7 юни Имен ден на Валери, Валерия (от старинното латинско родово название Vаlеrius - силен съм).
11 юни ВЪРТОЛОМЕЕВДЕН Народът празнува Свети Въртоломей като втори от четирите градушкари - братята Герман, Въртоломей, Лисе и Видо. Хората почитат този ден, за да не бие град през лятото и люти фъртуни през зимата да няма. Правят обредни хлебчета, които раздават на съседи.
13 юни СПАСОВДЕН (Възнесение) Заранта на Спасовден хората за последно се поздравяват с "Христос возкресе!" и отговарят "Во истина возкресе!", пак вапцват червени яйца и заедно с къшей от спасовската кукла - обреден хляб, подобен на великденския с червено яйце, ги раздават по комшиите. На гробовете се слага червено яйце и орехови листи, за да пазят сянка на починалите. После се прелива с водица, защото вярват, че тоя ден горят дъските на умрелите и с вода да се угасят. После правят поменална трапеза. А вечерта празнуват именниците - Спас, Спаска.
14 юни ЛИСЕЕВДЕН Според народното вярване Лисе е третият брат - градушкар, който е повелител на черните градоносни облаци през лятото и на снежните виелици през зимата. Старите хора почитат този ден и в чест на болестта "лисо", от която хората стават "лиси" - окапва им косата на главата и космите на брадата и мустаците. Затуй келешите в този ден правят специални "лиси пити".
14 юни РУСАЛСКА НЕДЕЛЯ Това е седмицата от Духовден до неделя, в която по домовете ходят мъже - лечители, наричат ги калушари. Хората вярват, че след калуша идва само здравето.
15 юни ВИДОВДЕН Българите почитат в този ден последния брат градушкар - Видо, но само ония, които вече са почели другите трима. Хората вярват, че злият Видо наказва грешниците. Затуй отколе е останала народната поговорка "Ще дойде Видовден!".
22 юни ЧЕРЕШОВА ЗАДУШНИЦА
23 юни ЗАДУШНИЦА В Тракия я наричат "Спасовската Задушница", а в Северна България още "Петдесетнишката" , защото е в събота преди Петдесетница. На този ден хората посещават гробищния парк и наред с преливането, паленето на свещи, раздавките и помените, оставят орехови листи както на Спасовден. Празник за Теодоси, Теодосия (името означава "даден от бога").
24 юни ДУХОВДЕН Българите вярват, че от Велики четвъртък до Свети Дух душите на всички мъртви са на свобода - на земята. Ходят обикновено по цветята, по дърветата, а с орехова шума ги мамят, за да се съберат в този ден. На Духовден душите се прибират чак до идната година. За изпроводяк на душите хората колят курбан, правят общи трапези, пеят песни.
24 юни ЕНЬОВДЕН (Янювден) Ден на билките. За християните билките лекуват, защото за пръв път са открити на хълма на Разпятието, те са божи дар за хората. Сутринта се става рано, за да се види как слънцето "се обръща до три пъти" , а който успее да се "изкъпи" в росата - болестите ще бягат от него до следващия Еньовден. После момите правят "Еньова буля" и "напяват" пръстените, за да видят какъв момък ще ги залюби, а песните и хората в този ден нямат край, защото празнуват и именниците - Янко, Янка.
29 юни ПЕТРОВДЕН Петровите пости завършват с блажна трапеза - черно петровско пиле, заклано на къщния праг за здраве и сила, защото Петър значи още и "камък". Вечерта празнуват именниците - Петър, Петрана, Камен.
30 юни ПАВЛЬОВДЕН На Павльовден хората не работят, за да се предпазят от пожари. Не се пали огън, не се меси и пече хляб, за да не се опече и житото на нивата. Народната мъдрост поучава: "На Петровден да жънеш, за да не го одуха, а на Павльовден леж по очи, за да не го запали!", че "Малък Павльо големи бели прави!" - ("Паулус" значи малък).
30 юни НЕДЕЛЯ НА ВСИЧКИ СВЕТИИ (Петрови заговезни)
ПЕПЕРУДА Пеперудата е обичай, за който няма точно фиксирана дата. Прави се обикновено през "петровия месец", щом времето се засуши, от девойки, обкичени с много зеленило (обикновено клонки от бъз, бръшлян или върба). За "пеперуда" се избира малко момиче (8 - 12 годишно), сираче или изтърсаче, т.е. последно дете в многолюдно семейство, за да измоли от дядо Господ здраве и плодородие.
|
|
|
|