XI Маратон „Четяща Стара Загора”

ЕДИНАДЕСЕТИ МАРАТОН „ЧЕТЯЩА СТАРА ЗАГОРА”
Стара Загора, 18 – 28 април 2016

Събитието се осъществява по инициатива на библиотека „Родина”
в партньорство с РБ „Захарий Княжески” и ФК „Берое”


с подкрепата на Община Стара Загора, Радио Стара Загора, ТВ Стара Загора, ИК „Жанет 45”, ИК „Хермес”, ИК „Персей”, ИК „Булевард БГ”, ИК „Колибри”, Регионален исторически музей, Драматичен театър „Гео Милев”, книжарница „Приятели”, книжарница „Хеликон”, ЧАР такси – Стара Загора.
13023570 1218547078157967 1342430699 n
Лице на инициативата е г-н Живко Тодоров, кмет на Стара Загора.

12999607 1217164451629563 1310150988 o copy

На 22 април каним всички любители на хубавата книга – 
деца, ученици, студенти и възрастни, 
да участват в Маратона на четяща Стара Загора 
на работното си място, в класната стая, в клуба, бизнес офиса или кварталното кафене, в семейна среда. 
Да се насладим заедно на удоволствието от четенето!

Участието в Маратона е нерегламентирано и доброволно. Състои се в четене на текстове от любими произведения, от произведения на даден автор или по избрана тема. Резултатите от Маратона ще бъдат илюстрирани на уебсайтовете на библиотека „Родина” и РБ „Захарий Княжески”, и в социалните мрежи.


ХІ МАРАТОН „ЧЕТЯЩА СТАРА ЗАГОРА”

18 – 28 април 2016 г.

ПРОГРАМА

В четенията с деца и ученици се включват поети, писатели, журналисти и библиотекари, актьори от Драматичен театър „Гео Милев”, Държавен куклен театър – Стара Загора, солисти от Държавна опера – Стара Загора, детски клуб „Приятели на книгата” и Център за работа с доброволци при библиотека „Родина”, представители на общинската и областната администрация.

Гости на маратона са сръбският писател Милош Латинович, писателите Божана Апостолова, Милена Гартли и Петър Тушков, поетът и публицист Бойко Ламбовски, старозагорската поетеса Теодора Тотева, детската писателка Нуша Роянова, книгоиздателите Биляна Котева (ИК „Булевард БГ”) и Пламен Тотев (ИК „Персей”)

Берое детски 2

18 април (понеделник)

10:00 ч., ПГ по строителство, архитектура и геодезия „Лубор Байер”
„Четенето с приятели е удоволствие” – в 9. АС1 клас.

10:00 ч., Клуб на пенсионера „Августа Траяна”
„Къде си вярна, ти любов народна...” . Библиотечен филиал „Августа Траяна” гостува с литературното наследство на Добри Чинтулов – носител на „копнежите на цял народ за човешко право и свобода”.

10:30 ч., Детски отдел на РБ „Захарий Княжески“
Деца от Езикова школа „Евроалианс” четат на български, английски и немски произведения на Ангел Каралийчев.

13:00 ч., Книжарница „Приятели”
Книжарница „Приятели” разказва за професията на книжаря и чете с ученици от ОУ „Христо Ботев” , с. Братя Кунчеви.

14:00 ч., зала на РБ „Захарий Княжески“
Среща на учениците от Математическа гимназия с Тодор Иванов – директор на къща музей „Пейо Яворов“ в Чирпан.

СОУ „Максим Горки”
Драматизации на любими приказки с ученици от 1. – 4. клас.

18 – 26 април

V ОУ „Митьо Станев”

По класове (1. – 7. клас) – представяне на любими герои, приказки, автори, тематични рисунки. Представяне на авторски приказки.

19 април (вторник)

08:20 ч., ПГ по механотехника и транспорт „Никола Й. Вапцаров”
„В чудния свят на Йовковите герои” – четат учениците от 12.а клас.

09:10 ч., ПГ по строителство, архитектура и геодезия „Лубор Байер”
„Четенето с приятели е удоволствие” – в 10. АС2 клас.

10:00 ч., ЦДГ № 6 „Камбанка”
Библиотека „Родина” гостува на децата от предучилищните групи с Нуша Роянова – художник илюстратор от Варна, и новата ѝ книжка „Джак и Ема на хотел – надпреварата” от поредицата „Кучето Джак и котката Ема”.

10:30 ч., СОУ "Васил Левски"
Четат учениците от 2.в клас с класен ръководител Добринка Златева.

10:30 ч., НЧ „Развитие 1878” – библиотека, с. Дълбоки
„На гости на книгите”. Четене под надслов „Приказките, които баба ми чете́” с учениците от началната степен на ОУ „Иван Мирчев”.

10:30 ч., НЧ "Железник 1988"
„На кафе с моето любимо четиво"- с жители от квартала.

10:00 ч., Дом за възрастни хора с физически увреждания
Студенти от специалност „Социални дейности” четат с домуващите.

11:00 ч., СОУ „Христо Ботев”
Драматизация по приказката „Червената кокошчица” на Леда Милева с четене на български народни приказки. Участват учениците от 1. – 3. клас.

11:00 ч., ПГ по механотехника и транспорт „Никола Й. Вапцаров”
„Зов за национално самосъзнание” – учениците от 10.а клас четат „История славянобългарска” на Паисий Хилендарски.

11:30 ч., ІХ ОУ „Веселин Ханчев” – актова зала
Детският отдел на библиотека „Родина” представя писателя Никола Райков и неговите приказки-игри за малкото таласъмче пред учениците от 2. клас.

12:00 ч., НЧ "Железник 1988"
"Среща с българското народно творчество" – с работниците и служителите от АБ "Железник".

12:30 ч., ХІІІ ОУ „Паисий Хилендарски”
„В света на народното творчество” с ученици от началната степен.

13:30 ч., Детски отдел на РБ „Захарий Княжески“
"Библиотеката – дом на книгата и знанието" – с ученици от 2. клас на СОУ „Максим Горки“.              

17:00 ч., НЧ "Железник 1988"
"Да се посмеем с Хитър Петър" – в груповите домове от кв."Железник".    

17:30 ч., Книжарница „Приятели”
Гост автор: детската писателка Нуша Роянова на среща с деца от СДГ „Светлина”. Авторът ще представи новата си книжка „Джак и Ема на хотел – надпреварата”.

СОУ „Максим Горки”
Среща с поетесата Виолета Бончева и четене на нейни произведения за деца с ученици от 1. и 2. клас.

20 април (сряда)

09:15 ч., НУ „Зора”
„С приказките на Ран Босилек” – четвъртокласниците на гости в 1. клас, по случай 130 години от рождението на писателя.

10:00 ч., НУ „Зора”
Състезание за изразително четене на разкази и стихове на Иван Вазов – с ученици от 3. и 4. клас.

10:00 – 15:00 ч., НЧ "Христо Ботев 1929", с. Братя Кунчеви
Текстове от любими детски произведения четат децата от 1. до 8. клас и други читатели от селото.

10:30 ч., Книжарница „Приятели”
Учениците от 2. г клас на СОУ „Васил Левски” представят своята авторска книжка „Приказки за любопитни и палави рибки” пред деца от ЦДГ „Ян Бибиян”.

11:00 ч., ПГ по механотехника и транспорт „Никола Й. Вапцаров”
„В чудния свят ня Йовковите герои” – четат учениците от 12.б клас.

11:30 ч., ОУ „Георги Райчев”
„Четене с разбиране” – литературна викторина за третокласниците, подготвена от 5. клас.

13:30 ч., ПГ по строителство, архитектура и геодезия „Лубор Байер”
„Четенето с приятели е удоволствие” – в 8. АС2 клас.

14,00 ч., Детски отдел на РБ „Захарий Княжески“ 
„Библиотеката за нас“ с ученици от 6. и 7. клас на СОУ „Христо Смирненски“.  

15:00 – 16:00 ч., ДДЛРГ „Мария Терезия”
Приятели четат на приятели случки с приказни герои от любими книги – с участието на актьори от кукления театър и деца от клуб „Приятели на книгата” към филиал „Димитър Благоев” на библиотека „Родина”.

16:00 ч., ЦДГ № 66 „Детски рай”
Деца от клуб „Приятели на книгата” към филиал „Димитър Благоев” на библиотека „Родина” четат в четвърта група „Приказки за мъничета” на Весела Богданова

18:30 ч., Регионална библиотека „Захарий Княжески”, зала първи етаж 
Концерт по текстове на Валентина Хаджипетрова-Ушева и Иван Ушев, пеят Иван Кабамитов и Емилия Джурова от Държавна опера – Стара Загора. 

18:30 ч., СНЦ „Пътуващите книги на Стара Загора”
„Отдел „И” и Петър Тушков гостуват на Стара Загора.

19:00 ч., Градинката пред І ОУ „Георги Бакалов”
Читалищните секретари на селата Горно Ботево, Михайлово, Загоре и Памукчии и техни приятели организират четене на глас на тема "Здрав ли е духът, тялото му се подчинява"– четене на откъси от един позабравен роман на Митко Горчивкин "Воля".

19:00 ч., Галерия 8 (ул. „Хаджи Димитър Асенов” 119)
Поетът Атанас Капралов представя творчеството си.

21 април (четвъртък)

07:30 – 12:30 ч., V ОУ „Митьо Станев”
„Моята любима книга” и Антология на българската поезия – четене на учениците от 6. а-д класове, с учител по БЕЛ Иванка Топкарова.

09:00 ч., ІV ОУ „Кирил Христов” – предучилищна група
Детско утро със „Зайо Байо Великденски” на Симеон Радев.

09:00 – 12:00 ч., с. Сулица
Четяща Сулица. „Книгата прозорец към света” – литературни четения в НЧ "Пробуда 1928", кметството, магазинчетата, на открито...

10:00 ч., ЦДГ № 2 „Зорница”
„Приказки с поуки”. Библиотечен филиал „Августа Траяна” гостува в трета и четвърта група с български народни приказки.

10:00 ч., НЧ "Христо Ботев – 1952" – библиотека, с. Старозагорски бани 
Откъси от любими произведения на български автори четат членове на читалището и читатели на библиотеката.

10:00 – 17:00 ч., НЧ "Благоразумие 1927", с. Калитиново
В парка на читалището, в пенсионерския клуб и в библиотеката ще четат откъси от любими произведения деца, възрастни и членове на читалището.

10:30 ч., ОДЗ „Лилия” , с. Хрищени
„На гости с торба приказки” – ученици от ОУ „Христо Ботев” и НЧ „Стефан Генчев – 1901” четат на децата приказки от български автори.

11:00 ч., Детски отдел на РБ „Захарий Княжески“
"Библиотеката – дом на книгата и знанието" – с ученици от от 4. клас на СОУ „Иван Вазов“.

11:00 – 11:45 ч., VІ ОУ „Свети Никола”
„Лили Чудото” на Йоко Книстер на гости във 2.б и 2.г клас – час на изразителното четене.

12:00 ч., ОУ „Георги Райчев”
„Моята любима книга” – четат учениците от 5. клас.

12:00 ч., ОУ „Георги Райчев”
„Книгата е пръв приятел – мой и твой доброжелател” – празник на учениците от 1. до 4. клас с драматизации и четене на любими приказки.

12:00 ч., Защитени къщи
„На гости на приятели” – учениците от 4.д клас на V ОУ „Митьо Станев” четат „Скритият дар – 101 притчи за истински ценното в живота” на Джериес Авал и връчват дарения от сайта „Подарете книга на дете”.

12:30 ч., ПГ по електротехника и технологии „Георги Сава Раковски”
Верижно четене на произведението „За буквите” на Черноризец Храбър в 9.в клас.

13:00 ч., Клуб на пенсионера, с. Яворово
Четене с обсъждане на новата стихосбирка „Пролет листопадна” на поета художник Кирил Божинов – с участието на НЧ „Ахинора – 2006”.

13:30 ч., Книжарница „Приятели”
Шестокласници от ПМГ „Гео Милев” четат и рисуват по мотиви от класически български романи. Представяне на инициативата „Дари любима книга за училищна библиотека”.

16:00 ч., ЦДГ № 17 „Знаме на мира”
Деца от клуб „Приятели на книгата” към филиал „Димитър Благоев” на библиотека „Родина” четат в четвърта група „Приказки от оная гора” на Мая Дългъчева.

17:30 ч., Регионална библиотека „Захарий Княжески”
Откриване на фотоизложба „Влюбените в книгите“ по случай 25-годишнината на ИК „Колибри“. 

18:00 ч., Филиал „Лозенец” на библиотека „Родина”
Представители на КИЦ „Етносвят България” четат на български, гръцки, турски, полски, унгарски, руски, италиански, арменски и еврейски език.

21 – 26 април

V ОУ „Митьо Станев”

Състезание „Най-много прочетени книги“ – представяне на читателски дневници на учениците от 1. до 7. клас.

22 април (петък)

07:30 – 18:30 ч., СОУ „Максим Горки” – класни стаи
„Маратон в маратона”. Четат всички класове от 1. –12. клас на български, руски, испански, френски, немски, английски и китайски език. Четене на стихове по радиоуредбата.

08:00 ч., Стадион „Берое” – конферентна зала
Откриване на ХІ Маратон „Четяща Стара Загора” 2016, с представители на общинската администрация, ПФК „Берое”, на културни и образователни институти и с гостите на маратона – сръбският писател Милош Латинович, писателите Божана Апостолова и Милена Гартли, старозагорската поетеса Теодора Тотева.

08:00 – 10:30 ч., ІХ ОУ „Веселин Ханчев”
„Любими приказки, любими герои” – четат учениците от 1 .а, б, в; 2. а, б; 3. а, б; 4. а, б клас.

08:20 ч., ПГ по механотехника и транспорт „Никола Й. Вапцаров”
„Зов за национално самосъзнание” – учениците от 10.б клас четат „История славянобългарска” на Паисий Хилендарски.

08:20 – 18:00 ч., СОУ „Иван Вазов”
Маратон в маратона. Четат учениците от всички класове.

08:30 ч., ІV ОУ „Кирил Христов”

Откриване на училищния маратон с четене на откъси от любими произведения на преподавателския екип.

09:00 ч., ІV ОУ „Кирил Христов”

„Пътешествия в любимия свят на приказките”. Третокласници четат пред учениците от 1.а – 1.д клас.

09:00 – 13:00 ч., НЧ "Зора – 1929", с. Лясково (в клуба на кметството)
Животът и професионалният път на родения в с. Лясково хореограф и учен проф. Георги Абрашев.

09:10 ч., ПГ по механотехника и транспорт „Никола Й. Вапцаров”
Учениците от 11.а клас. четат разказите на Елин Пелин.

09:20 ч., СДГ „Светлина”
„Идеи за хапване” – четат и спортуват децата от СДГ „Светлина”.

09:20 ч., Природоматематическа гимназия „Гео Милев”, актова зала
Среща на учениците с писателката Милена Гартли и романа ѝ „Ключарят”.

09:30 ч., ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – класни стаи
„Приказките на баба” – четат учениците от 1.б, 1.в, 1.г, 1.д клас.

09:30 ч., Детска ясла № 9 „Роза”
„Мишлето и моливът” – час на приказките.

09:45 ч., СОУ „Железник” – в СНЦ „Пътуващите книги на Стара Загора”
Верижно четене на приказки с децата от подготвителната група.

10:00 ч., Детски отдел на библиотека „Родина”
„Шарена въртележка” – литературна игра.

10:00 ч., НЧ „Св. Климент Охридски“
„Приказен час" с НУ „Димитър Благоев“

10:00 ч., І ОУ „Георги Бакалов”

Учениците от 1. – 4. клас четат „Червената шапчица“, „Пипи дългото чорапче“, „Пет приказки“, „Принцът и просякът“.

10:00 ч., ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – подготвителна група А
„Бабо, разкажи ми приказка”– гостува доброволка на библиотека „Родина”.

10:00 ч., ІV ОУ „Кирил Христов”

„Чета Ви от любимата си книга” – с учениците от 2.а до 2.д клас.

10:00 ч., СОУ "Железник" – в двора на училището
Рисунка върху асфалт на тема "Любими приказни герои" с учениците от 1. – 4. клас.

10:00 ч., ЦДГ № 23 „Кипарис”
Среща на децата от трета и четвърта група с детската писателка Надежда Станилова.

10:00 ч., ЦДГ № 29 „Славейче” – подготвителна група
Четат български народни приказки.

10:00 ч., ЦДГ № 33 „Люляк” кв. „Зора”                                                                                                                                                           

НЧ „Отец Паисий” на гости в детската градина със стиховете за деца на Чичо Стоян.  

10:00 ч., ЦДГ № 34 „Райна Княгиня” – всички групи
Четат български народни приказки.

10:00 ч., Детски център „Малкият принц”
„Във вълшебния свят на приказките” – четат деца от 1. – 4. клас.

10:00 ч., Център по сугестопедия, занималня
Четат”Азбука на вежливостта” на Людмила Василева – Гангнус.

10:00 ч., НЧ „Развитие 1878” – библиотека, с. Дълбоки
„С любимите детски книжки”. Четене с деца от предучилищната група на ОУ „Иван Мирчев”.

10:00 – 17:00 ч., НЧ „Възраждане - 1927”, с. Калояновец
Маратон в маратона – ще се чете в пенсионерския клуб, в магазините, в здравната служба, в пощата, в ОУ "Отец Паисий"и в библиотеката на читалището. Среща с поетесата Тодорка Карушкова – 10:00 ч., библиотека.

10:30 ч., ОУ „Иван Мирчев”, с. Дълбоки
„Час по краезнание”. Учениците от 6. клас четат историята на родното си място от „Книга за Дълбоки”

11:00 – 16:00 ч., бул. Цар Симеон Велики” – пред книжарница „Хеликон”
„Хепънинг на книгите и четенето”: Литературно четене, срещи с писатели, представяне на книги, драматизации, творческо ателие и викторини, игри... ; буккросинг зони и др.

Откриване на празника с шествие на приказни герои, с участието на децата от подготвителните групи на СОУ „Железник. Празникът стартира с ученици от ПГОХ, сборна група 1. – 4. клас от ОУ „Кольо Ганчев”, предучилищната група на ЦДГ „Българче” и с деца от предучилищната група на ІХ ОУ „Веселин Ханчев” с драматизация по „Заекът и неговата мечта” на старозагорската поетеса Мария Донева.

11:00 ч., Филиал „Лозенец” на библиотека „Родина”
„От приказка в приказка” – гостуват децата от ОДЗ „Звънче”.

11:00 ч., Детски отдел на Регионална библиотека „Захарий Княжески“
Подготвителна група „Писана“ при ЦДГ № 7 „Светулка“ представя драматизацията „Мимето“ от Асен Босев. Учители: П. Мончева и Д. Вълчанова. 

11:00 ч., НЧ „Св. Климент Охридски“
„Книгата – източник на духовна мъдрост“ – среща с поетесата Магдалена Дончева, НУ „Димитър Благоев“

11:00 ч., ІV ОУ „Кирил Христов”
Поетична разходка на учениците от 3.а – 3.д клас с поезията на български автори.

11:00 ч., ІV ОУ „Кирил Христов”
„На гости у Хитър Петър” – четат учениците от 4. клас.

11:00 ч., VІ ОУ „Свети Никола”, актова зала
Среща с писателката Божана Апостолова и с книжките ѝ от поредицата „Малката Божана”. В партньорство с ИК „Жанет 45”.

11:00 ч., ЦДГ № 7 „Светулка” – подготвителна група
Драматизация на „Мимето” от Асен Босев.

11:00 ч., НЧ „Георги Бакалов – 1936”
Приятели на читалището четат откъси от любими книги.

11:00 ч., НЧ „Развитие 1878” – библиотека, с. Дълбоки
„Аз вече съм грамотен”. Децата от 1. клас на ОУ „Иван Мирчев” опознават професията на библиотекаря и четат „Пипи дългото чорапче” на Астрид Линдгрен.

11:00 ч., Книжарница „МисълтЪ”
Четат децата от 1. а клас на СОУ „Васил Левски” с класен ръководител Светлана Спирова.

11:30 – 12:00 ч., Хепънинг пред книжарница „Хеликон”
Четат учениците от 3.а клас на ОУ „Кирил Христов” с класен ръководител Теменужка Христова.


11:30 – 13:00 ч., ІV ОУ „Кирил Христов”
„Маратон в маратона” – откъси от любими български автори четат учениците от 5. до 7. клас.

11:30 ч., СОУ „Железник” – в парк „Пети октомври”
Рисунка върху асфалт на тема "Моят любим приказен герой" в парк "Пети октомври"

12:00 – 12:30 ч., Хепънинг пред книжарница „Хеликон”
Четат ученици от 10. класове на Търговска гимназия „Княз Симеон Търновски” и учителят по БЕЛ Давид Наков.

12:30 – 13:00 ч., Хепънинг пред книжарница „Хеликон”
Среща с писателката и издател Божана Апостолова. Премиера на книжката й за деца „Когато времето спря” от поредицата „Малката Голяма Божана” на ИК „Жанет 45”. Четат ученици от 4.в клас на СОУ „Иван Вазов” с класен ръководител Иванка Кирилова.

12:30 ч., СОУ „Максим Горки”, актова зала
Среща на учители и ученици с младата поетеса Теодора Тотева – възпитаничка на гимназията, и Бойко Ламбовски – поет, публицист, преводач, председател на българския П.Е.Н.-център.

13:00 – 13:30 ч., Хепънинг пред книжарница Хеликон
Четат ученици от 5. и 6. клас на ІІ ОУ „Петко Р. Славейков”

13:30 – 14:00 ч., Хепънинг пред книжарница Хеликон
Четат ученици от ОУ „Георги Райчев” и ученици от Природоматематическата гимназия.

13:30 ч., НЧ „Отец Паисий” – читалня, кв. „Зора”
Членове на читалището и читатели на библиотеката четат откъси от любими книги.

10:00 ч., НЧ „Св. Климент Охридски“
Драматизация на разказа „На полето“ от К. Константинов – СОУ „Иван Вазов“, 3. клас.

13:30 ч., Младежки дом
Среща на приятели с поезията на Павел Матев.

13:30, Книжарница „Приятели”
Шестокласници от ПМГ „Гео Милев” четат и рисуват по мотиви на „Хайдути” и „Под Игото”.

14:00 ч., Старозагорски затвор (с представител на Регионална библиотека)
„Четенето ни прави по-добри” – литературно четене и дискусия с лишени от свобода граждани.

14:10 – 14:30 ч., Хепънинг пред книжарница Хеликон
Четат ученици от 1. – 3., 6. – 7. клас на ХІ ОУ „Николай Лилиев”.

14:30 – 15:00 ч., Хепънинг пред книжарница Хеликон
Четат ученици от ОУ „Свети Никола”. Гостува писателката Милена Гартли.

14:30 ч., ДДЛРГ „Теофано Попова”
Литературен час „В света на Ботев, Вазов и Каравелов”.

15:00 – 15:30 ч., Хепънинг пред книжарница Хеликон
Солисти от Държавна опера Стара Загора четат откъси от произведения, по които са създадени опери.


15:30 – 16:00 ч., Хепънинг пред книжарница Хеликон

Четат баскетболистите от БК „Берое

15:30 ч., Драматичен театър “Гео Милев“
Среща със сръбският писател и директор на театър Милош Латинович

15:30, ЦДГ №4 „Бреза”
Читателска щафета „От приказка в приказка”.

15: 50 ч., ПГОХ „ Райна Княгиня“
Радиопредаване „Целувам те, защото те обичам” – с четене на любовна поезия.

16:00 ч., ЦДГ № 35 „Свобода”
„Камбани празнични звънят” – библиотечен филиал „Димитър Благоев” гостува на децата със стихове за Великден от български автори.

16:00 ч., Болница „Тракия Център”
„Книгите лекуват” - книжарница „Приятели” и доброволци от сдружение „Самаряни” четат детски приказки и стихове на децата в отделение по педиатрия.

16:30 ч., НЧ "Напредък 1927", с. Пшеничево
„Опознай света с енциклопедиите” с ученици и читатели на библиотеката.

17:00 ч., Книжарница „Хеликон”
Библиотека „Родина” и ИК „Персей” представят Милош Латинович - носител на Виталовата награда „Златен слънчоглед” за най-добър роман в Сърбия (2013), с премиера на романа му „100 дни дъжд” (диалог с Маркес и „100 години самота").

17:00ч., НЧ "Изгрев 1921” – библиотека , с. Кирилово
Четене на любими произведения с ученици от с. Кирилово.

18:00 ч., Регионален исторически музей, ІV експозиционно ниво
Среща на старозагорската публика с Божана Апостолова – писател, издател и общественик.

18:00 – 19:30, Народна астрономическа обсерватория „Юрий Гагарин” (в сградата на ГПЧЕ „Ромен Ролан”)
Презентация по драматизация на "Малкия принц" на Антоан дьо Сент Екзюпери и четене на любими откъси от произведението с детската Звездна работилница при Обсерваторията, любители на астрономията и граждани.

18:30 ч., Книжарница „Приятели”
Руска вечер със специален гост – СНЦ „Руски клуб”, Стара Загора. Книжарница „Приятели” и издателство „Леге Артис” представят романите на Андрей Макин, носител на престижната френска награда за проза „Гонкур”.

19:00 ч., Къщата на Архитекта (ул. „Сава Силов” 37)
„Среща с продължение” – гостуват младата поетеса Теодора Тотева, студентка по журналистика в СУ „Св. Климент Охридски” и възпитаничка на СОУ „Максим Горки”, и Бойко Ламбовски – поет, публицист, преводач, председател на българския П.Е.Н.-център.

23 април (събота)

СОУ „Максим Горки”, Стара Загора – Копривщица , къща музей „Димчо Дебелянов”
„Маратон на колела” – четене на стихове на Дебелянов в автобуса и в къщата музей на Димчо Дебелянов.

10:00 – 11:00 ч., Регионална библиотека „Захарий Княжески”
Среща на писателя Бойко Ламбовски с ученици от 2. клас на СОУ „Пейо Яворов” гр. Чирпан по „Оптимистичен проект за неформално образование по щастие” на Клуб „Отворено общество” – Стара Загора. Разходка из библиотеката.

10:30 ч., Книжарница „Приятели”
Награждаване на участниците в конкурса „Чета и рисувам” (любим герой или случка от любима книга) за деца от 5 до 10 години.

11:00 – 13:00 ч., Градинката на Баня „Пиперка”
„Да разгърнем страниците на Библията и да четем за ценност, за героичност, за живот,...” – четене на цитати от любими християнски книги организира Християнска църква „Сион”.

12:30 ч., НЧ "Пробуда 1927", с. Горно Ботево
"Деца четат на деца" – с участието на ученици от ОУ" Христо Ботев", с. Горно Ботево и учащи от други училища в Стара Загора.

25 април (понеделник)

15:00 ч., НЧ „Димитър Наумов” – читалищен парк, с. Преславен
„Вълшебният приказен свят” – четене с учениците от 1. и 2. клас на ОУ „Бойчо Русев”.

26 април (вторник)

10.30 ч., зала на РБ „Захарий Княжески“ 
Заключителен етап на инициативата „Пътуващ куфар на приказките“ на детските градини от областта. Празник, организиран от Регионален инспекторат по образование – Стара Загора. 

11:00 ч., ОУ „Иван Мирчев” – зала, с. Дълбоки
„Знаете ли български” – занимателни задачи, кръстословици, викторини... по български език и литература. Парад на герои от литературни произведения и награждаване на най-активните четци.

14:00 ч., Парк „Митрополит Методий Кусев” (Аязмото)
„Приказки на поляната”. Четат заедно младежите от ДЦВМУХПП " Св.св. Козма и Дамян", библиотечен филиал „Августа Траяна” на библиотека „Родина” и писателят Димитър Никленов.

15:00 ч., НЧ „Димитър Наумов” – библиотека, с. Преславен
„Познаваме ли природата на Европа” – опознавателни игри с книжки и редене на пъзели с учениците от 3. клас на ОУ „Бойчо Русев”.

27 април (сряда)

10:00 ч., ОУ „Самара” – актова зала
Среща на четвъртокласниците с писателя Димитър Никленов.

14:00 ч., ОУ „Георги Райчев” - събитието ще се проведе на 5 май 2016 г.!
„Ние знаем, ние можем” – състезание по български език и литература между ОУ „Георги Райчев ” и ОУ „Кирил Христов”.

15:00 ч., НЧ „Димитър Наумов” – библиотека, с. Преславен
„Моменти от живота на Апостола” – с учениците от 5., 6. и 7. клас на ОУ „Бойчо Русев”.

28 април (четвъртък)

15:00 ч., НЧ „Димитър Наумов” – читалищен парк, с. Преславен
Празник на детската книга и изкуство – състезания, драматизации, рисунка на асфалт с много танци и интелектуални игри.









В момента има 35 гости и няма регистрирани потребители

Електронна библиотека

Детска библиотека
Електронна библиотека
Дигитална библиотека
Виртуална библиотека
  • Четяща Стара Загора
  • Библиотечна седмица
  • Конкурс за поезия
  • Глобални библиотеки

Маратон на четенетоПо инициатива на библиотека "Родина" Международният ден на книгата и авторското право – 23 април, ежегодно се отбелязва с Маратон на четенето „Четяща Стара Загора”.
Каним всички любители на хубавата книга – деца, ученици, студенти и възрастни, да участват в Маратона на работното си място, в класната стая, в клуба, бизнес офиса или кварталното кафене, в семейна среда.
Да се насладим заедно на удоволствието от четенето!

Повече

logo nbsБиблиотека "Родина" се включва с разнообразни инициативи в организираната от Българската библиотечно-информационна асоциация Национална библиотечна седмица, която се провежда ежегодно през месец май.
Основната цел на кампанията е да привлече вниманието на законодателната, изпълнителната и местната власт, както и на обществеността към библиотеките и възможността те да заемат ключова роля в развитието на информационното общество.

Повече

НМКП Веселин ХанчевНационалният младежки конкурс за поезия "Веселин Ханчев" е наследник на богатите литературни традиции на Стара Загора. 
Конкурсът се организира и провежда от Община Стара Загора, Библиотека "Родина" и Къща музей "Гео Милев". Участници в него могат да бъдат всички автори, навършили 14 и не по-възрастни от 25 години, които нямат издадена стихосбирка.
Награждаването на отличените млади поети е всяка година през м. ноември. 

Повече

Програма Глобални библиотеки - БългарияПрограма "Глоб@лни библиотеки – България" цели да улесни достъпа до информация, знания, комуникации, електронно съдържание и услуги за общността чрез мрежата на обществените библиотеки, като повиши степента на използване на библиотеките в цялата страна и помогне на българските граждани да се приобщят към глобалното информационно общество.
Библиотека "Родина" е целева библиотека и обучителен център по програмата.

Повече
Община Стара Загора Българска библиотечно-информационна асоциация РС-ТМ Обществен дарителски фонд Стара Загора Посолство на САЩ в България Bemis Public Library, Colorado
© 2004 - 2016, Библиотека Родина - Стара Загора