Дванадесети маратон "Четяща Стара Загора"

ДВАНАДЕСЕТИ МАРАТОН „ЧЕТЯЩА СТАРА ЗАГОРА”
Стара Загора, 2 – 28 април 2017

logo maraton

Събитието се осъществява по инициатива на библиотека „Родина” в партньорство с РБ „Захарий Княжески”


с подкрепата на Община Стара Загора, Радио Стара Загора, ТВ Загора, ИК „Жанет 45”, ИК „Персей”, ИК „Точица”, ИК „Кибеа”, Регионален исторически музей, Драматичен театър „Гео Милев”, Държавен куклен театър Стара Загора, Къща музей "Гео Милев", книжарница „Приятели”, книжарница „Хеликон”, ЧАР такси – Стара Загора.



Лице на инициативата е г-н Живко Тодоров, кмет на Стара Загора.




На 25 април каним всички любители на хубавата книга – деца, ученици, студенти и възрастни, да участват в Маратона Четяща Стара Загора на работното си място, в класната стая, в клуба, бизнес офиса или кварталното кафене, в семейна среда. 

Да се насладим заедно на удоволствието от четенето!

Участието в Маратона е нерегламентирано и доброволно. Състои се в четене на текстове от любими произведения, от произведения на даден автор или по избрана тема. Резултатите от Маратона ще бъдат илюстрирани на уебсайтовете на библиотека „Родина” и РБ „Захарий Княжески”, и в социалните мрежи.

 
ХІІ МАРАТОН „ЧЕТЯЩА СТАРА ЗАГОРА”
 
2 – 28 април 2017 г.

 ПРОГРАМА


В четенията с деца и ученици се включват поети, писатели, журналисти и библиотекари, актьори и общественици, детски клуб „Приятели на книгата” и Център за работа с доброволци при библиотека „Родина”, представители на общинската и областната администрация.
 
Гости на маратона са проф. Симеон Хаджикосев, Ренета Инджова, писателите Христо Стоянов, Капка Касабова и Владо Любенов, Жюстин Томс – писател и създател на онлайн списанието Az-jenata.bg и на Az-deteto.com, Александър Ненов - интернет консултант и автор на книги, детските писатели Зорница Христова и Яница Маринова, поетесите Елена Денева и Виолета Христова, книгоиздателят Пламен Тотев.



30 март (петък)

II ОУ „Петко Р. Славейков“
Посещение на книжарница „Хеликон“ за купуване на първата книжка след празника на буквите.
  
14:00 часа, Радио Стара Загора
Приказки от крайните квартали с „Пътуващите книги на Стара Загора“ и ученици от 2.в и 5.а класове на ІІ ОУ „Петко Р. Славейков”.

31 март (петък)   

10:00 часа ОУ “Кирил Христов”, Западно фоайе І етаж, 1.а клас
Отбелязване на Международния ден на детската книга – втори април с табло за Андерсен и детски български писатели.

31 март (петък) – 24 април (неделя)

ОУ “Кирил Христов”, 1.г и 4.г класове
Изработване на книжка.

ЦДГ „Камбанка“, 3. и 4. група
Четене на произведения за църковно-обредния календар и изложба с илюстрации и книги от любими автори. 

3 април (понеделник)

НЧ „Развитие – 1878”, с. Дълбоки
„Книгите на три поколения” – откриване на изложба в библиотеката с четене на стихове от Петя Дубарова и обявяване на инициативата „Дари книга на библиотеката”. 

13:30 часа, II ОУ „П. Р. Славейков“
Четене на любими приказки и драматизация – 2.б клас.

СУ „Максим Горки” – 1.,2.,3.,4. класове
“Пътешествие в приказния свят на Х. К. Андерсен” – откриване на Маратона на четенето. Обогатяване на класните библиотеки с нови книги.

СУ „Железник”
Всички второкласници четат верижно приказките на Ран Босилек от собствен екземпляр на книжката, носещ специално послание от учителите им.

13:30 часа, клуб на пенсионера „Августа Траяна”
„Пеем, работим, творим” – творческа работилница с потребителите на ДЦВМУХПП „Св. св. Козма и Дамян”, четем откъси от „ Хитър Петър”.
 
4 април (вторник)

ОУ „Иван Мирчев”, с. Дълбоки
„Вълшебният свят на българските народни приказки” – НЧ „Развитие – 1878” чете с децата от предучилищната група и 1. клас.

08:30 – 11:45 часа, Библиотека при СУ "Железник"
Второкласниците четат приказки от Ран Босилек по роли.

СУ „Максим Горки” – 1.,2.,3.,4. класове
Изложба на детски рисунки на I етаж на тема:”Моят любим приказен герой” – Четене на мисли и поуки и от различни произведения, записани в читателските дневници на учениците.
  
18:00 часа, РБ „Захарий Княжески”, зала първи етаж
Среща с писателя Христо Стоянов – представяне на романа „Разпад“. С участието на лит. критик Георги Янев.

5 април (сряда)

СУ „Максим Горки” – 1.,2.,3.,4. класове
Презентации на теми: „Моят любим автор” ; „Моята любима книга”. Проекти за корица на любимо произведение и илюстрации към него.

5 април (сряда) – 7 април (петък)

НЧ „Развитие – 1878”, с. Дълбоки
“Днес аз съм библиотекар“и „Екскурзия в библиотеката“ с ученици от 3., 4., и 5. класове. 

6 април (четвъртък)

СУ „Максим Горки” – 2.,3.,4. класове
„ Деца четат на деца” – четене на откъси от художестени произведения на български автори. Подаряване на книги от по-големите на по-малките ученици.
  
Библиотека при НЧ „Христо Ботев – 1952“, с. Старозагорски минерални бани
„Да възвърнем любовта към четенето” – честване на 125 години от рождението на Иван Хаджихристов – виден старозагорски поет, четене поезията на Николай Лилиев и Димитър Подвързачов.

13:30 часа, СУ „Иван Вазов”

12.а и 12.б класове четат „Осъдени души” на Димитър Димов и „Железният светилник” на Димитър Талев.

7 април (петък)

СУ „Максим Горки” – 1.,2.,3.,4. класове
Конкурс за най-добър четец на тема: „Пролетни празници и обичаи”. Състезание по класове.
 
11:00 часа, ОУ „Георги Райчев”
Четат ученици със СОП с приятелите им от екипа за допълнителна подкрепа и студентите от Тракийския университет, специалност „Социална педагогика”.
  
12:30 – 14:30 часа, Детски отдел на библиотека „Родина” 
Пролетни празници и обичаи в българския фолклор – мултимедийна презентация с викторина, четене на текстове.
 
13:30 часа, СУ „Иван Вазов”

„В света на Яворовата поезия” – четат 11.а и 11.б класове.

10 април (понеделник)

Пенсионерски клуб, с. Дълбоки  
“Как са се обличали баба и дядо“ –краеведска беседа и изложба на традиционни за селото носии.

10:00 ч. – 12:30 часа, Детски отдел на библиотека „Родина“
„Детство без книги не е детство…“ – 110 г. от рождението на Астрид Линдгрен;
„Пипи Дългото чорапче“ – мултимедийна презентация, литературна викторина, кръстословица;
Творческо ателие - изготвяне на постер, посветен на живота и творчеството на писателката, апликиране, рисуване на литературни герои.

13:30 часа, Клуб на пенсионера „Августа Траяна“
Четене с обсъждане на литературното наследство на Димчо Дебелянов – с участието на библиотечен филиал „Августа Траяна” и Мария Хаджикосева, правнучка на Димчо Дебелянов.

10 април (понеделник) – 13 април (четвъртък)

с. Дълбоки – Кметство, ВК „Шести май”, Потребкооп, Пенсионерски клуб, кафенета
Четения по работните места с приятели.

11 април (вторник) 

Библиотека при НЧ „Христо Ботев – 1952“, с. Старозагорски минерални бани
„Да четем заедно” в Клуб на пенсионера. Да си припомним българските традиции и обичаи и предадем на бъдещото поколение.

10:00 ч. – 12:30 часа, Детски отдел на библиотека „Родина“
„Пролетните празници в българския календар” - мултимедийна презентация, литературна викторина, кръстословица;
„С палитрата на пролетта“ - изготвяне на великденска украса.

10:30 часа, Детски отдел на библиотека „Родина”
„В храма на книжките” – гостуват децата от ІІІ група на ОДЗ „Райна Княгиня”.

18:30 часа, РБ ”Захарий Княжески”, зала първи етаж
„Интернет безопасност” с Александър Ненов и „Пътуващите книги на Стара Загора”.

12 април (сряда)

10:00 ч. – 12:30 часа, Детски отдел на библиотека „Родина“
„Пролетните празници в българския календар”– видеопътуване из Ерусалим;
„По стъпките на Христос”;
„С палитрата на пролетта“ – изготвяне на великденска украса;
 
18:30 часа, РБ ”Захарий Княжески”, зала първи етаж
Представяне на романа на Галина Костова „Легендата за царя”.
 
13 април (четвъртък)

10:00 ч. – 12:30 часа, Детски отдел на библиотека „Родина“
„Детство без книги не е детство…“ – 110 г. от рождението на Астрид Линдгрен;
„Шарена въртележка с героите на Астрид Линдгрен“ - литературна игра;
Творческо ателие - рисуване, оцветяване на литературни герои от произведенията на шведската писателка.
 
18 април (вторник)
   
СУ „Максим Горки“ – 1.,2.,3.,4. класове
„Басните – извор на мъдрост чрез словото”. Четене на басни от Езоп, Лафонтен и български автори.
  
СУ „Максим Горки“ – 1.,2.,3.,4. класове
Изработване на подвързия за книга и книгоразделители в часовете по изобразително изкуство.
  
10:00 часа, с. Хрищени – Кметство, Кооперация, аптека
Служители и приятели четат заедно.

12:00 часа, СУ „Христо Ботев”
Библиотечен филиал „Августа Траяна” на гости в СУ „Христо Ботев”. Драматизация по приказката „ Който не работи, не трябва да яде” и четене на любими приказки от Братя Грим.

18:00 часа, Библиотечен филиал „Лозенец”
Клуб на етносите чете на майчин език и в превод на български откъси от любими произведения.  

18 април (вторник) – 25 април (вторник)

ОУ „Георги Райчев”
Литературно четене в часовете по БЕЛ – ЗИП:
5. класове четат български народни приказки;
6. класове четат „Под игото” на Иван Вазов;
7. класове четат разказите на Й. Йовков;
8. класове четат „Крадецът на праскови”на Емилиян Станев.
Учениците от 6. и 8. кл. на ОУ „Георги Райчев” пишат есе на тема „Мишката изяде книжката”.

19 април (сряда)

СУ „Максим Горки“ – 1.,2.,3.,4. класове
„Лесно ли е да си библиотекар?“ – Запознаване с професията на библиотекаря и среща с библиотекар от Регионална библиотека „Захарий Княжески”.

8:00 часа, СУ „Иван Вазов”

„Приказки любими” – четат всички първокласници от 1.а, б, в, г, д класове.

8:20 часа, СУ „Иван Вазов”

„Малкият принц” на А. С. Екзюпери четат учениците от 4.б клас, а 4.в клас – Старогръцки легенди и митове.
  
9:00 часа, ЦДГ № 23 „ Кипарис”
Библиотечен филиал „Августа Траяна” и старозагорската поетесата Мария Донева гостуват на децата от подготвителните групи.

9:40 - 10:15 часа, ОУ “Кирил Христов”, класни стаи
1.г и 4.г класове: За гатанките.

9:40 часа, СУ „Иван Вазов”

В подготвителната група, във 2.г клас и 2в. клас (в 10:20 ч.) четат любими приказки от цял свят, а във 2.а и 2.б класове – приказките на Джани Родари и „Небивалици” на Доналд Бисет.

11:00 часа, с. Хрищени – ОУ „Христо Ботев”
„Прочети и сподели от любима книга”.

12:40, 14:00 и 15:30 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков”
Литературна среща на учениците от 5.а, б, в, г класове и 4.г клас с гостуващата детска писателка Яница Маринова.

12:45 часа, ПГЕТ „Георги Раковски”
Десетокласници четат одата „Раковски” на Иван Вазов и говорят за любимите си книги.

14:00 часа, Дамска секция „Гергана” към пенсионерски клуб „Петко Р. Славейков”
Литературно четене на произведения от любими български автори.

14:15 часа, V ОУ „Митьо Станев” – библиотека
Литературно състезание по изразително четене на приказки от сборника „Приказен свят” мужду учениците от вторите класове.

18:00 часа, Кафе-ресторант „При кмета”
Среща с поезията на Мария Донева, организирана от НЧ „Николай Лилиев“.

19 април (сряда) – 20 април (четвъртък)

СУ „Максим Горки“, 10. класове
Изготвяне на постери на тема: "Аз имам три причини да чета, а ти?”

12:00 часа, II ОУ „Петко Р. Славейков“, актова зала
„Нашите любими приказки“ – четене и драматизация с учениците от 1.б и 3.б класове.
 
20 април (четвъртък)  

СУ „Максим Горки“ – 1.,2.,3.,4. класове
Представяне на лично творчество и поставяне на постери с авторските произведения във фойаето на I етаж.

XI ОУ „Николай Лилиев“, 4., 5. класове
„В царството на приказките“ – изложба : илюстрации на любим литературен герой и авторски приказки на ученици, фоайе първи етаж
Рецитал „Рицари на словото“, фоайе втори етаж

Библиотеката при НЧ „Изгрев – 1921“, с. Кирилово
Четене на любими детски произведения с ученици от 1. до 7. клас.

8:00 – 8:35 часа, ОУ “Кирил Христов”
Създаване на клуб „Азбукарче”- приятели на книгата в 1.а клас.

8:20 часа, СУ „Иван Вазов”
Верижно четене на „Малкият принц” от А. С. Екзюпери в 4.а клас.

8:55 - 10:20 часа, ОУ “Кирил Христов”
Приказни гатанки – четат в 1.в и 3.в.

9:30 часа, ЦДГ № 2 „Зорница
Библиотечен филиал „Августа Траяна” гостува на децата с творческа работилница и четене на книжката „Приказки от оная гора” на Мая Дългъчева.

9:40 часа ОУ “Кирил Христов”
Маратон на четенето в 4.а и 4.в клас.

10:00 часа, Детска ясла № 13 в кв. „Кольо Ганчев”
4. група от ЦДГ № 11 „Загоре” гостува на децата от яслата с драматизация на приказката „Дядо вади ряпа”.
 
10:10 часа, СУ „Иван Вазов”

Децата от 3.а, б, в, г класове четат любими откъси от „Том Сойер” на Марк Твен.

10:30 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков”
„Час на приказката в училищната библиотека”.
 
10:40 часа, ОУ “Кирил Христов”
Торба с приказки – четат 4.а и 4.в клас.
Празник на любимата книга – 4.б клас.

11:00 часа, с. Хрищени – магазини и кафенета
„Да споделиш прочетеното с приятели е удоволствие”.

11:30 часа, Регионален исторически музей – ІV експозиционно ниво
Откриване на изложба на читалищата от старозагорската община.

12:30 часа, СУ „Христо Смирненски“ – 5.,6.,7. класове
Литературно четене с презентация на тема: "Аз обичам художествената литература".

15:10 часа, II ОУ „Петко Р. Славейков“
Конкурс за есе на тема „Защо обичам книгите” в 4.е клас.

15:30 часа, СУ „Иван Вазов”

Бърканици в приказките „Небивалици” на Доналд Бисет – четат учениците от 2.д клас.
 
18:00 часа, Регионален исторически музей – ІV експозиционно ниво
Библиотека „Родина” ви представя: Ренета Инджова и книгата й „Philadelphia Regalis. Корени и цвят”.

20 април (четвъртък) – 21 април (петък)

10:30 часа, II ОУ „Петко Р. Славейков“
Час по четене в училищната библиотека – 2.а, 4.в класове.

21 април (петък)  

СУ „Максим Горки“ – 1.,2.,3.,4. класове
„Да пазим земята - нашия дом”- мултимедийна презентация, посветена на международния ден на земята. Четене на произведения за България.

8:30 часа, НЧ "Възраждане – 1927", с. Калояновец
Верижно четене на учениците от ОУ "Отец Паисий" . От 1. до 4. клас четат приказките на Ангел Каралийчев (по повод 115 год. от рождението му), а горните класове четат "Бай Ганьо" на Алеко Константинов.
 
8:50 часа, ОУ “Кирил Христов”
Маратон на четенето в 3.е клас.

10:00 часа, НЧ „Стефан Генчев – 1901”, с. Хрищени
Маратон на четенето с членове на читалището и читатели на библиотеката.

10:40 часа, ОУ “Кирил Христов”
Маратон на четенето в 3.в и 3.г клас.

11:20 часа, ІХ ОУ „Веселин Ханчев”
Детският отдел на библиотека „Родина” представя на учениците от 2. класове ИК „Точица” и гостуващата детската писателка Зорница Христова.

11:30 часа, XI ОУ „Николай Лилиев“, фоайе втори етаж
Мултимедийна презентация „Косе Босе“ – четвъртокласници четат на малките приятели от втори клас

11:30 часа, НЧ "Възраждане – 1927", с. Калояновец
В Клуб на пенсионера звучат песни и стихове на Недялко Йорданов.

12:30 часа, СУ „Христо Смирненски“, училищна библиотека
"Аз чета в училищната библиотека". Литературно четене на учиниците от 2., 3., 4. класове.

12:30 часа, Търговска гимназия „Княз Симеон Търновски”, актова зала
Драматизация по романа „Гордост и предразсъздъци” по повод смъртта на Джейн Остин. Участват преподаватели по български и английски език и ученици от 8., 9. и 11. Класове.

12:45 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков”
Драматизация на приказки от Асен Разцветников с участието на ученици от 2.а и 4.в класове.

16:00 часа, Книжарница „Приятели“

Зорница Христова, ИК „Точица“ и 4. класове на СУ „Васил Левски“ гостуват на книжарница „Приятели“ . 

17:30 часа, РБ ”Захарий Княжески”, зала първи етаж
Ден на Земята с децата от ЦДГ „Светлина”.

18:00 часа, Къща музей „Гео Милев”
Литературен кръг „Смисъл” и къща-музей „Гео Милев” представят Елена Денева и новата й книга „Благословени върхове на пръстите”. С участието на старозагорската поетеса Виолета Христова.
 
22 април (събота)

Четящ автобус до Калофер, Сопот и Копривщица на Търговска гимназия „Княз Симеон Търновски”
Четене на произведения от Ботев, Вазов, Каравелов и Деблянов – сборна група от 9. – 11. класове.

23 април (неделя)

СУ „Максим Горки“ – в книжарниците на Стара Загора
Включване на учениците от начална степен в кампанията: „Мама, татко и аз четем”.

13:30 часа, II ОУ „Петко Р. Славейков“
2.г клас представят приказките на Андерсен.

15:00 часа, Клуб „В джаза”, ул. „Юрий Венелин” 7
Интеракт и Асоциация ГЛОУ   организират младежко „Социално кафене” с четене и обсъждане на любими книги.

24 април (понеделник)

СОУ „Максим Горки“ – 1.,2.,3.,4. класове
„Да четем с истински поет!”. Среща с детски поет и съвместен прочит на негови стихове. Драматизации на любими приказки;
5 кл. – “Моята любима детска книжка” – изразително четене на откъси от любимите книжки в часовете по БЕЛ.

ЦДГ № 7 „Светулка”
Илюстриране на любима детска приказка в група „Звездичка“ и група „Бамсе“.
Четене на детски приказки в група „Смехорани“.

10:30 часа, НЧ „Отец Паисий – 1947“, кв. Зора, гр. Стара Загора
Маратон на четенето с членове на Клуба на пенсионера – Споделени мнения от любими книги, мисли за книгата и четене на забавни разкази.

10:00 часа, ЦДГ № 11 „Загоре”
Ученици от ІІІ ОУ „Кольо Ганчев” четат и драматизират откъси от приказки с децата от детската градина.

10:30 часа, Филиал "Августа Траяна“ гостува на Дневен център „Св. св. Козма и Дамян“
Музика и поезия с Мария Донева и Милена Димова.

11:00 часа, ОДЗ „Райна Княгиня”
“Пътешествие в приказния свят на „Вълшебната гора” – четвъртокласниците от ІХ ОУ „Веселин Ханчев” четат приказки от Атанас Цанков, Александър Милчев и Цвета Брестничка на децата в ОДЗ „Райна Княгиня“.

12:30 часа, XI ОУ „Николай Лилиев“, актова зала
Драматизация „Галена Богданка“, представена от ученици от втори клас

13:30 часа, V ОУ „Митьо Станев“ – вътрешен двор на училището
Учениците от всички трети класове четат любими приказки на Андерсен – тема "Приказката на моя живот".

14:10 и 16:10 часа, СУ „Иван Вазов”

6.а и 6.б класове четат „Под игото” на Иван Вазов.

15:00 – 16:00 часа, Дом „Мария Терезия“
„Ще ти прочета случка с приказен герой от любимата ми книга“. Деца четат на приятели в групите „Мики Маус“, Ян Бибиян“ и „Патиланци“.

16:00 часа, ЦДГ № 66 „Детски рай“
Деца - приятели на книгата към филиал „Димитър Благоев“ четат на предучилищна група „Приказки за мъничета“ от Весела Богданова. 

18:00 часа, Регионален исторически музей – ІV експозиционно ниво
Библиотека „Родина” ви представя: проф. Симеон Хаджикосев и неговите „Докосвания” до писатели като Елисавета Багряна, Витезслав Незвал, Ангел Каралийчев и Валери Петров. 

18:00 часа, РБ ”Захарий Княжески”, зала първи етаж
Пролетен литературен салон, организиран от НЧ „Николай Лилиев”. Среща с литературни творци от гр. Велико Търново.

24 април (понеделник) – 25 април (вторник)

V ОУ "Митьо Станев"
Четат учениците от всички 2.,3.,4. класове.
  
СУ „Максим Горки“
12. класове четат матуритетни произведения в часовете по БЕЛ. 9. класове – откъси от съвременни български автори – в часовете по литература.
 
24 април (понеделник) – 26 април (сряда)

II ОУ „Петко Р. Славейков“
Четене на любими приказки от бълг. автори в 4 “б”,“г” кл.

24 април (понеделник) – 27 април (четвъртък)         

ЦДГ № 29 „Славейче”
,,Любимата приказка на мама” – в първа възрастова група четат заедно деца, учители и родители.
,,Размени книжка” - провежда се във втора възрастова група между децата в групата с участието на учители и родители.
,,Приказка за всички”. В един и същи час – четене на приказки във всички групи в детската градина.

25 април (вторник) 

ЦДГ № 7 „Светулка”
„Приказки любими“ – четене на детски приказки от родителите в групи „Звездичка“ и „Бамсе“.
Драматизация на любима детска приказка в група „Смехорани“.
“Да поиграем с приказки познати“ – музикално-подвижни игри, свързани с приказните герои от „Дядо вади ряпа“ и „Трите прасенца“.

XI ОУ „Николай Лилиев“ в ЦДГ №25 „Ален мак“
„Приятели на книгата“ – ученици от трети и четвърти клас четат фрагменти от приказки на децата от детската градина

СУ „Максим Горки“, в междучасията
Изразително четене на любими стихотворения от български автори по училищния радиовъзел в междучасията. Четат всички учители по БЕЛ.

НЧ „Изгрев – 1921”, с. Кирилово
Четене на любими произведения с участието на ученици от селото.

7:30 часа, ОДЗ „Райна Княгиня”
„Родители четат на деца” – във всички групи.

8:00 – 9:00 часа, Регионален исторически музей – ІV експозиционно ниво
Символично откриване на общоградския Празник на книгата и четенето, част от програмата „Четяща Стара Загора”.

8:20 – 9:05 часа, ПГСАГ "Лубор Байер"

9. тс.2 клас чете Пространно житие на Константин Кирил Философ. 

8:30 часа, IV ОУ „К. Христов”
„Детско утро със Зайо Байо Великденски” от Симеон Радев в Предучилищна група.

8:55 - 9:45 часа, Професионална гимназия по менахотехника и транспорт „Никола Йонков Вапцаров”
Човекът в разказите на Елин Пелин – чете 11.б клас.

8:55 - 10:00 часа IV ОУ “Кирил Христов”
Маратон на четенето в 1.в клас

9:00 часа, IV ОУ „Кирил Христов”
„Пътешествия във вълшебния свят на приказките” - ученици от 3. клас четат на ученици от 1. а-д класове. 

9:00 - 9:10 часа, IX ОУ „Веселин Ханчев“
„Под игото“ на Иван Вазов – четат в 6.а.

9:00 – 9:10 часа, IX ОУ „Веселин Ханчев“
„По жътва“ на Елин Пелин – четат в 7.а.

9:50 часа, ПГОХ „Райна Княгиня”
Радиопредаване за 90-годишнината на училището и патрона му Райна Княгиня.  

10:00 часа, ЦДГ №10 „Светлина“, пред входа на стадион „Берое“
Драматизация на открито на приказката „Сливи за смет“ от 4. предучилищна група и акция за почистване с деца и родители.
 
10:00 часа, I ОУ „Георги Бакалов“
Четем заедно – верижно четене във всички паралелки на 1. – 4. класове.

10:00 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков”, мултимедиен кабинет
Четене на любими приказки и драматизация на учениците от 3.а клас пред децата от Подготвителната група.

10:00 часа, IV ОУ „Кирил Христов”
Верижно четене „Чета от любимата си книга” - ученици от 2. а-д класове.

10:00, IX ОУ „Веселин Ханчев“
Приказки – четат в 1.в клас.

10:00 часа, НЧ „Отец Паисий – 1947“ в ЦДГ „Люляк“
По повод 185 години от рождението на Вилхелм Буш четем „Макс и Мориц“ и „Цоп и Цап“.

10:30 – 11:00 часа, IX ОУ „Веселин Ханчев“
Приказки – четат в 1.б клас.

10:30 часа, НЧ „Отец Паисий – 1947“ в НУ „Зора“
1. и 2. класове четат „Алиса в страната на чудесата“ от Луис Карол.
3. и 4. класове четат разкази от Елин Пелин и стихотворения от Добри Чинтулов, както и откъси от любими книжки. Забавна викторина „Кой е авторът“.

11:00 – 16:00 часа, пред книжарница „Хеликон”
Хепънинг на книгата и четенето с участието на детски градини, училища, творци и граждани.

11:00 часа, НЧ „Георги Бакалов“
Четене на откъси от любими произведения с приятели на читалището.

11:00 часа, СУ „Иван Вазов”
„Послушай от моята любима приказка” – четат децата от 1.в клас.

11:00 часа, IV OУ “Кирил Христов“
Поетична разходка на ученици от 3. а–д класове с поезията на български автори
„На гости у Хитър Петър” - ученици от 4. клас четат случки и смешки за Хитър Петър.

11:10 часа, IX ОУ „Веселин Ханчев“
Всички четем: 6.б клас – „Под игото“ на Иван Вазов, 7.б клас – „По жътва” на Елин Пелин, любими приказки – в 1.а клас.

11:30 – 13:00 часа, IV OУ “Кирил Христов“
Маратон в маратона. Четат ученици от 5. до 7. клас откъси от любими български автори – разкази, пословици, поговорки, басни, стихове.

12:30 часа, IX ОУ „Веселин Ханчев“
Детски енциклопедии четат в 3.а клас.

12:30 часа, IX ОУ „Веселин Ханчев“
Приказки четат в 3.б клас.

12:30 часа, IX ОУ „Веселин Ханчев“
„Деца четат на деца”. 4.а и 4.б клас – на гости на първокласниците.

12:40 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков”
Среща на учениците от 6. клас с Жюстин Томс и разговор на тема „Безопасен интернет”.

12:40 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков”
„Четене или чатене” – разговор с ученици от 7. клас.

12:40 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков”
Представяне на презентации и есета на тема „Българското слово” на ученеци от 6. и 7.клас.

13:00 часа, ОУ „Христо Ботев”, с. Хрищени
Среща на учениците с местни автори.

13:00 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков”
Петокласниците откриват изложба с илюстрации (комикси) по литературни творби.

13:00 – 13:10 часа, IX ОУ „Веселин Ханчев“
Из „Грозното патенце“, Х.К. Андерсен – четат в 5.а и 5.б класове.

13:30 часа, II ОУ „П. Р. Славейков“, класна стая на 1.а клас
Четене на изучени приказки и драматизация – 1.а и 2.д класове.

13:30 часа, Младежки дом
Колективно четене – „Наяве и насън” – стихове от П. Яворов.

14:00 часа, с. Преславен
Поход на НЧ „Димитър Наумов – 1908‘‘ и ОУ „Бойчо Русев‘‘ до каменния кръст в Джуранлийското поле и литературно четене пред паметника за отбелязване на 140 години от боевете за Стара Загора и от героичната смърт на революционера Бойчо Русев, загинал в битката за Самарското знаме. 

14:30 часа, Дом „Теофано Попова“
Литературен час „В света на Ботев, Вазов и Каравелов”.

15:00 – 15:45 часа, ПГСАГ "Лубор Байер"

10. г клас чете Чудомир.

16:00 часа, ЦДГ №35 „Свобода“
Гостува и чете стихове от детски автори библиотекарката на филиал „Димитър Благоев“.

17:30 часа, Регионален исторически музей – ІV експозиционно ниво
Библиотека „Родина” и ИК „Персей” представят книгата „Любовта е златен сън” и любовната поезия на Иван Вазов.

17:55 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков”
„Деца четат на деца” – любими детски произведения четат 3.г. и 3.д класове.

18:00 часа, II ОУ „Петко Р. Славейков“

Открито занятие „Приятели на книгата“ с участието на ученици и гости от Регионално управление на образованието към МОН, Библиотека „Родина“, Издателска къща „Персей“ и поетесата Мария Донева. 

25 април (вторник) – 27 април (четвъртък)

СУ „Максим Горки“, 8. класове
Осмокласниците четат в часовете по литература разказите от сборника “Диви разкази“ на Николай Хайтов.

13:30 часа, V ОУ „Митьо Станев“ – класни стаи
„В света на Старогръцките митове и легенди” – четат всички ученици от 4. клас.

26 април (сряда)

ЦДГ № 7 „Светулка”
"Мамо, моля, прочети ни!“ – Ден на Отворените врати, на който родителите ще четат приказки на децата.
В група „Радост“ бивши възпитаници на ДГ четат приказки на децата.
Рисуване на герои от любими приказки върху асфалт и драматизация на приказката „Дядо вади ряпа“.

СУ „Максим Горки“– 1.,2.,3.,4. класове
„Защо трябва да четем книги?”. Дискусия с учениците от начална степен.
Закриване на Маратона на четенето с изложба на снимки от проведените дейности и награждаване на най-активните ученици и класове.

ІІ ОУ „Петко Р. Славейков”
Литературна викторина „Познай кой е литературния герой” – игра с цитати от изучавани творби.
   
ЦДГ № 29 „Славейче”
Детският отдел на библиотека „Родина” гостува при децата от трета и четвърта група с драматизация на приказката ,,Добрите стопани” на Асен Разцветников.

7:30 часа, СУ „Иван Вазов”
С текстове от Библията започва денят на 9.а клас Щафетата се предава в 10:10 на 9.б. 

12:30 часа, ОУ „Георги Райчев” и ЦДГ № 24
„Приказно царство” – четвъртокласниците от ОУ „Георги Райчев” гостуват на своите приятели от ЦДГ № 24.

16:00 часа, ЦДГ №17 „Знаме на мира“
Деца – читатели на филиал „Димитър Благоев“ четат „Приказки от оная гора“ от Мая Дългъчева.

 

17:00 часа, ЦДГ № 7 „Светулка”

Децата от втора група "Дъга" представят драматизация по приказката "Глупавото мишле" от Сутеев.

 

17:55 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков”
Състезание за най-добър четец в 4.д клас.

18:00 часа, Регионален исторически музей – ІV експозиционно ниво - СРЕЩАТА СЕ ОТМЕНЯ!!!
Библиотека „Родина” и ИК „Жанет 45” представят писателя Владо Любенов и новия му роман „Адвокатът на лудите”.

27 април (четвъртък)

ЦДГ № 7 „Светулка”
Изработване на книгоразделители в група „Звездичка“ и група „Бамсе“.
Илюстрация на любима детска приказка в група „Смехорани“.

9:40 часа, Филиал „Димитър Благоев” на библиотека „Родина“
„Вече съм голям и мога да чета” – 1.в клас на ІV ОУ „Кирил Христов” гостува на библиотеката.

13:30 часа, ОУ „Иван Вазов”
„Под игото” на Иван Вазов четат учениците от 6.в клас.

18:00 часа, Художествена галерия
РБ ”Захарий Княжески” и ИК „Жанет 45“ представят писателката Капка Касабова и романа ѝ „Граница“.

28 април (петък)

ЦДГ № 7 „Светулка”
Родители четата български народни приказки в група „Бамсе“ и група „Мечо Пух”.
Драматизация на любима детска приказка в група „Звездичка“.
Изработване на кукли за театър на маса в група „Смехорани“.
Изложба-конкурс на изработените от децата книжки.

ІІ ОУ „Петко Р. Славейков”
Изработи книжка „Празниците на моя народ” – с 5. класове.

9:10, 10:10 и 11:00 часа, ОУ „Иван Вазов”
„От приказка в приказка” – четат учениците от 5.б, 5.в и 5.а класове.

13:30 и 15:00 часа, ОУ „Иван Вазов”
„Шинел” на Гогол четат 10.а и 10.б класове.
  

 

В момента има 201 гости и няма регистрирани потребители

Електронна библиотека

Детска библиотека
Електронна библиотека
Дигитална библиотека
Виртуална библиотека
  • Четяща Стара Загора
  • Библиотечна седмица
  • Конкурс за поезия
  • Глобални библиотеки

Маратон на четенетоПо инициатива на библиотека "Родина" Международният ден на книгата и авторското право – 23 април, ежегодно се отбелязва с Маратон на четенето „Четяща Стара Загора”.
Каним всички любители на хубавата книга – деца, ученици, студенти и възрастни, да участват в Маратона на работното си място, в класната стая, в клуба, бизнес офиса или кварталното кафене, в семейна среда.
Да се насладим заедно на удоволствието от четенето!

Повече

logo nbsБиблиотека "Родина" се включва с разнообразни инициативи в организираната от Българската библиотечно-информационна асоциация Национална библиотечна седмица, която се провежда ежегодно през месец май.
Основната цел на кампанията е да привлече вниманието на законодателната, изпълнителната и местната власт, както и на обществеността към библиотеките и възможността те да заемат ключова роля в развитието на информационното общество.

Повече

НМКП Веселин ХанчевНационалният младежки конкурс за поезия "Веселин Ханчев" е наследник на богатите литературни традиции на Стара Загора. 
Конкурсът се организира и провежда от Община Стара Загора, Библиотека "Родина" и Къща музей "Гео Милев". Участници в него могат да бъдат всички автори, навършили 14 и не по-възрастни от 25 години, които нямат издадена стихосбирка.
Награждаването на отличените млади поети е всяка година през м. ноември. 

Повече

Програма Глобални библиотеки - БългарияПрограма "Глоб@лни библиотеки – България" цели да улесни достъпа до информация, знания, комуникации, електронно съдържание и услуги за общността чрез мрежата на обществените библиотеки, като повиши степента на използване на библиотеките в цялата страна и помогне на българските граждани да се приобщят към глобалното информационно общество.
Библиотека "Родина" е целева библиотека и обучителен център по програмата.

Повече
Община Стара Загора Българска библиотечно-информационна асоциация РС-ТМ Обществен дарителски фонд Стара Загора Посолство на САЩ в България Bemis Public Library, Colorado
© 2004 - 2017, Библиотека Родина - Стара Загора