Програма на XIII Маратон на четенето - Стара Загора

„ЧЕТЯЩА СТАРА ЗАГОРА”
Стара Загора, 2 – 30 април 2018

logo maraton posledno nai

 

Събитието се осъществява по инициатива на библиотека „Родина”
в партньорство с РБ „Захарий Княжески”


с подкрепата на Община Стара Загора, Радио Стара Загора, ТВ Загора, изд. „Клевър Бук”, ИК „Жанет 45”, ИК „Персей”, ИК „Ентусиаст”, изд. „Парадигма”, ИК „Сиела”, изд. "Книгомания", изд. ICU, "Книжарница в куфар", Регионален исторически музей, Къща музей „Гео Милев”, Къщата на Архитекта, Драматичен театър „Гео Милев”, Държавен куклен театър Стара Загора, книжарниците „Хеликон” и „Приятели”.

Лога Маратон 2018 4

На 23 април (понеделник) каним всички любители на хубавата книга – 
деца, ученици, студенти и възрастни, 
да участват в маратона „Четяща Стара Загора” 
на работното си място, в класната стая, в клуба, бизнес офиса или кварталното кафене, в семейна среда. 
Да се насладим заедно на удоволствието от четенето!

Участието в Маратона е нерегламентирано и доброволно. Състои се в четене на текстове от любими произведения, от произведения на даден автор или по избрана тема. Резултатите от Маратона ще бъдат илюстрирани на уебсайта на библиотека „Родина” и в социалните мрежи.

ХІІІ МАРАТОН „ЧЕТЯЩА СТАРА ЗАГОРА”

2 – 30 април 2018 г.

ПРОГРАМА

В четенията с деца и ученици се включват поети, писатели, журналисти и библиотекари, актьори и общественици, детски клуб „Приятели на книгата” и Център за работа с доброволци при библиотека „Родина”, представители на общинската и областната администрация.

Гости на старозагорци са писателите Леа Коен, Веселина Седларска, Георги Тошев, Владимир Зарев, Таня Мир, Катя Стойкова и Ягода Михайловска-Георгиева ( Р Македония), журналистът Румен Стоичков, адвокатът писател, поет и композитор Владо Любенов, проф. Владимир Пенчев и гл. ас. Яна Гергова; част от екипа на сборника "Гласовете на българският диаболизъм"; детските автори Петя Александрова, Цвета Белчева и Яница Маринова, издателствата „Клевър Бук”, „Ентусиаст”, „Персей”, „Парадигма” и др.

 

2 април (понеделник)

ДГ № 66 „Детски рай“
Кампания „Дарете книга!” – поставяне началото на създаването на библиотека в детската градина.

XIII ОУ "Св. Паисий Хилендарски"
„Днешният читател е утрешният лидер”. Изложба в разкази и рисунки на избрани и закупени от учениците от 2.а клас книги от книжарница „Хеликон”. Ръководители на проекта – П. Кутиева и Н. Тончева.

НЧ „Развитие – 1878”, с Дълбоки – Библиотека
Откриване Маратона на книгата с изложба под надслов “Книгите на три поколения“.

10:00 часа, Детски отдел на библиотека „Родина”
„В приказния свят на Шарл Перо”. Детско утро с мултимедийна презентация, литературна викторина, литературно четене на приказки и творческо ателие за изработване на пано, посветено на живота и творчеството на писателя.

10:30 часа, Клуб на пенсионера, с. Дълбоки
„История и традиции на село Дълбоки”. Беседа и разговор за миналото и празничната система на с. Дълбоки. Литературно четене – стихове на Марушка Ганчева.

15:00 часа, НЧ "Изгрев – 1921", с. Кирилово
"Приказки от цял свят" – презентация и викторина с учениците от 1. – 4. класове.

2 - 5 април (понеделник – четвъртък)

10:00 часа, НЧ „Развитие – 1878”, с Дълбоки – Библиотека
„Ваканция в библиотеката“ – занимателни литературни часове за децата от предучилищната група и 1. клас на ОУ „Иван Мирчев”.

3 април (вторник)

10:00 часа, Детски отдел на библиотека „Родина”
„В приказния свят на Шарл Перо”. Детско утро с мултимедийна презентация, кръстословица и творческо ателие за изработване на апликации с приказните герои на Шарл Перо.

18:00 часа, Регионален исторически музей – ІV експозиционно ниво
ИК „Ентусиаст” и Библиотека „Родина” представят: Леа Коен и книгата й „Рафаел”.

4 април (сряда)

10:00 часа, Детски отдел на библиотека „Родина”
„В приказния свят на Шарл Перо”. Прожекция на филми по приказките на Шарл Перо. Творческо ателие „Героите на Шарл Перо през моите очи”.

5 април (четвъртък)

10:00 часа, Детски отдел на библиотека „Родина”
„Пролетните празници в българския календар – Великден” – мултимедийна презентация, литературно четене, викторина, кръстословица и творческо ателие за изработване на великденска украса.

10 април (вторник)

НЧ „Георги Бакалов - 1933”
Клуб по занимателна география на VІ ОУ „Св. Никола” с ръководител Ваня Михайлова четат от впечатлили ги географски книги.

11:20 часа, ІV ОУ „Кирил Христов” – стая № 209
„Деца четат на деца”. Учениците от 4. е клас гостуват на децата от 2. а клас.

13:00 - 15:00 часа, СУ „Иван Вазов” – класна стая
Учениците от 6. а и 6. в клас четат „Братчетата на Гаврош“ от Христо Смирненски.

16:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай“
„На гости при приятели”. Ученици от ІІ ОУ „Петко Р. Славейков“ разказват приказки на децата от I група „Бърборани“.

18:00 часа, РБ „Захарий Княжески” – зала първи етаж
Среща с журналиста Румен Стоичков и представяне на книгите му „Преди забравата“, „Из стръмнините на България“, „Някъде там“ и „Сърце на длан”.

10 – 13 април (вторник – петък)

НЧ „Развитие – 1878”, с Дълбоки – Библиотека
„Днес аз съм библиотекар“ – с ученици от 3. и 4. клас на ОУ „Иван Мирчев”.

11 април (сряда)

7:30 часа, СУ „Иван Вазов” – класна стая
Учениците от 10. б клас четат „Шинел“ на Н. В. Гогол.

9:00 – 11:00 часа, СУ „Иван Вазов”
Учениците от 4. а, 4. б и 4. в класове четат „Малкият принц“ на Екзюпери.

10:00 часа, НЧ „Стефан Генчев - 1901”, с. Хрищени
Среща разговор с журналиста Румен Стоичков и представяне на книгата му с пътеписи и интервюта „Сърце на длан”.

10:30 часа, ДГ № 6 „Камбанка”
Четене с рисуване на илюстрации по приказката „Най-големият бисер”.

13:00 - 16:00 часа
Учениците от 7. а, 7. б и 7. в класове четат „Бай Ганьо“ на Алеко Константинов.

18:00 часа, Къща музей „Гео Милев”
Среща с писателя Владимир Зарев.

12 април (четвъртък)

9:40 часа, ІV ОУ „Кирил Христов” – класни стаи на 4. д и 4. е класове
Ще ви прочета от любимата си книга.

10:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай“
„Деца четат на деца“. Ученици от ІV ОУ „Кирил Христов“ четат приказки на децата от IV група „Мики Маус“.

10:00 – 12:00 часа, 13:00 – 16:00 часа, Регионален исторически музей – зала 33
Литературни четения и занимателни викторини с награди.
Заявка за участие на тел.: 042 919 214; 0884 477 060; 0884 477 128.

11:00 часа, VІ ОУ „Св. Никола” – Училищна библиотека
„В чудния свят на енциклопедиите” се потапят учениците от ГЦОУД – 4. клас, с ръководител Дарина Малчева. Четене с разбиране на научни текстове.

12:20 часа, ІV ОУ „Кирил Христов” – класна стая на 4. г клас
Гласуване за любима книга от категория „Мечтатели” на конкурса „Бисерче вълшебно”.

17:30 часа, Арт фоайе на Радио Стара Загора
Премиера на книгата „Любов с вкус на лимон” на Димитър Никленов.
Организира: Издателство „Палмира” и библиотека „Родина”.

13 април (петък)

11:00 часа, ІV ОУ „Кирил Христов”, класна стая на 2. а клас
Състезание по четене: „Приказките са при нас – аз чета на глас”.

12:45 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – стая № 28
Илюстриране на народни приказки с учениците от 4.б клас.

15:30 часа, VІ ОУ „Св. Никола” – Училищна библиотека
Литературна игра „Стоп”. Учениците от ГЦОУД – 1. г, 1. д клас, четат откъси от поредицата „Лили Чудото” на Книстер.

15 април (неделя) – 30 април (понеделник)

Кметство на с. Ново село - фоайе
„Чели ли сте тази книга?”. Изложба от книги за пътешествия, тайни и загадки от фонда на НЧ „Гранит - 1928”.

16 април (понеделник)

Детската авторка Яница Маринова гостува в училищата на Стара Загора.

ІV ОУ „Кирил Христов” – класна стая на 4. д клас
„Защо трябва да четем?” – дискусия.

СУ „Васил Левски”
Състезание „Чета и разбирам” в 3. и 4. клас.

9:30 часа, ЦДГ № 7 „Светулка”
„И татко обича приказките“ – татковци четат приказки в ПГ на 6 г. „Бамсе“.

10:10 часа, СУ „Иван Вазов” – класна стая
„Декамерон“ – литературно четене на учениците от 8. а клас.

10:30 часа, Клуб на пенсионера „Августа Траяна”
„Поезията на Божана Апостолова – извор на живот”. Литературно четене с филиал „Августа Траяна” на библиотека „Родина". На клуба гостуват ученици от СУ "Христо Ботев".

10:30 часа, Клуб на пенсионера, с. Дълбоки
„Ботев и Левски – титаните на българското Възраждане“. Беседа и рецитал на стихове, посветени на 170 години от рождението на Христо Ботев и 145 години от обесването на Васил Левски.

11:00, 12:40 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков”
Библиотека „Родина” и детската авторка Яница Маринова гостуват в 5. б клас и в 5. а и 5. в класове с „Температура на думите”.

11:00 часа, VІ ОУ „Св. Никола” – Училищна библиотека
Литературно състезание с учениците от 5. в клас – ръководител Елена Илиева, по любими произведения за деца на Дора Габе и Елисавета Багряна.

12:00, СУ „Максим Горки”
Библиотека „Родина” и детската авторка Яница Маринова гостуват на 4. клас с „Температура на думите”.

12:20 часа, ІV ОУ „Кирил Христов” – класни стаи на 4. а, 4. б и 4. в класове
„Ти чел ли си тази книга?”. Споделено четене на откъси от любими произведения.

15:00 часа, Дом „Мария Терезия”
Литературен час в света на Ботев, Вазов и Каравелов.

19:00 часа, Държавна опера Стара Загора
Премиера на автобиографичната книга „Романът на моя живот” и спектакъл по повод юбилея на проф. Стефан Данаилов със специалното участие на актьорите Силвия лулчева, Ненчо Илчев, Дарин Ангелов, Деян Ангелов, Божидар Мицев.
Вход с покани!

17 април (вторник)

7:30 часа, СУ „Иван Вазов” – класна стая
„Възрожденска поезия. Добри Чинтулов“ - литературно четене на учениците от 10. а клас.

8:00 часа, СУ „Иван Вазов” – класна стая
Четене на любими приказки и литературен конкурс „Най-добър разказвач“ с учениците от 1. б клас.

9:00 – 18:00, детски градини и училища
„Играя и уча!”. Празници на знанието с Библиотека „Родина” и издателство „Клевър Бук”. В ДГ „Райна Княгиня”, ДГ „Кипарис”, СУ „Иван Вазов” – 2.в клас, СУ „Максим Горки” – 1.б клас и сборна група от 3. класове, ОУ „Петко Р. Славейков” – 3.г и 3.в класове, ДГ „Знаме на мира” (По отделна програма)

VІ ОУ „Св. Никола” – Училищна библиотека
„Вече сме големи и можем да четем”. Учениците от 1. е клас четат приказките за Хитър Петър в „Часа на класа”.

9:30 часа, ДГ № 66 „Детски рай“
„Какво научих от енциклопедиите”. Викторина с децата от ІІІ група „Бонбон”.

10:00 часа, ПГОХ „Райна Княгиня“
Радиопредаване „Предназначението на човек е да живее, не да съществува“.

11:15 часа, VІ ОУ „Св. Никола” – класна стая на 1. б клас
„Големите четат на по-малките!”. Приказки на Шехерезада четат ученици от 4. д клас с ръководител Анелия Кръстева.

12:00 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – стая на подготвителната група
Авторски приказки от деца за деца четат ученици от 5. б клас.

12:30 часа, VІ ОУ „Св. Никола” – Училищна библиотека
Училищно състезание по изразително четене и четене по роли с учениците от четвъртите класове.

12:30 часа, СУ „Христо Смирненски” – кабинет № 25
„В света на народното творчество” – четат ученици от 2., 3. и 4. клас.

12:40 часа, ПГОХ „Райна Княгиня“
Час на класния ръководител. Учители и ученици от 9. класове четат откъси от любими произведения.

12:45 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – стая № 24
Панаир на книгата за учениците от 3. а и 3. г класове.

13:30 часа, ДЦ „Св. св. Козма и Дамян”
„Пролетни усмивки”. Литературно четене и творческа работилница с филиал „Августа Траяна” на библиотека „Родина”.

17:45 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – стая № 17 и Актова зала
Децата от 2. а клас четат и разказват народни приказки.
„Приятелството е магия”. Адаптация по приказни сюжети с ученици от 2. в клас.

18:30 часа, Къща музей „Гео Милев”
Среща с писателката Таня Мир и премиера на книгата й „Откритие”.

18 април (сряда)

9:00 часа, НУ "Васил Левски", с. Едрево
Четем любими книги в класните стаи на учениците.

9:30 - 10:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай“
„Четяща планета“. Презентация на децата от III група „Бонбон“ пред II и IV група.
Бивши възпитаници на детската градина от 11. клас на ПГСАГ „Лубор Байер” четат любими приказки и илюстрират приказните герои с децата от 2. а група „Усмивка”.

9:30 часа, ЦДГ № 7 „Светулка”
Г-жа Дочка Колева – родител на дете от първа група „Зайо Байо“, чете любимата си детска приказка.
В ПГ на 5-годишните „Буратино” – „Подарявам ти моята любима книжка“ (размяна на детски книжки).
Изработване на книгоразделители в ПГ на 6 г. „Бамсе“ с майката на София.

10:00 часа, НЧ „Стефан Генчев – 1901”, с. Хрищени
Маратон на четенето с учениците от ОУ „Христо Ботев”.

10:00 часа, НЧ „Развитие – 1878”, с. Дълбоки - Библиотека
„Четем заедно” – читатели на библиотеката и членове на читалището.

10:30 часа, НЧ „Гранит - 1928”, с. Ново село
„Книгата, която ме развълнува...”. Четат и обсъждат любими произведения жителите на с. Ново село.

10:30 часа, VІ ОУ „Св. Никола” – Училищна библиотека
Среща на учениците от 5. г и 5. д класове със старозагорската поетеса Мария Донева и литературно-научна викторина под надслов „И над книгата унесен родна реч ми пак шепти...”

12:00 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – класна стая на 1. а клас
„Азбучни приказки” – любими творби четат учениците от 5. а и 1. а класове.

14:00 часа, Пенсионерски клуб „Петко Р. Славейков”
„На чаша чай с поезията на любими български поети”. Четат жените от Дамска секция „Гергана”.

16:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай“
Библиотека „Родина” – филиал „Д. Благоев”, гостува на децата от ПГ „Мики Маус” с приказки безкрайни.

16:10 часа, СУ „Иван Вазов” – класна стая
„Грозното патенце“ на Андерсен четат учениците от 5. а клас.

17:00 часа, ЦДГ № 7 „Светулка”
„Приключенията на Гъбарко“ – драматизация с участието на децата от втора група „Писана“ пред родители.

18:00 часа, Къща музей "Гео Милев"
ИК „Персей” и библиотека „Родина” представят македонската авторка Ягода Михайловска-Георгиева и книгите й „Индиговият Бомбай” (награда „Роман на годината”) и „Камъкът на твоя ден” (Рацинова награда за най-добра прозаична книга).

18 април (сряда) и 19 април (четвъртък)

9:00 – 18:00 часа, V ОУ „Митьо Станев”
Издателство „Клевър Бук” гостува на децата от 1. – 4. класове и подготвителната група на V ОУ „Митьо Станев”.

19 април (четвъртък)

СУ „Васил Левски”
Изложба на книгоразделители изработени от учениците от 4. г клас.

8:20 часа, СУ „Иван Вазов” – класна стая
„Съвременна българска поезия“ – литературно четене с учениците от 12. а клас.

8:45 часа, СУ „Иван Вазов” – класни стаи
„Как избирам книга за четене?“ – разговор във 2. а клас с презентация на енциклопедии от личните библиотеки на учениците.
„В чудния свят на енциклопедиите” с учениците от 2. б клас.

9:10 часа, СУ „Иван Вазов” – класни стаи
„Съвременна българска поезия“ – литературно четене с учениците от 12. б клас.
„Малкият принц“ – литературно четене на учениците от 4. г клас.

9:30 часа, ЦДГ „Зорница”
Библиотечен филиал „Августа Траяна” при библиотека „Родина” гостува на децата от детската градина с приказките на „Малката Божана”.

10:00 часа, ІV ОУ „Кирил Христов” – класна стая № 107
„Час на приказката”. Приказни герои от 2. г клас гостуват на децата от 1. г клас.

10:00 часа, Арт зала на НЧ „Св. Климент Охридски“
Клуб на учителите-ветерани четe "Любима проза".

11:00 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – стая № 5
Да почетем на нашите сестри и съучениците им от 5. в клас.

12:40 часа, ПГ по електротехника „Г. С. Раковски“
„Хубава е нашата земя”. Учениците от 8. и 11. класове четат текстове на Елин Пелин.

13:30 часа, СУ „Иван Вазов” – класна стая
„Грозното патенце“ на Андерсен – литературно четене на учениците от 5. в клас.

15:10 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – стая № 26
„Приключението да четеш книги” – четат учениците от 4. в клас.

15:30 часа, Библиотека на НЧ „Св. Климент Охридски“
Децата от 2. клас на НУ "Д. Благоев" с преподавател Цветана Горчева четат „Басните“.

16:00 часа, Филиал „Димитър Благоев” при библиотека „Родина”
„Приказен калейдоскоп” – четат малките читатели на библиотеката.

16:30 часа, Филиал „Лозенец“ при библиотека „Родина”
„Четем на различни езици” с „Център за европейски инициативи” и „Етносвят България”.

17:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай“
„Всички сме деца на планетата Земя”. Отбелязване на Деня на Земята  в ІІІ група „Бонбон”.

17:30 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – Актова зала
„На какво ни учат приказките”. Празник на учениците от 2. г клас с техните родители.

18:00 часа, Къща музей „Гео Милев”
Представяне на групата поети от сп. „Нова социална поезия”.

20 април (петък)

V ОУ „Митьо Станев”, фоайе
„Пижами за книги и за будни читатели“ – изложба, организирана от 4. ж клас и г-жа Д. Джеджева.

ОУ „Иван Мирчев”, с. Дълбоки
Маратон за изразително четене с учениците от 2. до 4. клас с излъчване на победител.

СУ „Васил Левски”
Издаване на табло на тема “Защо обичам да чета” с Клуб „Приятели на книгата”.

10:00 часа, ОУ „Отец Паисий”, с. Калояновец
„В чудния свят на енциклопедиите” с НЧ „Възраждане – 1927”.

10:00 часа, ОУ „Георги Райчев”
„Четат специалните деца и приятели” – с участието на родители и студенти 4-ти курс „Специална педагогика” към Тракийски университет.

10:00 часа, ЦДГ № 23 „Кипарис”
Филиал „Августа Траяна” на библиотека „Родина” и детската писателка Надежда Станилова гостуват на деца и родители в детската градина.

10:00 часа, НУ "Д. Благоев"
Учениците от 4. а клас с преподавател Милена Тачева четат "Малката кутия за приказки и още нещо..."

10:10 часа, СУ „Иван Вазов” – класни стаи
„Старобългарска поезия“ – литературно четене на учениците от 9. а клас.
„Яворова лирика“ – литературно четене с учениците от 11. б клас.

10:30 часа, РБ „Захарий Княжески”
ДГ № 6 „Камбанка“ на гости в Детския отдел на библиотеката.

10:30 часа, НЧ „Св. Климент Охридски“
"Магията на четенето" – четат децата от 3. клас НУ "Димитър Благоев" с преподавател Радостина Стоянова.

10:30 часа, ІV ОУ „Кирил Христов” – класна стая на 4. в клас
Дискусия на тема: Защо трябва да четем?

10:30 часа, VІ ОУ „Св. Никола” – класна стая на 1. а клас
„На гости на първолаците”. Четат учениците от 5. а клас с ръководител Йорданка Мирчева.

11:00 часа, СУ „Иван Вазов” – класна стая
„Яворова лирика“ – литературно четене с учениците от 11. а клас.

12:00 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – класна стая на 1. б клас
Деца четат и разказват народни приказки на деца – с учениците от 2. д клас.

13:00 часа, СУ „Христо Смирненски”
„Четенето – лесно и интересно” – ученици от 5., 6. и 7. класове гостуват на Детския отдел в РБ „Захарий Княжески”.

16:00 часа, ДГ № 35 „Свобода” – 6. група
Поетичен час с филиал „Димитър Благоев” при библиотека „Родина”. Четем „Златните сандалки” на Христо Фотев.

16:30 часа, НЧ „Св. Климент Охридски“
„Магията на четенето" с децата от 2. Класа на НУ "Д. Благоев"

17:15 часа, ЦДГ № 7 „Светулка”
„Работна Мецана“ – драматизация на приказката пред родители с участието на децата от втора група „Мики Маус“.

18:00 часа, РБ „Захарий Княжески” – зала първи етаж
Представяне на новата книга „75 – Незабравените лица на спасението“, посветена на 75-годишнината от спасяването на българските евреи. В партньорство с Организация на евреите в България „Шалом”.

23 април (понеделник)

8:00 – 9:00 часа,  Книжарница „Приятели”
Символично откриване на общоградския Празник на книгата и четенето, част от програмата „Четяща Стара Загора”.

с. Дълбоки – Кметство, ВК „Шести май”, Потребкоп, Клуб на пенсионера, НЧ „Развитие – 1878”
Четене по работните места с приятели.
„Как се създават книжките” – ателие с децата от 2. клас на ОУ „Иван Мирчев” в читалищната библиотека.

СУ „Васил Левски” – класни стаи
„Деца четат на деца” - в 1. клас четат Български народни приказки, 2. клас – приказките на Андерсен, 3. клас – приказките на Шарл Перо, 4. клас – „Малкият принц”.
Читателски маратон с учениците от 5. до 12. клас.
„Читател на годината” в училищната библиотека.

8:00 часа, СУ „Иван Вазов” – класни стаи
Презентации на любими книги от личните библиотеки на учениците, литературно състезание „Най-добър четец“, драматизация на любимата приказка с учениците от 2. д клас.
„Заедно четем и рисуваме“ - четене на откъси от любими книги, литературно състезание „Най-добър четец“, изложба на рисунки „Любим литературен герой“ във 2. г клас.
„Моята любима приказка“ - литературно четене с учениците от 1. а клас.
Драматизация на любима приказка в 1. г. клас.
Четене на любими приказки и литературен конкурс „Най-добър четец“ с учениците от 1. д клас.

8:00 - 12:00 часа, ІХ ОУ „Веселин Ханчев“
Децата от 1., 2., 3. и 4. класове четат „Приказки на народите“.

9:00 – 11:00 часа, ІV ОУ „Кирил Христов”
„Деца четат на деца”. Пътешествие във вълшебния свят на приказките с филиал „Димитър Благоев” при библиотека „Родина”, третокласници и учениците от 1. а – 1. д класове.

9:00 - 11:00 часа, СУ „Иван Вазов” – класни стаи
Децата от 3. а, 3. б, 3. в, 3. г и 3. д класове четат „Том Сойер“ на Марк Твен.

9:10 часа, ПГСАГ „Лубор Байер”
Ученици от 10. ас2 клас четат откъси от „ История славянобългарска” на П. Хилендарски.

9:30 часа, НЧ „Св. Климент Охридски“
"Книгата прозорец към света"- литературно четене с гражданството на Стара Загора пред читалището.

9:30 часа, ЦДГ в кв. „Зора”
„И Чичо Стоян е бил дете”. НЧ „Отец Паисий – 1947” чете с тецата от детската градина.

9:30 часа, ЦДГ № 7 „Светулка”
Ученици от НУ „Димитър Благоев” четат приказки на децата от ПГ на 6 г. „Звездичка“.
Г-жа Ивета Колева – родител на дете от първа група „Мечо Пух“, чете на децата любими приказки от своето детство.
Децата в ПГ „Дъга“ ще се запознаят с немската приказка „Малката рибка Златоперка” и разказите на Мая Дългъчева „И пустините са били градини”, „Любопитната свещичка”...

9:30 часа, V ОУ „Митьо Станев” – класни стаи
Български народни приказки четат всички първи класове.

9:30 часа, ДГ "Славейче"
Рисуване на илюстрации по приказката ,,Маша и мечокът” с децата от 2. група.

10:00 часа, Клуб на пенсионера, с. Калояновец
„Из миналото на с. Калояновец” – четат членове на клуба и на НЧ „Възраждане – 1927”.

10:30 – 12:30 часа, НЧ „Отец Паисий – 1947”, кв. „Зора”
Децата от 1. и 2. клас четат любими книжки., от 3. и 4. клас – история на България в приказки и разкази, а читатели и членове на Клуба на пенсионера – весели анекдоти и лични любими четива.

10:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай“
„Шарената книжка“. Мюзикъл с участието на децата от II група „Усмивка“.

10:20 часа, ІV ОУ „Кирил Христов” – класни стаи на 1. а – 1. д класове; 2. б, 2. в и 2. д класове; 3. а – 3. д класове
„Маратон в маратона”. Четене по класове на български народни приказки и любими книжки, „Деца четат на деца”, илюстриране на приказки, изложби на илюстрации и прочетени любими книги, драматизации, изработване на книжки, „Нарисувай отговора на гатанката”, библиотечни кътове в класните стаи, състезания за най-добър четец...

10:30 часа, СУ „Иван Вазов” – класна стая на ПГ
„Час на приказката”. Ученици от четвърти клас гостуват на децата от ПГ.

10:30 часа, V ОУ „Митьо Станев”
Среща на ученици от 3. а и 3. в клас с детската писателка Цвета Белчева.

10:30 часа, ДГ „Бреза”
Представители на книжарница „Приятели“ гостуват на децата от група "Мечо Пух" с разказ за пътя на книгата и професията "книжар".

10:35 часа, ІХ ОУ „Веселин Ханчев“ – класна стая на ПГ
„Модерната Червена шапчица“ – драматизация.

11:00 – 16:00 часа, Парк „Пети октомври”
Хепънинг на книгата и четенето с участието на детски градини, училища, творци и граждани. Гостуват детските автори Петя Александрова, Цвета Белчева, писателят Владо Любенов и др.

11:00 часа, НЧ „Св. Климент Охридски“ - трети етаж
„Приказен час“ с Театрална школа "Движение" с худ. ръководител Светла Тодорова - драматизация на приказка и "Познай пословиците" с децата от 3.б класа на 11 ОУ "Н. Лилиев" с преподавател Димитринка Костова.

11:15 часа, ДГ „Райна Княгиня“
„Деца четат на деца“. Учениците от 3. а клас на ОУ „Веселин Ханчев“ и Детският отдел на библиотека „Родина” четат приказки на децата в ДГ „Райна Княгиня“.

12:20 часа, Детски отдел на библиотека „Родина“
„Зелено бъдеще за Земята“ – отбелязване на Деня на Земята с мултимедийна презентация, викторина, литературно четене, изработване на предмети от рециклирани материали, с учениците от 3. а клас на ОУ „Веселин Ханчев“.

13:00 часа, Младежки дом
Младежки дом и приятели четат „Билети за пътуване обратно кам детството” на Доля Чикакчиева.

13:20 часа, ПГСАГ „Лубор Байер”
Литературна среща с героите от „Под игото” на Иван Вазов с ученици от 8. ас1 клас.

13:30 – 16:00 часа, V ОУ „Митьо Станев” – Английски двор на училището
„Басните от древността до днес – приказни и поучителни”. Четат всички ученици от 4. клас.

14:00 часа, Библиотека на НЧ „Димитър Наумов – 1908‘‘, с. Преславен
„Ние сме бъдещето на Европа” – четат децата на ОУ „Бойчо Русев‘‘.

15:00 часа, НЧ "Изгрев – 1921", с. Кирилово
Четем заедно с баба и мама текстове от любими произведения.

15:00 часа, ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – стая № 20
Карнавал на приказните герои с учениците от 2. в клас.

16:00 часа, ДДЛРГ „Мария Терезия”
Среща на децата от Дома с детската писателка Петя Александрова.

16:00 часа, Филиал „Димитър Благоев” при Библиотека „Родина”
На кафе с „поезия нежна за душата”. Стихове на Дамян Дамянов, Евтим Евтимов, Шандор Петьофи и др. четат читатели пенсионери.

17:30 часа, Регионален исторически музей – ІV експозиционно ниво
Литературна вечер с писателя, поета и композитора Владо Любенов и новия му роман „Адвокатът на лудите”. Авторски рецитал „Поезия с китара”.
Организира: ИК „Жанет 45” и библиотека „Родина”.

19:30 часа, Къщата на Архитекта
Национална премиера на сборника „Гласовете на българския диаболизъм” и среща с екипа му.

24 април (вторник)

ІІ ОУ „Петко Р. Славейков”
Изложба с илюстрации на ученици от 6. б клас на изучавани произведения – фоайе.
Учениците от 5. д клас подаряват на децата от 1. д клас ръчно изработени книжки – стая № 8.
Размяна на книги в 4. г клас – стая № 25.
В 4. д клас четат и споделят мисли за интересни книги от Пътуващо сандъче – стая № 26.
В 6. а и 6. в класове – забавни викторини, ревюта на интересни книги...

9:30 часа, ДГ № 66 „Детски рай“
Библиотека „Родина” и детската писателка Петя Александрова гостуват на децата от ПГ „Мики Маус”.

10:00 часа, НЧ „Стефан Генчев - 1901”, с. Хрищени
Среща с детската писателка Цвета Белчева и книжката й „Тялото говори”.

10:00 часа, Клуб „Кафе” с. Лозен
Читалище „Светлина - 1918” и жителите на селото четат из „История на село Лозен” на местния автор Минчо Дончев.

10:00 часа, ДГ "Славейче"
Рисуване на илюстрации по приказката  „Красавицата и звяра” с децата от 3. а група.
„Приказки четем и се забавляваме” – филиал „Августа Траяна” на библиотека „Родина” гостува на ДГ „Славейче”.

След обяд, VІ ОУ „Св. Никола” – по паралелки във 2. б, 2. в и 2. г класове
Среща разговор на второкласниците с учителката и автор на книги Мима Личева и изработване на книжки с приказки от деца.

14:00 часа, в парка на с. Преславен
„Бързи, смели, сръчни – и четящи!“ с учениците на ОУ „Бойчо Русев‘‘.

16:00 часа, ДГ № 5 „Мечо Пух“
Поетесата Мария Донева е на гости на децата с книжката „Патилата на метлата”.

16:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай“
„Бащи и майки – приказни герои“. Родителите на децата от II група „Приказка без край...“ влизат в ролята на приказни герои и представят „Вълкът и седемте козлета“.

25 април (сряда)

9:30 часа, ДГ "Славейче"
Рисуване на илюстрации по приказката „Пинокио” с децата от 3. група.

10:00 часа, ДГ № 66 „Детски рай“
„Моля, прочети ми приказка“. Г-жа Светла Димова, родител и учител в СУ „Васил Левски“, чете на децата от I група „Слънчо“.

10:00 часа, ОУ „Георги Райчев”
Ученици от 4. клас гостуват в подготвителната група с драматизация „В царството на приказките” и „Деца четат на деца”.

10:50 часа, ПГМТТ „Никола Й. Вапцаров“
Ученици от 9. клас четат откъси на произведения на Елин Пелин.

12:30 часа, V ОУ „Митьо Станев” – Английски двор на училището
Български народни приказки четат учениците от 2.е клас с г-жа Т. Цветкова и г-жа И. Иванова.

14:00 часа, НЧ „Димитър Наумов – 1908‘‘, с. Преславен
Млади таланти на сцената на читалището.

18:00 часа, Арт фоайе на Радио Стара Загора
Библиотека „Родина” представя Веселина Седларска и новата й книга „България за начинаещи”.

26 април (четвъртък)

ЦДГ № 13 „Пролет”
„Любими детски книжки” – изложбени кътове във всички групи.
„С приказките на мама и татко” – родители четат на децата в първа и втора група.
„Празник на четенето” – ученици от ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” гостуват на децата в подготвителните групи.

10:00 часа, ОУ „Георги Райчев”
Ученици от 1. б и 1. в класове четат приказки на децата от ОДЗ № 1 „Звънче”.

10:00 часа, ДГ "Славейче"
Рисуване на илюстрации по приказката „Бременските музиканти” с децата от 4. група.

10:30 часа, ЦДГ № 7 „Светулка”

„Приказка за приятелството“ – запознаване на децата от втора група „Слънце“ с младата авторка Ани Гочева.
Ученичка от ІІ ОУ „Петко Р. Славейков“ чете приказки на децата от ПГ на 6 г. „Смехоранчета“.
„Галена Богданка“ – драматизация на приказката с децата от ПГ на 5 г. „Патиланци“ пред първа група „Радост“ и ПГ на 6 г. „Смехоранчета“

14:00 часа, с. Преславен
„Ехо от гората” – поход с литературно четене  на НЧ „Димитър Наумов – 1908‘‘ и ОУ „Бойчо Русев‘‘.

18:00 часа, Къща музей „Гео Милев”
Среща с Камен Васевски и представяне на монографията му „Гео Милев: начинател и редактор на вестници и списания, журналист и публицист”.

27 април (петък)

ЦДГ № 7 „Светулка”
„Моята любима приказка“ – изложба от рисунки на децата от ПГ на 6 г. „Смехоранчета“.

9:30 часа, ДГ "Славейче"
Рисуване на илюстрации по приказката „Котаракът с чизми” с децата от 4. а група.

10:30 часа, ОУ „Христо Ботев”, с. Загоре
„Прочети и сподели”. Четат учениците от началната степен и членове на НЧ „Пробуда – 1928” с. Загоре.

14:00 часа, в парка на с. Преславен
„Рисунката ми литна над Европа” – конкурс за рисунка върху асфалт, организиран от НЧ „Димитър Наумов – 1908‘‘.

18:00 часа, РБ „Захарий Княжески” – зала първи етаж
Представяне на книгата „Втора кожа” и среща с авторката Катя Стойкова.
Организира: Издателство ICU, „Книжарница в куфар“ и РБ „Захарий Княжески“.

28 април (събота)

ДГ № 66 „Детски рай”
Пътуващ маратон на четенето на учители, родители и деца от 2. а група „Усмивка” до Мъглижкия манастир и околността.

10:30 часа, НЧ „Пробуда - 1928”, с. Маджерито
„С приказките на баба и мама”. Празник на книгата с децата от селото.

30 април (понеделник)

18:00 часа, РБ „Захарий Княжески” – зала първи етаж
Проф. Владимир Пенчев и Яна Гергова от БАН представят изложбата „Културно наследство на българите в миграция” и монографиите на проф. Пенчев „Културно наследство в миграция. Модели на консолидация и институционализация на българските общности в чужбина” (авторски колектив) и „Българските общности в Средна Европа. Създаване, битуване, идентичност”.

 

В момента има 144 гости и няма регистрирани потребители

Електронна библиотека

school green
Детска библиотека
Електронна библиотека
Дигитална библиотека
Виртуална библиотека
  • Четяща Стара Загора
  • Библиотечна седмица
  • Конкурс за поезия
  • Глобални библиотеки

Маратон на четенетоПо инициатива на библиотека "Родина" Международният ден на книгата и авторското право – 23 април, ежегодно се отбелязва с Маратон на четенето „Четяща Стара Загора”.
Каним всички любители на хубавата книга – деца, ученици, студенти и възрастни, да участват в Маратона на работното си място, в класната стая, в клуба, бизнес офиса или кварталното кафене, в семейна среда.
Да се насладим заедно на удоволствието от четенето!

Повече

logo nbsБиблиотека "Родина" се включва с разнообразни инициативи в организираната от Българската библиотечно-информационна асоциация Национална библиотечна седмица, която се провежда ежегодно през месец май.
Основната цел на кампанията е да привлече вниманието на законодателната, изпълнителната и местната власт, както и на обществеността към библиотеките и възможността те да заемат ключова роля в развитието на информационното общество.

Повече

НМКП Веселин ХанчевНационалният младежки конкурс за поезия "Веселин Ханчев" е наследник на богатите литературни традиции на Стара Загора. 
Конкурсът се организира и провежда от Община Стара Загора, Библиотека "Родина" и Къща музей "Гео Милев". Участници в него могат да бъдат всички автори, навършили 14 и не по-възрастни от 25 години, които нямат издадена стихосбирка.
Награждаването на отличените млади поети е всяка година през м. ноември. 

Повече

Програма Глобални библиотеки - БългарияПрограма "Глоб@лни библиотеки – България" цели да улесни достъпа до информация, знания, комуникации, електронно съдържание и услуги за общността чрез мрежата на обществените библиотеки, като повиши степента на използване на библиотеките в цялата страна и помогне на българските граждани да се приобщят към глобалното информационно общество.
Библиотека "Родина" е целева библиотека и обучителен център по програмата.

Повече
Община Стара Загора Българска библиотечно-информационна асоциация РС-ТМ Обществен дарителски фонд Стара Загора Посолство на САЩ в България Bemis Public Library, Colorado
© 2004 - 2017, Библиотека Родина - Стара Загора