. Доцент Злати Златев, художник и преподавател, член на Съюза на българските художници. Носител на наградите Стара Загора и Николай Лилиев, - 05.10.2022 г.

2023

133. Евгени Янчовски, играл е и като футболист за ПФК „Берое“ и като треньор на клуба. Евгений Янчовски е бил 14 сезона в старозагорския клуб от 1960-1974 г.

Правилник за удостояване със званието Почетен гражданин на Стара Загора

Чл. 1. Този правилник определя принципите, условията и реда за удостояване със званието "Почетен гражданин на Стара Загора”.

Чл. 2. Званието се присъжда по процедурата, предвидена в този правилник, в съответствие със следните принципи:
1. публичност и прозрачност;
2. свободна и честна конкуренция;
3. равнопоставеност на всички кандидати.

Чл. 3. Със званието се удостояват български и чуждестранни граждани приживе или посмъртно за:
1. значими постижения във всички области на обществения живот;
2. проявена смелост, гражданска доблест и героизъм.

Чл. 4. Званието се присъжда с решение на Общинския съвет по повод Празника на града 5 октомври и в изключителни случаи.

Чл. 5. В рамките на една календарна година се присъждат не повече от две звания "Почетен гражданин на Стара Загора". При изключително равностойни кандидатури или при възникване на извънредни обстоятелства се допуска присъждане на повече от определения брой.

Чл. 6.(1). Предложения за удостояване с почетното звание може да бъде направено от:
1. държавни и общински институции;
2.обществени и професионални организации и творчески формирования;
3. граждани на Община Стара Загора.
(2). Предложенията се подават до Председателя на Общинския съвет в писмен вид и мотивирани не по-късно в срок до 1 юни. Подадените след този срок предложения не се разглеждат.
(3). При извънредни обстоятелства предложенията се подават при възникването им.

Чл. 7. Председателят на Общинския съвет, след изтичане на срока по чл.6, ал.2 публикува постъпилите предложения в Интернет страницата на Общината и в местната преса и предава материалите на Постоянната комисия по култура и вероизповедания за събиране на допълнителни данни .

Чл. 8. Постоянната комисия по култура и вероизповедания обработва всички постъпили материали по направените предложения, като има право да:
1. изисква допълнителни данни по предложенията;
2. организира публични дискусии;
3. направи допитване до гражданството чрез: Интернет страницата на Общината, средствата за масово осведомяване, анкети, поставяне на нарочни кутии в сградата на Общината и на други общодостъпни места за набиране на мнения;
4. изисква становище на общинската администрация;
5.извърши други дейности в тази връзка по нейна преценка.

Чл. 9. В срок до 30 юли Постоянната комисия по култура и вероизповедания:
1. разглежда и обсъжда предложените кандидатури, всички постъпили материали в резултат на дейността й по предходния текст;
2. внася мотивирано становище до председателя на Общинския съвет за всяка от постъпилите кандидатури.

Чл. 10.(1). Председателят на Общинския съвет поставя постъпилите материали на разглеждане от комисия в състав: председателя на Общинския съвет, Кмета на общината и председателите на ПК.
(2). Комисията:
1. подрежда предложенията според доказания принос на номинираните за издигане авторитета на Стара Загора и общината или други негови изключителни качества и заслуги;
2. внася на заседание на Общинския съвет, предхождащо Празника на Стара Загора, одобрените кандидатури с мотивирано предложение за удостояване със званието "Почетен гражданин на Стара Загора".

Чл. 11. Общинският съвет взема решение с тайно гласуване и обикновено мнозинство.

Чл. 12. На празника на града, 5 октомври, Кметът на Стара Загора и Председателят на Общинския съвет, тържествено връчват на удостоените със званието "Почетен гражданин на Стара Загора" лица:
1. почетна огърлица;
2. грамота;
3. парична премия в размер на 1000 лева.

Чл. 13. Когато званието се присъжда посмъртно, символите по предходния текст се връчват на наследниците.

Чл. 14. Имената на удостоените със званието "Почетен гражданин на Стара Загора", придружени със снимка и кратки биографични данни, се вписват в специална книга, която се съхранява при Председателя на Общинския съвет.

Чл. 15. Почетният гражданин има право да бъде приеман по всяко време от Председателя на Общинския съвет и ръководството на администрацията, да изисква данни от дейността им и да участва във всички официални събития в града.

Чл. 16. Званието “Почетен гражданин на Стара Загора” може да бъде отнето:
1. когато лицето е загубило качествата, за които му е присъдено званието;
2. при извършени действия, уронващи престижа или интересите на Община Стара Загора;
3. в други случаи, при които присъденото звание не отговаря на поведението на носителя.

Чл. 17. Предложения за лишаване от звание могат да направят:
1. лицата по чл.6, ал.1 от този Правилник;
2. 1/3 от общия брой на общинските съветници.

Чл. 18. Отнемането на званието става по правилата за присъждането му по реда на този правилник.

Чл. 19.(1). Лишените от званието лица са длъжни да върнат почетните символи, връчени им по чл.11 от правилника, в едномесечен срок след приемане на решението на Общинския съвет.
(2). Решенията по лишаване от званието се вписват със забележка в относимата страница в специалната книга по чл.13 от този правилник.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§1. Този Правилник е приет на 22-ро заседание на Общинския съвет на 08.03.2005 г. с Решение № 318 и отменя “Правилника за удостояване със званието "Почетен гражданин на Стара Загора" приет с Решение № 3 от 23-то заседание на Общинския съвет, проведено на 04.10.1993 година и допълнен с Решение № 489.4. от 41-то заседание на Общински съвет, проведено на 03.09.1998 година, допълнен с Решение № 734.4./01.10.1999 година, допълнен с Решение № 151.2/22,23.06.2000 година.
 

В момента има 152 гости и няма регистрирани потребители

Електронна библиотека

Център за доброволци

logo lid2 s
school green
sn yaneva
 

 

Детска библиотека
Електронна библиотека
Дигитална библиотека
Виртуална библиотека
Община Стара Загора Българска библиотечно-информационна асоциация РС-ТМ Обществен дарителски фонд Стара Загора Посолство на САЩ в България Bemis Public Library, Colorado
© 2004 - 2023, Библиотека Родина - Стара Загора