1 март МАРТУВАНЕ (Мартеници) В традиционните български мартеници са вплетени парички, скилидки сух чесън, синци, мъниста, железни халки, косми от конска опашка, черупки от охлюви, парченце дрян и др. Затова мартеницата се смята за амулет, който предпазва от зли сили.
|
|
|
2 март КУКЕРОВДЕН (Песи понеделник, чист) Това е първият ден от Тодоровата неделя, когато става символичното бесене на кучетата, което ги предпазва от болестта бяс. В този ден по домовете в Източна и Южна България ходят мъже с маски – кукери и благославят, а всичко, до което се докоснат, в следващата година ражда повече.
|
|
|
2 – 4 март ТРИМИРО Това е пълно постене – не се яде никаква храна, дори вода не се пие. Тримирото се осъществява в понеделник, вторник и сряда след Сирни Заговезни. В сряда сутринта тримирникът отива на църква, причестява се и взема комка, после се връща у дома, където събира и гощава близки и комшии. Имен ден на Галя, Гальо, което значи "черен, мургав".
9 март МЛАДЕНЦИ, Свети 40 мъченици. Народът вярва, че Господ в този ден забива 40 горещи шиша в земята, за да я затопли, а слънцето "се обръща към лято" и вече може да се сее и сади. Момците търсят да убият змия, в главата й да засадят семена от босилек, а израсналата китка после ще им осигури любовта на която мома пожелаят.
9 март ГОЛЯМА ЗАДУШНИЦА пред Великия пост
10 март НЕДЕЛЯ МЕСОПУСНА (Месни заговезни)
17 март СИРНИ ЗАГОВЕЗНИ (Сирница, Масленица) Сирната неделя е съпроводена с много обреди и ритуали за осигуряване на бъдеща родитба, благополучие, здраве и плодородие. А вечерта задължително младите трябва да си вземат прошка от по-възрастните в рода. И да се "хамкат" децата (да уловят с уста) последователно варено яйце – късмета, въгленче – дома и сирене – здравето и дълголетието).
23 март Имен ден на Лидия, а "лида" в народната вяра е "разглезена девойка".
23 март ТОДОРОВДЕН (Конски Великден) Тудорица е празник за здраве на конете и младите булки, венчани наскоро през зимата. "Теодорос" идва от старогръцки и значи "Божи дар". Имен ден за Теодор, Теодора, Тодор, Тодорка, Божидар.
24 март Имен ден на Захари, Захарина. Произхожда от староеврейски и означава "Бог си спомня".
25 март БЛАГОВЕЩЕНИЕ На Благовец хората срещат щъркелите и лястовиците. Затова е празник и за децата, които щом видят птиче, весело подвикват към небето: "Щърко, шарен дългокрак, дай ми здраве с кукуряк!" А девойките, на които предстои женитба, щом съзрат лястовичка, правят три възелчета на забрадката си и изричат с надежда: "Лястовичке, посестримке, какъвто ма 'земи, такъв нишан да ми туриш!" Поставят забрадката на покрива на пещта да престои там три дни и три нощи, след което, като я вземат в ръце, гадаят. Ако видят кал върху платното, младоженецът ще бъде зидар, ако намерят парче хартия, младоженецът ще е учител. На този ден, преди да чуе кукувича песен, всеки човек трябва да е сигурен, че има храна, има пари в джоба си и е в добро настроение, за да бъдат през цялата година сити, добре и весели. Имен ден на Благой.
|