Директорката на библиотека Родина: В САЩ ограмотяват и бебетата. Слепи четат в интернет
Библиотеки, четене, ограмотяване - по тези параграфи Слава Драганова, директорка на старозагорската библиотека „Родина", се съмнява, че ще ги стигнем американците. Причината е, че това е държавна и местна политика. Наскоро Слава Драганова бе в състава на българска група делегати на годишната конференция на Американската асоциация на библиотеките по покана и изцяло на разноските на Държавния департамент на САЩ. В нея са участвали над 20 000 души, като 800 са били чуждестранни делегати от цял свят.
20 000 души са умували какви ще бъдат библиотеките на XXI век. Основната идея е категорична: библиотечно-информационно обслужване на гражданите от ранна детска възраст до дълбока старост. Заедно с това дигитализиране на старите фондове на библиотеките. Това ще рече да се сканира един роман, който в интернет да се чете с различни програми, даже и от слепи. „Всъщност те го правят, разказва Слава, като отварят библиотеките за всякакъв род потребители. Имат програми например по четене за деца и възрастни. В такъв курс видях как майка влезе с двегодишно дете и с бебе в количка, седна на земята, взе бебето в скута си, по-голямото седна до майка си. Включиха се по средата на занятието, което бе обявено от 14 до 17 часа по програма за изучаване на английската азбука. Залата беше без столове, с много дебел мокет и училищна дъска, компютър с мултимедия.
Библиотекарка показваше латинската буква „В" и думите, свързани с нея. И също като в детска градина им рецитираше стихотворения, правеше изречения с думите. Вътре не се чуваше звук и всички деца и възрастни повтаряха след нея. Е, който може повтаря, който не може - слуша. Малкият човек слуша.
В САЩ по специални програми, още с раждането на детето, библиотечна делегация от двама души връчва на родилката читателска карта на бебето. Майката знае, че още от 5-ия месец на бебето може да взема от библиотеката аудио материали, книжки с дебели корици за игра, да включва детето в такива образователни занятия. Така че то е читател от рождената си дата. Погрешно е да се мисли, че ние сме много изостанали. Трябва да се знае, че нашите специалисти са не по-малко добри от американските. Това, което като автоматизация е въведено при тях, ние за много по-кратко време го направихме при нас. Разликата е в това, че библиотеките у нас не са приоритет." Американската връзка на старозагорската библиотека „Родина" е от 2001 г., когато е включена в проекта „Библиотеки партньори" и става партньор на щатската библиотека в Денвър, щата Колорадо. През 2003 г. „Родина" е включена в проекта „ABLE" с възможност да разкрие обществено-информационен център. Директор на този проект е сенаторът Боб Андерсън. Когато разбира, че българи са поканени от Държавния департамент за една седмица, казва, че седем дни са крайно недостатъчни и при това само в един град да се добие представа за американските библиотеки. И тогава този влюбен в България човек урежда чрез неговата асоциация разноските на шестимата български библиотекари за още четири дни в щата Айова, от който той е избран за сенатор. И при това става екскурзовод на българите.
А защо е това специално отношение към българската група?
„Американците - казва Слава Драганова - са много впечатлени от българската история, от българската култура. Хората, които го знаят, го изтъкват и го повтарят навсякъде. Занесох две бутилки ритуално вино „8000 години Стара Загора". Едната подарих на Боб Андерсън. Той много пъти е идвал в България и в Стара Загора, познава нейната история. Но остана безкрайно впечатлен от това, което в Стара Загора са направили с тази рекламна бутилка вино. Видяхме нощно Чикаго от 106-етажна сграда. Това е, което никога няма да забравя. Както и чистотата в Америка. В Чикаго кланиците от Алековия пътепис „До Чикаго и назад" вече ги няма. Но има паметник на Алеко пред университетската библиотека в Чикаго".
Вестник Национална бизнес поща, бр. 29, 18.07.2005