На 4, 22, 26 юни от 19.00 ч.
на Голяма сцена в Драматичен театър "Гео Милев" - Стара Загора
можете да гледате
“Здравей, напускам те!” от Едуард Олби
Театър 199 – София
• режисура: БОЙКО БОГДАНОВ
• участват: ДЕСИСЛАВА СТОЙЧЕВА и АТАНАС АТАНАСОВ
• сценография: БОЙКО БОГДАНОВ
• превод: ДЕСИСЛАВА СТОЙЧЕВА
Изключително забавна, но някак смущаваща пиеса, излъчваща "високата енергия", характерна за Олби.
Прибирайки се от работа, Джак осъзнава, че напуска Джилиян, за която е женен вече 30 години. Джилиян чете първоначално - дори се замисляш колко често тя е чувала подобни изказвания преди. Разгарят се страсти: трепет, съблазън, гняв, може би и любов. И понеже текстът е на Олби, това не може да бъде абсолютно сигурно!
Критиката определя пиесата като "изящна интелектуална дисекция на "консервираните човешки животи".
|
|
|
АВТОРЪТ Едуард Олби (роден 1928 г. във Вашингтон), се появява на американската театрална сцена през 1959 г. с пиесата си “Случка в зоопарка”. Следва серия от новаторски, експериментални пиеси, сред които най-широка популярност добиват “Кой се страхува от Вирджиния Улф?” и “Деликатно равновесие”. Критиката го приветства като лидер на ново театрално движение, заговаря се за раждането на американската абсурдистка драма. Олби е назован приемник на Артър Милър, Тенеси Уйлямс, Юджийн О’ Нийл. Неговите увлечения обаче са по-тясно свързани с европейски драматурзи като Самюел Бекет и Харолд Пинтър.
• През 80-те години нито една творба на Олби не е оценена от критиката, но през 1995-та той се завръща триумфално в театъра с пиесата “Три високи жени”, която му носи трети “Пулицър”. Носител е на редица други награди, сред които и две “Тони”, последната за големия хит на 2002 г. “Козата или Коя е Силвия?”
• Самият Олби обаче не мисли, че стойността на една пиеса се определя от това дали тя се харесва или не на критиката. Напротив, страшното е ако творецът се остави да се влияе от изменчивите моди, ако се опита да се хареса на всички и се бои да не засегне някого. Според него човек винаги трябва да пише като поставя под въпрос ценностите на деня и провокира към размисъл над това, в което вярваме. Но авторът е категоричен – не раздразнение, а сериозно основание трябва да е провокатор на творческия акт. Олби определя собственото си творчество като “изпитване” на американския театрален живот, като критика срещу подмяната на реалните ценности с изкуствени, като осъждане на самодоволството, на жестокостта, на неспособността за действие и празнотата, като заставане срещу фикцията, че всичко в тази спяща страна е оцветено в розово.
РЕЖИСЬОРЪТ БОЙКО БОГДАНОВ:
Този спектакъл е разказ за....любов.
Той е и разказ за екзистенциалната клопка, за капана на живота, в който и при най-добрите ни намерения да се измъкнем от ада, се оказваме на дъното на Чеховата пустота и смирение.
Защо го поставям?
Искам да припомня на зрителя, че сме хора и човечността стои по-високо от нашето жалко его, както и да те поканя, твое величество Зрителю, на твоя неспирен танц между възторга и страданието...
Какво да се прави? Животът все пак продължава и не от другиго, а от нас зависи как...
За актьорите ДЕСИСЛАВА СТОЙЧЕВА и АТАНАС АТАНАСОВ работата в театър е любов.
|