На 29 и 30 март 2012 г. библиотека „Родина” организира кръгла маса на тема „Състояние и перспективи на опазването и достъпа до местното книжовно културно наследство”.
Целта на форума е да се поставят на широко обсъждане проблемите, свързани с опазването и достъпа до писменото наследство на Стара Загора, съхранявано в местните културни институти, като и да се генерират идеи за споделени отговорности на библиотеки, музеи и общински власти при разработване и приемане на стратегия и дългосрочна програма за културното наследство на града и региона, в които да намерят място всички страни.
В кръглата маса и дискусиите са поканени да вземат участие представители на Министерството на културата, Комисията по културата, гражданското общество и медиите в Народното събрание, Българската библиотечно-информационна асоциация, Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий”, водещи регионални библиотеки в страната, представители на местните власти и специалисти от регионалните и местни културни институти.
Инициативата се провежда с подкрепата на Община Стара Загора и на Българската библиотечно-информационна асоциация.
Регионална кръгла маса
“Състояние и перспективи на опазването и достъпа
до местното книжовно културно наследство”
29 – 30 март 2012 г., зала 2 на Община Стара Загора
ПРОГРАМА
29 март 2012 г. (четвъртък)
Анализ на състоянието на местното книжовно наследство
13.30 – 13.45 Откриване
13.45 – 14.15 Резултати от проучването на ББИА върху книжовното наследство в българските библиотеки / Анна Попова, ББИА (.pdf)
14.15 – 15.00 Състояние и опазване на писменото наследство в библиотеките, музеите и ТДА – Стара Загора / Слава Драганова – БР (.pdf), Снежана Маринова – РБЗК (.pdf), Светла Димитрова – РИМ (.pdf)
15.00 – 15.30 Кафе пауза + Демонстрация на фирма Райс
Съхранение и опазване на местно книжовно наследство
15.30 – 15.45 Научни и практически изисквания за съхранение и опазване на документи и книги в колекциите на библиотеки и архиви / Мария Велева, НБ „Св. Св. Кирил и Методий” – София (.pdf)
15.45 – 16.05 Създаване на добри дигитални колекции – добри практики / Радка Калчева – РБ „Пенчо Славейков” – Варна (.pdf)
16.05 – 17.30 Дискусия. Опорни теми:
- Условия за съхранение и консервация на документите
- Готовността на културните институти за изграждане на дигитални колекции
- Нормативна регулация на задачите на библиотеките и другите културни институти – музеи, галерии и архиви
17.30 Културна програма
30 март 20 12 г. (петък)
Достъп до местното книжовно наследство
09.00 – 09.30 Идеи за национална програма за опазване и достъп до книжовното наследство на българските библиотеки /Анна Попова, ББИА (.pdf)
09.30 – 09.50 Проблеми и перспективи пред обединяване и представяне на местно дигитално съдържание – добри практики / Емилия Милкова, РБ „Пенчо Славейков” – Варна
09.50 – 10.10 Дигитална библиотека Стара Загора / Надежда Груева, Библиотека „Родина” (.pdf)
10.10 – 10.40 Кафе пауза
10.40 – 11.50 Дискусия. Опорни теми:
- Обхват и приоритети на местна (регионална) програма за опазване и достъп до книжовното наследство
- Приоритети при дългосрочно опазване чрез дигитализация
- Механизми на координация на задачите на отделните културни институти на местно равнище и местни инициативи. Регионален консорциум
- Ролята на общините (местните власти) в координирането на усилията
- Източници на финансиране
- Популяризиране на книжовното наследство
11.50 – 12.00 Обобщаване на предложения от участниците на кръглата маса
12.00 Закриване.
Цели на кръглата маса:
- Да се представят резултатите от националната кръгла маса с международно участие, проведена в София на 15 март 2012 г., пред по-широк кръг специалисти от библиотеки, музеи и общински власти, ангажирани с въпросите на опазването и достъпа до културното наследство.
- Да се ускори процесът за приемане на общи критерии и методи за анализ и оценка на колекциите.
- Да се набележат мерки за оперативната съвместимост на дигиталното съдържание, съхранявано от регионални и местни институции, като част от националната и европейската електронна библиотека.
- Да се изведат отговорностите, задължинията и правата на културните институти и на местните власти в процесите на опазване и цифровизация на местното писмено културно наследство.
- Да се сложи началото на създаване на регионален консорциум за споделяне на отговорностите в този процес между библиотеките и музеите – гаранция за избягване на дублирането, за постигане на по-висока ефективност и за намаляване на разходите при цифровизацията на документите.
- Да инициира разработването на местна политика и дългосрочна програма за опазване на старозагорското книжовно културно наследство, включително за дигитализация на застрашени колекции в културните институти на Стара Загора и за създаване на дигитално студио.
|