1 юли СВЕТИ ВРАЧ Денят на християнските светци Козма и Дамян се счита за „тежък” празник и на него не трябва да се работи, за да не болеят хората. Почитат в този ден народните лечители - врачки, баячки и чекръкчии. Колят курбани за здраве, раздават въртян кравай, а болните посещават лечебни извори, като непременно нишан от своите дрехи оставят на близкото „гиздило”, за да остане там завинаги и болестта.
7 юли Имен ден на Недялко, Недялка. Според легендите седмият ден - неделя е под знака на Слънцето, което е „окото на Бог” - благославящо и даряващо здраве и плодородие на хората.
8 юли ПРОКОПИ ПЧЕЛАР В този ден всяка жена прави „тръвнена пита” (обреден хляб с изображение на кошер). Знайно е, че кошерът събира пчелния род, затова тази пита се раздава само на роднини за здраве и дълголетие.
15, 16, 17 юли ГОРЕЩНИЦИ В седмицата след летни Свети Атанас – жътваря, идат трите черни дни, на които народът казва „Горещници”. Първият - 15 е Чурута, вторият - 16 е Пьрлига, а третият - 17 е Марина Огнена. Хората вярват, че ако през Горещниците не се спазват определените забрани: да не се работи ни в полето, ни в градината или дома, от небето ще падне огън и ще изгори нивите и къщата. Най-страшни били Чурута и Марина Огнена.
15 юли Имен ден на Владимир, Владимира, от старинното „велик владетел”.
16 юли Празник за тези, които носят име Юлиян, Юлия - по името на император Гай Юлий Цезар.
17 юли Имен ден за Марин, което е мъжка форма на Мария „твърда, постоянна” и Марина.
20 юли ИЛИНДЕН Празникът е свързан с почитания от славяните бог на гръмотевиците и светкавиците Перун. Народната традиция повелява в чест на Илия Гърмовник да се коли най-старият петел - подмладяват се петлите в дома. Ходят на оброчището и правят обща трапеза. В този ден на хорището опасват с червен пояс момци, станали вече ергени. Празнуват и именниците - Илия, Илияна, Илко, Илка.
27 юли ПАНТЕЛЕЕВДЕН Народът нарича Свети Пантелеймон - Пантелей Пътник или още Воден Пантелей. Пантелеймон от старогръцки значи „всемилостив”. Хората го почитат, за да няма по земята силни порои и наводнения. Тоя ден почитат и врачки, баячки и чекръкчии, защото Свети Пантелеймон бил велик церител на всички болести. Българите вярват, че на Пантелеевден лястовиците и щъркелите се събират, за да си тръгнат към зимовище, или както казват старите: „Щъркелите отиват за сняг”.
30 юли БОГОРОДИЧНИ ЗАГОВЕЗНИ Правят трапеза с обредна „заговезнишка пита”, която се чупи, а не се реже. Ястията са блажни. В някои селища следващите три дни тримирят - гладуват, за да се пречистят телом и духом.
|
|
|
|