На 10.09.2009 в арт-салона на Народно читалище „Пробуда” – Ямбол се откри изложба „Талант в наследство” на Милена, Веселин и Петър Попови – графика, живопис и малка пластика.
С тази изява читалището открива новия творчески сезон 2009/2010 и започват юбилейните есенни дни на култура от поредицата „100 стъпки по пътя на будителите”, посветени на 100-годишния юбилей на читалището. Малко стъпки остават до финалния празничен концерт, който ще се състои на 30 октомври т. г.
Обикновено откриването на творческия сезон става на 1 октомври – Деня на музиката, поезията и възрастните хора, които са на особена почит в читалище „Пробуда”. Ето защо на днешната среща присъстват и музиката, и поезията, и хора от третата възраст, съхранили в душата си младежки дух и светли човешки пориви. Тук бяха представители на Клуб на пенсионера - център, пенсионерски клубове „Яворов”, „Г. Дражев”, членове на читалището, художници - приятели на П. Попов, много ценители на изкуството и поезията.
Гости на празничната изява бяха Александър Братанов, зам.-областен управител и Тана Богданова – главен експерт в отдел „Култура” на Община Ямбол.
Самото мото на изложбата подсказва, че става въпрос за членовете на едно семейство: баща и неговите дъщеря и син, на които предава своя талант на художник.
Милена Попова е представена с графика и живопис, а Веселин и Петър Попови - с малки пластики. Ценителите на приложното изкуство могат да се насладят на чудесните произведения на талантливите ямболски художници.
По-късно гостите бяха поканени за провеждането на литературен мост – Ямбол – Варна – Сливен.
Срещата откри секретарят на читалището и председател на Литературен клуб „Димитър Яръмов” - Генка Богданова, която пожела на всички приятна и взаимно полезна творческа среща.
В уютната обстановка на камерна зала от град Варна присъстваха: Маргита Савова, представител на Обл. ръководство на СП - 2004 и на фондация „Листопад на спомените” и поетите Георги Ковачевски, Калинка Димитрова и Стойка Николова. От град Сливен присъстваха Желяз Кондев – председател на КДК, писател и стопанин на ИК „Жажда” и поетите Красимир Банков и Антон Ганчев – Дядо Тони. Тези литературни срещи имат за цел да разширят кръга на приятелите и колеги по перо на творците от град Ямбол и да даде възможност на ямболската културна общественост и ценителите на поетичното изкуство да се докоснат до творчеството на непознати за тях поети и писатели.
Творците си размениха книги, подариха и на библиотеката към читалище „Пробуда” за своите почитатели – читателите.
Таня Кирова
|